چرا آب‌بندی بتن اهمیت دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/08/08

سال‌هاس که بتن جای پای خود را در تمام بناهای محکم کرده است و سایه آن مدت‌ها است که بر سر بناهای ما قرار دارد و در دسته مصالح کاربردی و پرفایده قرار داده‌ شده است. هر طرف که می‌نگریم در تمام فضاهای شهری، ساختمان‌ها، کف‌ها و دیوارها می‌توان این متریال را به وضوح پیدا کرد. گذر زمان و پیشرفت علم توانسته‌اند تغییرات مثبت و جذابی را در آن پدید آورند. موضوع این مقاله پیرامون بتن و یکی از مراحل مهم آماده‌سازی آن یعنی آب‌بندی بتن و همچنین اهمیت انجام صحیح این امر است.

 

بتن

در یک تعریف کلی می‌توان گفت که بتن یک ماده مصنوعی و البته کامپوزیت است که از ترکیب چند متریال مختلف بوجود می‌آید. ترکیبی شامل سیمان پرتلند، سنگدانه شن و ماسه و آب که نتیجه‌ای بنام بتن را در اختیار ما قرار می‌دهد. سیمان پرتلند و آب یک ترکیب خمیری را ایجاد می‌کنند و بعد از اضافه کردن سنگدانه‌های شن و ماسه به خمیر، بتن شکل می‌گیرد. شاید باور کردنش کمی سخت باشد اما روند استفاده از بتن در گروه مصالح ساختمانی به 6500سال پیش از میلاد مسیح برمی‌گردد. بتن یک محصول بسیار کارآمد است که تراکم بالا و مقاومت خوبی که دارد از آن یک محصول منحصربه‌فرد در صنعت ساختمان سازی، ساخته است.

 

شرایط و نقش بتن‌ در ساختمان

بطور حتم اگر با متریال بتن سروکار دارید می‌دانید که با تمام قبلیت‌هایی که دارد ماده‌ای نفوذپذیر است. دلیل آن نیز وجود شکاف و حفره‌هایی در این ماده است که به آن‌ها تخلخل می‌گویند. بعبارتی این واقعیت وجودی و تخلخل پذیر بتن است که انجام آب‌بندی را برای آن ضروری می‌کند. مصالح بتنی بسته به موقعیت و مکان قرارگیری در سازه‌های مختلف، مورد حمله مواد شیمیایی و بسیار مخربی قرار می‌گیرند که سلامت و صحت آنان را مورد هجوم قرار می‌دهد. به همین دلیل آب‌بندی بتن یکی از کارهایی است که باید از همان ابتدا مورد توجه قرار گرفته و انجام شود.

همین آسیب‌ها به مرور زمان بتن کار شده در ساختمان را مورد هجوم خود قرار می‌دهند و عمر بنا را به صورت چشمگیری کاهش خواهند داد. تنها راه چاره برای جلوگیری از این اتفاقات، آب‌بندی کردن بتن است. آب‌بندی یک سازه بتنی به روش‌های متعددی انجام می‌گیرد که بواسطه آن از نفوذ آب به بتن جلوگیری شده و پیامدهای منفی آن کاهش می‌یابد. ضمن اینکه این عملکرد یعنی آب‌بندی بتن دوام سازه را بطور چشمگیری افزایش می‌دهد.

ماهیت بتن، محکم و متناقض

بتن‌ها خاصیتی کاملا ضدونقیض دارند. شاید گفتن این جمله کمی عجیب بنظر برسد اما ساختار اصلی بتن محکم است و البته خلل‌هایی دارد که همین تخلخل‌ها مقاومت آن را بالا برده‌اند. در همین راستا می‌توان گفت بتن‌ها با وجود استحکامی که دارند اما به مرور زمان و با قرار گرفتن در مقابل یک سری عوامل طبیعی، مقاومت خود را از دست خواهند داد و فرسوده خواهد شد. این فرسودگی نیز دقیقا به دلیل همان تخلخلی است که از طرف دیگر، نقطه قوت بتن نیز محسوب می‌شود. به همین دلیل است که آب‌بندی بتن بطور حتم باعث بالا بردن مقاومت و کیفیت بتن ما خواهد شد.

 

کاربرد آب‌بندی بتن

همانطور که پیشتر به آن اشاره کردیم آب‌بندی بتن بدلیل بالا بردن دوام، کارایی و طول عمر بتن از اهمیت بالایی برخوردار است، در ادامه به کاربردهای آن اشاره خواهیم کرد. آب‌بندی نمای ساختمان، آب‌بندی مخرن‌ها، آب‌بندی تونل، آب‌بندی استخر، آب‌بندی پارکینگ، آب‌بندی سدها، آب‌بندی اسکله، آب‌بندی مکان‌های مجاور دریا، آب‌بندی مکان‌های مرطوب و در آخر آب‌بندی بتن در مکان‌ها و فضاهایی که با مواد شیمیایی و خورنده در تماس مستقیم هستند. در ادامه به تشریح و توضیح چند روش‌ مورد استفاده برای آب‌بندی کردن بتن خواهیم پرداخت.

 

روش‌های آب‌بندی بتن

در این قسمت به اختصار چند روش کاربردی برای آب‌بندی بتن شرح خواهیم داد.

  • آب‌بندی بتن با تزریق اپوکسی

یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای اعمال مقاومت بتن و جلوگیری کردن از نفوذپذیری این متریال، آب‌بندی آن از طریق تزریق اپوکسی خواهد بود. تزریق اپوکسی و پکرگذاری زمانی انجام می‌شود که اجزای بتنی بر اثر ایجاد ترک، از یکدیگر جدا شده‌اند. در این روش آب‌بندی بتن، علاوه بر پر شدن لوله‌های مویین، ترک‌ها و حفره‌ها که مانند یک سد دفاعی و مستحکم در برابر هرگونه نفوذ و ورود مایعات عمل می‌کند، شما می‌توانید ساختمان خود را مقاوم سازی کرده و سبب ایجاد افزایش استحکام و پایداری در آن بشوید.

  • آب‌بندی کردن بتن با تزریق پلی یورتان

بطور حتم با کاربرد پلی‌یورتان آشنا هستید. این ماده با قدرتی که دارد امکان ترمیم، تعمیر و آب‌بندی بتن را برای شما فراهم می‌کند. خصوصا سازه‌هایی که تحت تاثیر و فشار زیاد آب قرار دارند مانند تونل‌ها، تاسیسات زیردریایی و غیره که این ماده نقش فراوانی در حفظ آنان از رطوبت را بازی می‌کند. ماده پلی‌یورتان 10 تا 15 برابر بطور معمول در آب متورم می‌شود. همین قابلیت این امکان را فراهم می‌آورد که تمامی درزها، حفره‌ها و خلل و فرج‌ها بسته شوند. انجام آب‌بندی با تزریق پلی‌یورتان توسط پمپ‌های مخصوص و در فشار منفی انجام می‌شود.

  • آب‌بندی بتن با پودر کریستال شونده

یکی دیگر از روش‌هایی که برای آب‌بندی بتن بکار برده می‌شود، استفاده از پودرهای نفوذگر کریستال شونده می‌باشد. عملکرد این ماده بر پایه وارد شدن کریستال‌های فعال به داخل بافت و ساختار اصلی بتن است و بدین صورت تمام فضای خالی شده داخل این متریال، به راحتی پر خواهد شد. این پودرها ترکیبی از سیمان، سیلیس و چند متریال شیمیایی دیگر هستند که برای آب‌بندی کردن بتن کاملا مناسب می‌باشند. همین ترکیب سبب شده تا به راحتی آوندها و ترک‌های مویی ایجاد شده در بافت بتن پر شده و ساختار داخلی آن ترمیم شود.

 

  • آب‌بندی با ملات آنی‌گیر

برای آب‌بندی سازه‌هایی که تحت فشار هیدرواستاتیکی هستند، توصیه ما استفاده از ملات آنی‌گیر است. این نوع ملات‌ها بر پایه سیمان بوده و به صورت یک ماده پودری عرضه می‌شوند. برای استفاده از این ماده ابتدا آن را به مدت 20 ثانیه با آب ترکیب می‌کنند و سپس در محل عبور آب آن را اجرا می‌کنند. اما فراموش نشود که پیش از استفاده حتما محل مورد نظر از هرگونه آلودگی تمیز شده‌باشد. آب‌بندی بتن با ملات آنی‌گیر بعد از تمیز کاری محیط، در فاصله زمانی کمتر از 20 ثانیه باید ملات را اجرا کرد. این ملات چسبندگی بالایی با بتن دارد به همین دلیل مقاومت و دوامش نیز بالا است.

  • آب‌بندی بتن با درزبندهای قیری

این روش یعنی بکار بردن درزبندهای قیری، یک روش آب‌بندی کاملا اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه محسوب می‌شود. در این روش آب‌بندی بتن، درزبندهای قیری بواسطه پر کردن درز انبساط خاصیت بتن را حفظ کرده و آن را بخوبی آب‌بندی می‌کنند، سپس این درزبندها خودبه‌خود شروع به خشک شدن خواهندکرد. از جمله ویژگی‌های مهم درزبندهای قیری این است که سبب افزایش مقاومت بتن در مقابل تغییرات جوی خواهد شد. این ماده بافتی نرم و منعطف دارد اما در حین اجرا به دلیل وجود فیبر آزبستی در ترکیبش، دچار ریزش نمی‌شود.

 

سخن پایانی

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که بطور مداوم در حال تکامل است، این تکامل در تمامی ابعاد زندگی رخ خواهد داد. بدون شک صنعت ساخت‌وساز نیز دستخوش این تحولات و تغییرات قرار خواهد گرفت. در حال حاضر بتن در دنیای ساختمان‌سازی یکی از متریال‌های پرطرفدار محسوب می‌شود. دلیل این توجه خاص به بتن نه تنها کاربری فراوان آن که رفتار، توانمندی، قدرت دوام، مقرون‌به‌صرفه بودن و انعطاف فراوانش می‌باشد. درهرحال هر متریالی نقاط قوت و ضعف خود را دارد اما در مورد بتن باید گفت که نقاط قوت بیشتری داشته و کاربری آن نیز گسترده‌تر است. 

مرکز بتن دارای فنی‌ترین و مجهزترین تیم خدمات مهندسی جنوب کشور می‌باشد؛ در صورت نیاز به هر گونه مشاوره و دریافت خدمات مهنذدسی، با ما تماس بگیرید. 

همرسانی :