مزایا و معایب ضد یخ بتن

تاریخ انتشار : 1400/08/15

بیشتر مهندسان، معمولاً پروژه‌های کوتاه مدت خود را در فصل بهار و تابستان انجام می‌دهند. چرا  در این فصل‌ها، هوا مساعد است و همچنین هزینه کمتری برای نگهداری از بتن صرف می‌کنند. اما دلایلی وجود دارد که همیشه نمی‌توان پروژه‌ها را‌ برای این فصل‌ها زمان‌بندی کرد. این دلایل عبارت اند از :

 1. بعضی از پروژه‌ها، طولانی مدت هستند و نمی‌توان کار را در فصل سرما متوقف کرد.
 2. ممکن است پروژه‌ها کوتاه مدت باشند، اما باید حتما به صورت اضطراری انجام شوند. بنابراین حتی در برف و بوران هم باید پروژه را انجام دهید و به اتمام رسانید.
 3. در برخی مناطق کوهستانی و سردسیر، هیچ وقت دما به میزان کافی برای بتن‌ریزی افزایش نمی‌یابد.

پس در صورت قرارگیری در شرایط بالا، آیا نباید ساخت و ساز صورت گیرد؟ یا در کشورهای سرد، به دلیل شرایط آب و هوایی بسیار سرد، نباید از سازه‌های بتنی استفاده شود؟ خوشبختانه ضدیخ بتن کشف شد و به کمک مهندسان آمد تا از بتن، این سازه قدرتمند در ساخت و سازها استفاده شود. بنابراین مهندسان در شرایط بالا، ملزم به استفاده از ضدیخ‌ها هستند.

البته روش‌های دیگری برای حفظ بتن از سرما وجود دارد. مثل کاور پیچ کردن بتن. اما در پروژه‌های وسیع، این روش بسیار هزینه‌بر هستند و همچنین در دماهای خیلی پایین، پاسخگو نیست. بنابراین به نظر می‌رسد استفاده از ضدیخ بتن، گزینه مناسبی برای حفظ بتن از یخ‌زدگی است. در گذشته در فصل‌های سرد، از آب گرم در ترکیب با سیمان استفاده می‌کردند که البته این روش‌ها تقریبا منسوخ شده اند. در این مقاله ضمن اشاره به مفهوم ضدیخ، مزایا و معایب ضدیخ را عنوان می‌کنیم. با ما همراه باشید.

در نظر داشته باشید که می‌توانید برای مشاهده مشخصات انواع ضد یخ بتن موجود در  مرکز فنی بتن ایران، می‌توانید از اینجا وارد شده و برای تهیه آن با ما تماس بگیرید

ضدیخ بتن چیست؟ 

ضدیخ یک ترکیب شیمیایی است که برای کاهش نقطه انجماد آب، در ترکیبات بتن استفاده می‌شود. این ضدیخ‌ها اغلب تا دمای منفی ۳۰ درجه به راحتی از بتن در مقابل یخ زدگی محافظت می‌کنند. در واقع ضدیخ بتن، دارویِ قوی برای حفظ بتن از سرماخوردگی است. بنابراین تهیه ضدیخ در شرایط خاص، یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است! ضدیخ بتن انواع متفاوتی دارند. ضدیخ‌ها هم می‌توانند به صورت پودری و هم به صورت مایع استفاده شوند. در قسمت بعد به تفاوت این دونوع ضدیخ بتن می‌پردازیم.

 

انواع ضدیخ بتن

مانند تمام افزودنی‌های دیگر به بتن، ضدیخ‌ بتن هم در دو حالت پودری و مایع به بتن اضافه می‌شوند. ضدیخ بتن پودری، سفید رنگ هستند و در آن از ترکیب کلسیم کلرید و نمک‌های معدنی استفاده شده است. از این ضدیخ‌ها در بتن غیر مسلح استفاده می‌شود. بنابراین باید از آنها در سازه‌های بدون فولاد استفاده شود. ضدیخ‌ بتن پودری، سرعت گیرش و حرارت بتن را افزایش می‌دهد. وجود یون کلر در این نوع از ضدیخ، از مهمترین دلایل عدم استفاده از آنها در بتن مسلح است. چرا که این عنصر، باعث خوردگی سازه می‌شود. ضدیخ پودری با مصالح خشک مخلوط می‌شود اما ضد یخ بتن مایع در هنگام میکس در دستگاه میکسر به مواد افزوده می‌شود.

 

مزایای استفاده از ضدیخ:

 در این قسمت به مهمترین مزایای استفاده از ضدیخ بتن می‌پردازیم:

 • نگهداری از بتن در سرما

از مهم‌ترین و بارزترین مزیت‌های استفاده از ضدیخ بتن، حفظ بتن در برابر سرما و دمای پایین است. بتن‌هایی که در مرحله عمل‌آوری تا محکم شدن کامل، در برابر سرما قرار می‌گیرند، مقاومت‌شان به شدت افت پیدا می‌کند. آنچه در حوزه عمران و معماری به عنوان سرما تلقی می‌شود، دمای پایین مثبت پنج درجه سانتیگراد است. همچنین اگر سرما بیش از 3  یا 10 روز ادامه داشته باشد، از آن به عنوان فصل یا دوره سرما یاد می‌شود. بنابراین استفاده از ضدیخ بتن، یک مزیت بزرگ برای حفظ بتن در فصل سرما است. اختراع ضدیخ بتن، نوعی انقلاب در صنعت عمران و ساخت و ساز محسوب می‌شود. با وجود این ماده است که ساخت سازه‌های بتنی در مناطق سردسیر رونق گرفت.

 

 • کاهش خوردگی و ترک ترک شدن سازه‌های بتنی

کاهش خوردگی و ترک ترک شدن سازه‌های بتنی از دیگر مزیت‌های استفاده از ضدیخ بتن است. ترک ترک شدن و خوردگی، موجب افت مقاومت سازه بتنی می‌شود.

 

 • کاهش مصرف آب

کاهش آب مصرفی در ساخت سازه‌های بتنی از مزایای دیگر استفاده از ضدیخ بتن است. استفاده از ضدیخ بتن، ۱۰ درصد مصرف آب در ساخت و سازها را کاهش می‌دهد. توجه  داشته باشید که با افزایش ساخت و سازها این ۱۰ درصد، اصلا میزان کمی نیست و حتما باید به آن توجه شود. ضدیخ بتن، نسبت مصرف آب به سیمان را کاهش می‌دهد، این در حالی که مقاومت سیمان به همان اندازه قبل، ثابت می‌ماند.

 

 • بالا بردن سرعت هیدراتاسیون

افزایش سرعت هیدراتاسیون (هیدراتاسیون: عمل آوری سیمان در ترکیب با آب)، از مزایای دیگر ضدیخ بتن است. هر چه بتن سریع‌تر عمل آوری شود و به استحکام برسد، پروژه مراقبت از آن و در نتیجه هزینه‌های نگهداری از آن کاهش می‌یابد.

 

 • افزایش استانداردها

یکی دیگر از مزایای دیگر استفاده از ضدیخ بتن، بالابردن استاندارد کار است. استانداردهای مختلفی برای سازه‌های بتنی وجود دارد. استفاده از ضدیخ بتن، به تامین این استانداردها کمک می‌کند و شما را به عنوان یک شخص حرفه‌ای در کار و تخصصِ‌تان معرفی می‌کند.

 

معایب استفاده ازضدیخ بتن

استفاده از ضدیخ بتن، معایبی هم دارد که در این قسمت به آنها اشاره می‌کنیم. البته مزایای این ماده بسیار چشمگیرتر از معایب آن است.

 

 •  برهم خوردن تناسب ترکیبات بتن

هماطور که گفتیم برهم‌زدن نسبت آب و سیما می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف آب شود. اما همین برهم‌ زدن تناسب مواد در بتن می‌تواند یکی از معایب استفاده از ضدیخ بتن شود. چرا که این نسبت، جز عوامل بسیار مهم و تاثیر گذار در مقاومت بتن است. بنابراین در پروژه‌های بزرگ و حساس این تناسب باید با نظر مهندسان و متخصصان تعیین شود. بنابراین اگر تجربه کافی در این زمینه ندارید، از نظر متخصصان در این زمینه کمک بگیرید.

 

 • عدم تنظیم روان بودن سیمان

استفاده بیش از حد از انواع محصولات ضدیخ بتن، مثل ضدیخ‌های تندگیر، میزان روان بودن بتن را کاهش می‌دهند. بنابراین زمان استفاده از بتن و قالب‌‌دهی به آن کاهش می‌یابد و نیاز به تعداد کارگران و صرف انرژی بیشتر است.

 

 • حفره‌های بزرگ در سازه بتنی

ایجاد حفره‌های بزرگ درون بتن، از دیگر معایب احتمالی استفاده از ضدیخ‌های بتن است. افزودن ضدیخ به بتن، ممکن است باعث تجمع حفره‌های ریز در کنار هم و ایجاد یک حفره بزرگ شود. این حفره‌ها از مقاومت بتن کم می‌کند.

 

قیمت ضدیخ بتن

قیمت انواع ضدیخ بتن، بسته به مواد تشکیل دهنده آن متفاوت است. از این رو با توجه به میزان هزینه، قیمت می‌تواند جزء مزیت‌ها یا معایب ضدیخ بتن قرار گیرند. ضدیخ کلردار، به دلیل فراوانی بالا معمولاً قیمت‌های زیادی ندارند. از طرفی ضدیخ بتن مایع، بر اساس ساختاری که دارند در قیمت‌های متفاوتی به بازار عرضه می‌شود. هر نوع قیمت و ضدیخ بتن که استفاده می‌کنید باید در نظر بگیرید که رسیدن مقاومت بتن به ۵ مگا پاسکال، از وظایف ضدیخ بتن است. بنابراین جدا از هر قیمتی، ضدیخ انتخابی باید این میزان مقاومت را تامین کند. حداکثر میزان استفاده از ضد یخ بتن ۵ درصد است.

 

نکات استفاده از ضدیخ بتن:

برای اینکه ضدیخ بتن عملکرد بهتری داشته باشد. در صورت امکان دمای محیطی که در آن بتن را به عمل می‌آورید و یا حتی محیطی که در آن عملیات بتن‌ریزی انجام می‌دهید را گرم نگه دارید. بهتر است قبل از استفاده از ضدیخ بتن، آن را کاملاً رقیق کنید و سپس به گونه‌ای ضدیخ را با ترکیبات دیگر بتن مخلوط کنید که ضد یخ کاملاً با بتن عجین شود.

برای استفاده از بتن در دماهای کمتر از منفی ۱۵ درجه معمولا مجبور می‌شوید که تناسب استفاده از ضدیخ بتن را عوض کنید. بنابراین در این شرایط، حتما از کارشناسان و متخصصین کمک بگیرید.

مرکز فنی و تخصصی بتن ایران، ارائه دهنده انواع خدمات فنی و مهندسی می‌باشد. برای مشاوره و دریافت انواع خدمات با ما تماس بگیرید.

همرسانی :