محافظت از سازه‌هایی بتنی با کولتار اپوکسی

تاریخ انتشار : 1400/08/15

کولتار اپوکسی چیست؟

انواع متفاوتی از پوشش‌های محافظت کننده برای سازه‌های بتنی ساخته می‌شوند که هر یک با توجه به شرایط محیط، نحوه‌ی اجرا و مرحله‌ی بهره برداری، می‌توانند موثر و کارا باشند. یکی از این پوشش‌های محافظت کننده، می‌توان پوشش کولتار اپوکسی باشد.

 

کاربرد و موارد استفاده کولتار اپوکسی

کولتار اپوکسی همواره برای ايجاد پوشش محافظتی و مقاوم، آب بند و منعطف استفاده مي‌شود. کاربرد اصلی آن شامل موارد مهمی مثل پوشش سطح لوله‌ها و کانال‌ها، بتن، سطح مخازن، لوله‌هاي فولادي و غير فولادی است. کاربرد اصلی این محصول براي استفاده و ایجاد روکشی محافظتی در كارهاي اجرايي فاضلاب‌ها و محيط‌هاي دريايي است. همچنین پوشش کولتار اپوکسی در محیط‌های مختلف کاربرد بسیاری نیز دارد.

 • محیط‌های خورنده

کولتار اپوکسی می‌تواند در محیط‌های خورنده در برابر عوامل ایجاد کننده خوردگی مقاومت ایجاد کند. همچنین ساختار کولتار اپوکسی به حدی قوی است که می‌تواند در برابر این مواد خورنده مقاومت کند و سطح اصلی پایینی خود را ایمن نگه دارد.
 

 • سازه‌های موجود در آب

کولتار اپوکسی در سازه‌های مدفون در آب نیز کاربرد دارد.البته به مرور زمان، این تماس همیشگی با آب تاثیرات مخربی بر بتن خواهد داشت که استفاده از روکش محافظتی کولتار اپوکسی، سرعت روند این تخریب را بسیار کاهش می‌دهد. البته ناگفته نماند که آب شور نیز تاثیرات مخرب بسیاری بر بتن دارد. از این جهت برای حفاظت بتن از این آسیب از روکش محافظتی کولتار اپوکسی استفاده می‌شود. از دیگر مشکلات وجود سازه‌های موجود در آب، تاثیرات شیمیایی و مخرب فاضلاب است. تنها راه حل این مشکل، استفاده از کولتار اپوکسی به عنوان روکشی محافظتی بر سطوحی که با فاضلاب در تماس دارد نیز است.

پرایمر

کاربرد دیگر کولتار اپوکسی استفاده به عنوان پرایمر است.
 

سطوح فلزی

سطوح فلزی با آسیب‌هایی مثل پوسیدگی روبرو هستند. برای این مشکل نیز، کولتار اپوکسی به عنوان یک راه حل همیشه از این اتفاق به طور معجزه آسایی جلوگیری می‌کند.

 

مزایای پوشش محافظتی کولتار اپوکسی

 • اقتصادی بودن

با استفاده از کولتار اپوکسی، می‌توانید از هزینه‌های پیش بینی نشده و اضافی به طور قابل توجهی جلوگیری کنید.

 • سهولت نسبی اجرا

انجام کولتار اپوکسی چندان مشکل نیست و همین سهولت نسبی در فرآیند انجام آن، یک مزیت نسبی محسوب می‌شود.

 • چسبندگی بالا

میزان بالای چسبندگی کولتاراپوکسی باعث می‌شود که مقاومت مناسبی را بعد از اجرا، ایجاد کند تا بعدا دچار جداشدگی نشود.

 • مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا

میزان مقاومت لایههای بالایی کولتار اپوکسی باعث محافظت از سطح زیرین خود می‌شود.

 

ساختار شیمیایی

کولتار اپوکسی حاصل ترکيب دو جزئي بدون حلال همراه با رزين اصلاح شده اپوکسي است که همراه با قطران زغال سنگ با هم در آمیخته می‌شود. در واقع چسبندگی مقاوم ذرات رزين اپوکسي، بسیار بالا بوده و با داشتن ویژگی پايدار بودن مواد شيميايي موجود در آن و همچنین همراه با مقاومت و انعطاف پذيري قطران موجود در مقابل آب، باعث افزایش میزان مقاومت آن شده و پوششی مقاوم و بسیار سخت براي حفاظت فلز، سنگ، بتن و ساير محصولات ساختمانی در مقابل خورنده های مختلف ایجاد می‌کند. اين پوشش محافظتی امکان رشد باكتري‌ها را نیز به شدت کاهش می‌دهد. همچنین از لحاظ شکل ظاهری، این موادشفاف، سياه و صاف هستند.

 

مشخصات فنی کولتار اپوکسی

 • شکل ظاهری: پس از ترکیب به رنگ سیاه براق تبدیل می‌شود
 • زمان کارایی: پنجاه دقیقه در بیست و پنج درجه سانتیگراد؛ بیست دقیقه در چهل درجه سانتی­گراد
 • خشک شدن: دوازده ساعت در بیست و پنج درجه سانتی­گراد
 • پایداری چسبندگی کولتار اپوکسی: پنج ممیز دو مگاپاسکال
 • دمای استفاده: منفی سی و پنج درجه تا مثبت شصت و پنج درجه  درجه سانتی­گراد
 • گیرش اولیه: بیست و چهار ساعت ساعت در دمای بیست و پنج درجه سانتی­گراد
 • گیرش نهایی: هفت روز در بیست و پنج درجه سانتی­گراد

 

ویژگی‌های کولتار اپوکسی

 • دارای پوششي محافظتی و قوي
 • بدون نیاز به پرایمر
 • به سهولت با قلم مو یا غلتک انجام مي شود
 • فاقد حلال است
 • در برابر سايش پايداراست
 • پايداري بسیار بالایی در مقابل مايعات شيميايي مانند دود، آب مقطر، باکتری‌­های دریایی، اسیدها و قلیاهای رقیق، فاضلاب، و محلول‌­های نمکی دارد
 • مقاومت و پايداري بالا در مقابل طيف متنوعی از مواد شيميايي دارد
 • حفاظت از سطح زیرین حتی در بلند مدت در برابر خوردگي‌های احتمالی

 

آماده سازی سطح مورد نظر برای کولتار اپوکسی

سطح زیر کار باید محکم، سخت و بدون ذرات سست یا تکه‌های کنده شده باشد. باید قبل از انجام پروژه کولتار اپوکسی بر سطوح، سطح را به خوبی تمیز کرد تا مواردی مثل روغن، گریس، گرد و خاک، مواد تجزیه شونده، شیرابه سیمان، چربی­‌ها، و دیگر موادی که باعث عدم چسبندگی کولتار اپوکسی می‌­شوند، بر سطح باقی نمانند. آماده سازی سطح برای کولتار اپوکسی می­‌تواند با روش‌­های مثل فشار آب، ماسه پاشی یا برس سیمی انجام شود.

 

تمیز کردن ابزار برای کولتار اپوکسی

ابزار و وسایل کار باید در انتهای هر بخش اجرایی و یا در زمان توقف کار به خوبی تمیز شوند. مواد سخت نشده را می‌توان با حلال پیشنهادی شست، اما مشکلی که وجود دارد این است که مواد سخت شده فقط با روش‌های مکانیکی تمیز و پاک می‌شوند.

 

ترکیب کولتار اپوکسی

در ظروفی از قبل توزين شده، عرضه مي‌شود. هر دو قسمت را به طور جدا به مدت يک دقيقه هم بزنید و با هم مخلوط کنید. همچنین استفاده از يک دريل قوي ولي بر روی دور کند همراه با همزن قوی لازم است. سپس داخل رزين پايه ریخته و به مدت دو تا سه دقیقه ترکیب کنید تا مخلوطی همگن حاصل شود. در فرایند ترکیبف دقت کنيد تا مواد مانده در کناره‌ها و کف ظرف به خوبي و کاملا ترکیب شوند.

 

روش‌های اجرا کولتار اپوکسی:

 • روش اجرا با قلم مو يا غلتک‌

ماده مخلوط شده را توسط غلتک یا قلم موی کوتاه روي سطح آماده شده اجرا کنید. دقت کافی داشته باشید تا سوراخ‌هایی سوزنی بعد از اجرا بر روی سطح باقی نماند.

 

 • روش پاششي

اين روش براي کاربردهایی در ابعاد بزرگ‌تر پیشنهاد مي‌شود. این محصول را روي سطح به صورت يكنواخت بپاشيد به طوری که سوراخ‌هاي سوزني کاملا پوشيده و محو شوند و لايه خشک شده‌ای به ضخامت سیصد ميکرون شکل بگیرد. براي شکل گیری لايه‌ای ضخيم‌تر، زمان دهيد تا قبل از انجام لايه دوم، اولين لايه کاملا و به درستی خشک شود.

 

 • روش پوشش دهي

حالت پوشش‌دهي بستگي به ميزان زبري سطح مورد نظر و ظاهرش دارد. در صورت اجرای دستی می‌توان پوشش محافظتی کولتار اپوکسی را در یک لایه اجرا کرد. برای همین در صورت روش اجرا با پیستوله اجرا در دو لایه ضروری است. در صورت نیاز به اجرای بیش از سیصد میکرون لایه‌‌های بعدی سی و شش ساعت بعد از اجرای قبلی انجام شود.

 

محدودیت کار با کولتار اپوکسی

میزان دمای سطح در زمان اجرا باید مثبت پنج درجه سانتیگراد باشد و سن بتن در زمان اجرای پوشش محافظتی بین بیست و یک تا بیست و هشت روز باید باشد که به روش عمل آوری بتن بستگی دارد.

 

انبارداری کولتار اپوکسی

برای حفظ کیفیت کولتار اپوکسی، باید آن را به‌ دور از تابش خورشید قرار داد. کولتار اپوکسی را باید بر روی پالت نگه‌داری کرد و آن را در مقابل بارندگی و دمای زیاد حفظ کرد. اگر در ظروف اصلی باز نشده باشد، دوام و ماندگاری این محصول حدود یکسال است.

 

حفظ امنیت و سلامت در مقابل کولتار اپوکسی

متاسفانه کولتار اپوکسی در صورت تماس، ممکن است باعث آسیب رسیدن به پوست فرد شود. در هنگام کار کردن با کولتار اپوکسی از وسایل ایمنی فردی مانند عینک ، لباس کار و دستکش استفاده کنید. هنگام تماس احتمالی کولتار اپوکسی با پوست خود، سریعا چشم و اعضای مخاطی موضع مورد نظر را با آب شست و شو دهید و بعد از آن به درمانگاهی نزدیک آن محل، مراجعه کنید. مرکز فنی و تخصصی بتن ایران، ارائه دهنده انواع خدمات فنی و مهندسی می‌باشد. برای مشاوره و دریافت انواع خدمات با ما تماس بگیرید.

 

 

همرسانی :