ترمیم بتن با استفاده از کاسماتیک

تاریخ انتشار : 1400/09/06

بتن برای افرادی که در صنعت ساخت‌وساز هستند متریالی شناخته شده محسوب می‌شود. از جمله مصالحی که تقریبا در تمامی موارد مانند ساختمان‌سازی و سازه‌های عظیم مورد استفاده قرار گرفته و بسیار کاربردی است. از زمان‌های بسیار دور، استفاده از این ماده مرسوم بوده و در دسته مواد کاربردی قرار دارد. البته طبیعی است که نقطه ضعف‌هایی نیز داشته باشد که با پیشرفت تکنولوژی تمام آن‌ها بطور تقریبی برطرف شده‌اند. از جمله مواد افزودنی که به بتن اضافه می‌شوند تا آن را مستحکم‌تر کنند، کاسمتیک است. کاسماتیک و ترمیم بتن موضوع مورد بحث ما در این مقاله است.

 در نظر داشته باشید برای مشاوره و دریافت انواع خدمات مربوط به مهندسی بتن، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

کاسماتیک چیست؟

بهتر است قبل از توضیح واژه کاسماتیک و منظور از بکار بردن آن کمی این لغت را ریشه‌یابی کنیم. کاسماتیک یا همان کازمتیک، واژه‌ای انگلیسی است که در زبان فارسی به معنی آرایش است. کاربردهای فراوانی نیز در اصناف مختلف دارد اما در صنعت ساختمان‌سازی معنای متفاوتی دارد. در اصل به بتونه کاری نمای ساختمان اطلاق می‌شود و در مناطقی که زیبایی مدنظر بوده و خلل و فرج وجود دارد، از آن استفاده می‌شود. یعنی کاسماتیک و ترمیم بتن جزء مرحله زیبایی‌سازی برای جداره‌ها و نما محسوب می‌شود. در کل این ترمیم کننده در دو نوع سفید رنگ و خاکستری رنگ در بازار موجود است.

اصالت این ماده پودری است و بر پایه سیمان سخته شده‌است که متشکل از انواع رزین‌ها و مواد افزودنی خاصی نیز است. دانه‌بندی بر پایه صفر تا 2 میلی‌متر دارد و به راحتی با آب ترکیب می‌شود. کاسمتیک را در اصل یک ماده ترمیم کننده برای بتن می‌دانند. خمیری که از ترکیب این پودر و آب بدست می‌آید کاربردی آسان دارد و از قدرت چسبندگی بسیار بالایی به سطوح بتنی و مصالحی برپایه مواد معدنی، برخوردار است. میزان انقباض خشک شدن آن بسیار کم و ناچیز بوده و به آسانی بر روی سطوح عمودی و البته افقی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاسماتیک و ترمیم بتن یکی از مراحل مهم است که معمولا در نهایت کار صورت می‌گیرد. ناگفته نماند که مقاومت کششی بالایی دارد و به هیچ عنوان ترک نمی‌خورد. میزان مورد استفاده از آن در هر مترمربع نیز با درنظر گرفتن ضخامت ترمیمی یک سانتی‌متر، 20 کیلوگرم است.

  

کاربرد کاسماتیک

از ماده کاسمتیک برای ترمیم آسیب دیدگی‌های بتن استفاده می‌شود. مواردی که نیاز به کاسماتیک و ترمیم بتن دارند شامل ترک‌خوردگی، اعوجاج، تخلخل، شکستگی، خراشیدگی و غیره هستند. بکار بدن کاسمتیک برای به انجام رساندن کار است و با هدف ایجاد یک سطح صاف و بدون هیچ درزی برای نمای بنا مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضمن اینکه برای ترمیم کردن ناهمواری‌های ایجاد شده بر روی پله، نماها، مخزن‌های بتنی آب، قطعات پیش‌ساخته، قطعات آزبستی، سیمانی و موزاییک و همچنین زیرسازی برای عملیات کاشی‌کاری و نصب کردن پوشش بر روی آن‌ها بطور کامل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین گوشه‌های بتن که باید به حالت آرایشی ترمیم شوند نیز با این متریال به راحتی شکل می‌گیرند. عملیات کاسماتیک و ترمیم بتن برای بتن‌ها اکسپوز نیز مورد استفاده است. در این بتن‌ها نیاز است تا شکل و فرم بتن به خوبی حفظ شود. بطور معمول به میزان 30 تا 35 درصد از وزن کل پودر باید آب باشد و بعد از 10 دقیقه از مخلوط حاصله، مجددا همزده شود. ضخامتی که برای هر مرحله مدنظر است 5 میلی‌متر بوده و اگر قصد دارید تا به ضخامت بیشتری برسید با رعایت فاصله 1 الی 2 ساعته دوباره مراحل را اجرا کنید. اگر باز هم به ضخامت بیشتری نیاز داشتید بعد از مطمئن شدن از زیرسازی کار، می‌توانید ضخامت را تا 5 سانتی‌متر افزایش دهید. در انتها باید بدانید که ملات آماده شده باید طی مدت 35 دقیقه مورد استفاده قرار گیرد و پیش از هر بار مصرف به خوبی همزده شود. کاسماتیک و ترمیم بتن همچنین سطح را با بتونه کردن قبل از رنگ‌آمیزی آماده می‌کند و در مرحله نهایی نمای ساختمان‌های عمومی بسیار کاربردی است.

 

مزایای کاربرد کاسماتیک

براحتی و به آسانی با آب ترکیب می‌شود و خمیری منسجم و یک دست به شما خواهد داد که کاملا همگن بوده و کار با آن بسیار لذت‌بخش است. عملیات کاسماتیک و ترمیم بتن بطور کلی باید به راحتی صورت بگیرد تا نتیجه نهایی کاملا مطلوب باشد. مواد افزودنی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرند همگی خاص و کاربردی هستند و به همین علت برای ایجاد چسبندگی عالی به سطح کار هیچ نیازی به مواد افزودنی دیگری نیست. مقاومت کششی بالا و الاستیسیته قوی دارد و به همین دلیل هیچوقت دچار ترک خوردگی و کشیدگی نخواهد شد. همچنین از دیگر ویژگی‌های بسیار کاربردی این ماده این است که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و خوردگی دارد. ضمن اینکه به هیچ عنوان دچار یخ زدگی و ذوب شدگی نیز نمی‌شود.

 در نظر داشته باشید برای مشاهده مشخصات پودر کاسماتیک مناسب جهت بتونه کردن سطوحی بتنی و سیمانی، می‌توانید از اینجا وارد شده و برای تهیه آن، با ما تماس بگیرید.

روش مصرف پودر کاسماتیک

خب اولین توصیه ما این است که پیش از اجرا حتما سطح زیرین تمیز باشد و عاری از هرگونه چربی و گرد وغبار بوده تا اجرای تمیزی داشته باشید. بهتر است سطح شما کمی مرطوب شده باشد و برای چسبندگی بهتر زبر و ناهموار باشد. اجرای کاسماتیک و ترمیم بتن در کل آسان است اما باید تمامی موارد مورد نیاز قبل، حین و بعد از کار رعایت شوند. حتی شما می‌توانید برای آمادگی بهتر سطح از پرایمر زیرساز نیز استفاده کنید. توجه کنید که قبل از هر بار استفاده نیز باید به خوبی همزده شده و سپس مورد استفاده قرار گیرد.

 

سخن پایانی

بتن سالیان طولانی است که مورد استفاده و کاربردی بوده و به دلیل ویژگی‌های خاصی که از خود نشان می‌داده تا به امروز تکامل چشمگیری یافته و روزبه‌روز بیشتر مورد استقبال و کاربری قرار می‌گیرد. در کنار خاصیت‌های مثبت و کاربردی که در ذات آن وجود دارد، به مرور زمان تغییرات چشمگیری نیز یافته و عملکردهای بیشتری از خود نشان داده‌است. مواد زیادی در نقش افزودنی به آن اضافه شده و یا ابزارآلاتی در کنار آن مورد استفاده قرارگرفته‌اند که همگی در جهت تکمیل این متریال بوده‌اند. کاسماتیک و ترمیم بتن نیز یکی از همین افزودنی‌های مکمل است که در جهت پرقدرت‌تر کردن بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نتیجه این متریال با توجه به پیشرفت علم و دنیای پیش‌رو به یک متریال مفید تبدیل گشته که نه‌تنها کار با آن آسان است بلکه هیچ زحمت و مشکلی را نیز بعد از استفاده برای کاربر و کارفرما ایجاد نخواهد کرد.

همرسانی :