مقایسه بتونه سیمانی و بتونه کاسماتیک

تاریخ انتشار : 1400/09/13

این مقاله در مورد بتونه سیمانی و بتونه کاسماتیک و مقایسه این دو متریال با شما صحبت خواهیم کرد. همانطور که می‌دانید سطوحی مانند سطوح بتنی، بعد از مدتی به دلایل مختلف ترک خورده و سطح صاف خود را از دست خواهند داد. در برخی موارد نیز قبل از رنگ‌آمیزی نیاز است تا سطح زیرین صاف و مرتب بشود. ضمن اینکه بطور مثال در استخرها قبل از رنگ‌آمیزی و همچنین قبل از نصب پارکت و غیره نیز نیاز به سطحی صاف و صیقلی داریم. در ادامه به تمامی مواردی که به بتونه سیمانی و بتونه کاسماتیک نیاز دارند اشاره خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

 در نظر داشته باشید می‌توانید برای دریافت مشاوره و خدمات فنی و مهندسی بتن، با ما تماس بگیرید.

 

بتونه کاسماتیک و بتونه سیمانی

ظاهر بتن و سطحی که به شما ارائه می‌دهد، کاملا بستگی به فرآیند استقرار و فرمولاسیون تهیه آن دارد. البته موارد دیگری نیز در این امر دخیل هستند مانند دمای محیط، تابش آفتاب، میزان رطوبت، نحوه مخلوط کردن مواد اولیه و غیره. بطور حتم اگر در بتن نقصی اتفاق بیفتد می‌توان آن را به راحتی و سهولت برطرف کرد. اگر سطح ظاهری بتن دچار مشکلاتی شود و شکاف‌هایی ریز و مویی داشته باشد، به راحتی با ترمیم‌کننده‌ها اصلاح می‌شود. اما اگر این شکاف‌ها بزرگ بوده و ناهمواری‌هایی نامناسب در سطح بتن ایجاد کنند، برای اصلاح شدن به ترمیم‌کننده‌هایی محکم و قوی مانند بتونه کاسماتیک و بتونه سیمانی نیاز خواهد بود. برای مشاهده مشخصات ملات ترمیم کننده تک جزئی آب بند پایه سیمانی، می‌توانید از اینجا وارد شده و برای تهیه آن، با ما تماس بگیرید.

مورد استفاده بتونه کاسماتیک و بتونه سیمانی

برای رفع نقص‌های ایجاد شده بر روی سطح بتن، پر کردن ترک‌ها و جداشدگی‌ها، پوشاندن اختلاف سطح‌ها و تسطیح سطح دیوار و سقف‌ها، ترمیم کردن سطح ملات، پوسته و تراشه‌ها، پرکردن تخلخل و ترمیم لبه‌های شکسته شده، تعمیر بتن در گوشه‌ها و پر شدن منافذ و حفره‌ها، جزء مواردی هستند که بتونه کاسماتیک و بتونه سیمانی برای آنان مفید بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

بتونه کاسماتیک و مزایای استفاده از آن

بتونه کاسماتیک، بتونه‌ای بر پایه سیمان اصلاح شده پلیمری که در اصل حالتی پودری دارد و با اضافه کردن آب، می‌توان از آن استفاده کرد. بیشترین کاربردی که دارد برای صاف کردن سطوح پیش از رنگ‌آمیزی بوده و با آن یک سطح ترمیمی بر روی بتن و یا سنگ ایجاد می‌کنند تا رنگ و پوشش بعدی به راحتی بر روی سطح قرار بگیرد. هم برای بسترهای داخلی و خارجی و یا مرطوب و خشک به شدت مورد استفاده قرار می‌گیرد و چسبندگی بالایی دارد.

  • مزیت‌های بتونه کاسماتیک

بتونه کاسماتیک این قابلیت را دارد که به راحتی با آب ترکیب شده و خمیری یکدست، همگن و صاف به شما ارائه دهد. بدلیل موادی خاصی که در ساختار خود دارد به شما چسبندگی عالی ارائه خواهد داد. مقاومت کششی آن اجازه ایجاد ترک خوردگی و یا جمع شدگی سطح بعد از اجرا را نمی‌دهد و در مقابل سرمازدگی، مواد شیمیایی و ذوب شدگی به شدت مقاوم است. برای استفاده لازم است پیش از هر کاری سطح موردنظر تمیز بوده و هیچگونه ماده چرب و یا سیمان اضافه به آن نچسبیده باشد. بتونه کاری بطور کلی در آب‌وهوای گرم و خشک و معتدل به بهترین نحو ممکن اجرا می‌شود، ضمن اینکه دمای مناسب نیز دمای بالای 5 درجه است.

 

نحوه به کارگیری و اجرای بتونه سیمانی

در ابتدا 40 درصد وزن بتونه سیمانی، آب اضافه کرده و تا خمیری یکدست و نرم به شما بدهد. برای داشتن یک خمیر یکدست به مدت 8 تا 10 دقیقه خوب این مخلوط را هم بزند. بهتر است بتونه را به میزان لازم تهیه کنید و در 2 یا 3 ساعت آن را مصرف کنید. اولین لایه از بتونه سیمانی را به وسیله ماله بر روی سطح بکشید. دقت کنید که برای نتیجه بهتر لایه دوم را بعد از خشک شدن لایه اول بر روی سطح بکشید. بعد از خشک شدن نیز اضافات را به خوبی پاک کنید. در پایان سطحی صاف و مناسب دارید تا به راحتی بر روی آن رنگ بزنید.

 

نکات مهم ترمیم با بتونه سیمانی و کاسماتیک

بتونه دیوار وقتی پایه سیمانی دارد به راحتی بر روی دیوار قرار می‌گیرد و دوام پایه‌ای خوبی نیز دارد. این بتونه هم برای دیوارهای داخلی و هم برای دیوارهای خارجی کاربردی است و بهتر است پیش از بکار بردن بتونه کاسماتیک و بتونه سیمانی سطح شکاف را به خوبی خراش دهید تا عمیق شود و سپس آن را تمیز کرده و بتونه بزنید. هرچه بتونه کاری عمیق تر انجام شود شما بهتر می‌توانید کار خود را به سرانجام رسانده و سطح نهایی بتونه شما مقاومت بیشتری در مقابل تغییرات خواهد داشت. توجه کنید که سطح شما باید قبل از بتونه کاری، از هر آلودگی، چربی، گردوغبار، لکه، کاغذ دیواری قدیمی و غیره تمیز شده باشد.

 

سخن پایانی

بتونه کاسماتیک و بتونه سیمانی هر دو به یک اندازه کارایی بالا و عملکرد گرایی مناسبی دارند که برای ایجاد یک سطح جدید بخوبی به کار گرفته می‌شوند. هر دوی این بتونه‌ها مقاومت بالایی در مقابل تغییرات دمایی و جوی از خود نشان داده و بهترین ترمیم کننده سطوح هستند که در نهایت سطحی صاف، مناسب و مستحکم به شما ارائه خواهندداد.

 

 

 

 

 

 

همرسانی :