بهترین مواد برای بندکشی سرامیک، چه موادی هستند؟

تاریخ انتشار : 1400/10/11

یکی از اقدامات مهم برای مقاوم سازی ساختمان بعد از ساخت، تعمیر و یا بازسازی، بندکشی کاشی و سرامیک است. اصولا انجام عمل بندکشی را به واسطه استفاده از موادی مانند خمیر بندکشی، چسب بندکشی و یا سیمان سفید انجام می‌دهند. بندکشی کاشی و سرامیک با استفاده از ابزارآلات خاصی انجام می‌شود که اگر با دقت و ظرافت صورت بگیرد موجب بالا رفتن عمر و نگهداری طولانی مدت از سرامیک و کاشی خواهد شد. در این مقاله ما به شما خواهیم گفت که چطور با انجام عمل بندکشی صحیح موجبات مقاوم سازی ساختمان را فراهم کنید.

 

مراحل بند کشی صحیح سرامیک

انجام بندکشی کاشی و سرامیک به تخصص خاصی نیاز ندارد و شما به عنوان یک فرد معمولی به راحتی می توانید از پس انجام دادن آن بر بیایید. اما اگر در کل از انجام کارهای فنی خوشتان می‌آید و به آن علاقه دارید، تا انتهای این مقاله با ما باشید. ما راه و روش صحیح بندکشی را برای ما شما بازگو خواهیم کرد.

  • پیش مقدمه بندکشی

بندکشی کاشی و سرامیک در قسمت‌هایی از ساختمان که با رطوبت در ارتباط مستقیم هستند بسیار اهمیت دارد. علت آن‌ها این است که با گذشت زمان آب و رطوبت به عمق دیوارها و کف نفوذ کرده و باعث خرابی و کم شدن مقاوم سازی ساختمان خواهدشد. این آغاز یک دردسر بزرگ است که بنای شما را با هر کاربری که باشد با مشکل روبرو خواهد کرد. اولین گام برای انجام بندکشی اصولی این است که حتما سطح مورد نظر خود را تمیز کرده و هرگونه گرد وغبار ویا آلودگی را از سطح پاک کنید. حتی اگر سرامیک‌های شما طرح پارکت نیز باشند باز طریقه و نحوه بندکشی همین‌گونه است.

  • سیمان سفید و پودر سنگ برای بندکشی سرامیک

تقریبا 2 یا 3 روز بعد از تمام شدن مرحله نصب سرامیک شما باید بندکشی را انجام دهید. در مرحله اول باید پودر سنگ و دوغاب سیمان را آماده کنید. فراموش نکنید که تعداد و اندازه سرامیک‌های شما تعیین کننده مقدار پودر سنگ و دوغاب سیمان مصرفی برای بندکشی هستند. به این فکر نکنید که هرچه میزان پودر سنگ و دوغاب سیمان بیشتر باشد پس مقاوم سازی ساختمان شما در این مرحله بالاتر خواهد بود. براساس تجربه مقدار دوغاب مصرفی با لحاظ کردن دورریز احتمالی برای هر مترمربع سرامیک، تقریبا یک لیتر است. توصیه می‌کنیم بندکشی را با دوغاب همرنگ سرامیکی که دارید انجام دهید تا زیبایی آن دو چندان بشود.

  • نحوه ساخت دوغاب برای سرامیک کف

نکته مهم برای تهیه دوغاب کف این است که دوغاب باید حتما حالت مایع داشته باشد. البته اگر قرار است بندکشی شما برای کاشی روی دیوار باشد بهتر است تا دوغاب شما حالت خمیری داشته باشد تا به راحتی بین کاشی‌ها را پر کند. اینگونه مقاوم سازی ساختمان شما با با دقت بیشتری انجام می‌شود. بعد از اینکه دوغاب را تهیه کردید کافی است تا آن را بر روی سطح مورد نظر پخش کنید. برای سرامیک کف پیشنهاد می‌کنیم تا دوغاب را با تی بر روی سطح مورد نظر خودتان پخش کنید. مدت کوتاهی به دوغاب پخش شده زمان بدهید تا بر روی سطح مورد نظرتان خشک شود. بعد از اینکه دوغاب خشک شد با یک تکه پارچه نم‌دار سطح مورد نظر را پاک کنید. فراموش نکنید که برای سرویس بهداشتی نیز از همین روش برای انجام دوغاب ریزی استفاده کنید. در این مرحله کار تمام است و بندکشی سرامیک‌های شما انجام شد. نکته پایانی اینکه برای هرچه بیشتر مقاوم سازی ساختمان و کف بندکشی شده، اجازه بدهید تا دوغاب مابین بندها خشک شود و بر روی آن قسمت‌ها رفت‌وآمد نکنید.

 

انجام بندکشی کاشی دیوار

راحت‌ترین و سریع‌ترین روش بند کشی برای کاشی دیوار این‌گونه است که با دست و پوشیدن دستکش این کار را انجام دهید. در پایان کار نیز برای بالا بردن کیفیت کار و مقاوم سازی ساختمان، با استفاده از یک تکه چوب بر روی سطوح کشیده و سطح بندکشی شده را در تمام نقاط هم تراز کنید.

 

خمیر بندکشی واتر پروف و بندکشی سرامیک

گذر زمان امکانات متفاوتی را برای ما به ارمغان می‌آورد و در تمام حوزه‌ها شاهد پیشرفت‌های چشمگیری هستیم. خصوصا در حوزه ساختمان‌سازی هر روز مواد و مصالحی جدید وارد بازار می‌شوند که هم کار با آن‌ها راحت‌تر است و هم به منظور هرچه بیشتر مقاوم سازی ساختمان استفاده می‌شوند. ناگفته نماند که استفاده از دوغاب برای بندکشی ساختمان یک روش قدیمی است و درروش‌های جدید دیگر از دوغاب استفاده نمی‌شود. بجای دوغاب از ماده‌ای بنام خمیر بندکشی واتر پروف استفاده می‌شود که البته عملکردی سریع‌تر نسبت به دوغاب دارد.

برای استفاده از خمیر بندکشی واترپروف، هیچ نیازی به استفاده کردن از حلال آب و یا سیمان نیست. فرمول اصلی تهیه این ماده بر پایه تکنولوژی نانو است و از فیلرهای معدنی و رزین‌های اکریلیک تهیه شده. نکته قابل توجه در مورد خمیر بندکشی واتر پروف این است که در رنگ‌های مختلف و متنوع تهیه شده و شما به راحتی می‌توانید رنگ متناسب با سرامیک و یا کاشی خود را تهیه کرده و استفاده کنید، ضمن اینکه در مقاوم‌ سازی ساختمان نیز تاثیر بسزایی دارد. برای استفاده از آن نیز فقط کافی است که با کاردک یا قلم بندکشی آن را بین بندهای کاشی و سرامیک بکشید. 

کاربرد پودر بندکشی

برای درزگیری بین سرامیک‌ها و همینطور کاشی‌ها می‌توانید از پودر بندکشی نیز استفاده کنید. روش تهیه و استفاده از این پودر بسیار آسان است و تنها کافی است که آن را با مقداری آب مخلوط کنید. پودر بندکشی مزایای فراوانی دارد مانند طول عمر بالا و استحکام زیاد که در نتیجه موجب مقاوم سازی ساختمان شما خواهد شد، ضمن اینکه از نفوذ کردن رطوبت به لایه‌های زیرین نیز جلوگیری خواهد کرد. پودرهای بندکشی انواع مختلف دارند که در ادامه آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد. پودر بندکشی نانو، پودر بندکشی ضد آب، پودر بندکشی آنتی باکتریال و پودر بندکشی رنگی از انواع پودرهای بندکشی موجود در بازار هستند.

 

ترمیم بندکشی سرامیک

گاها دیده شده است که در پایان بندکشی ممکن است شکاف‌هایی کوچک در بین بندکشی‌ها ایجاد شوند. این شکاف‌ها خود راه‌های ورود آب و رطوبت به درون بندکشی و سطح زیرین آن است. بهترین راه این است که این شکاف‌ها را هرچه سریع‌تر پر کرده و ترمیم کنید تا از مقاوم سازی ساختمان جلوگیری نکند.

 

سخن پایانی

بندکشی سرامیک و یا کاشی چندان کار سخت و پر زحمتی نیست و حتی به تجربه آنچنانی نیاز ندارد اما امری حیاتی برای مقاوم سازی ساختمان به حساب می‌آید. فقط کافی است با در نظر گرفتن اندازه کاشی و سرامیک و همچنین سطحی که نیاز به بندکشی دارد مواد مورد نیاز را آماده کنید و برای بندکشی مورد استفاده قرار دهید. برای دریافت انواع خدمات فنی و مهندسی بتن، با ما تماس بگیرید.

همرسانی :