هارد بتن چیست و چه تفاوتی با هاردنر بتن دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/10/18

بتن همان متریالی است که سال‌ها در کنار ما بوده و بهترین خدمات را ارائه کرده است. از آنجایی که پیشرفت تکنولوژی در دنیای مدرن تمام ابعاد را تحت‌تاثیر قرار داده، صنعت ساختمان نیز به‌نوبه خود از این تحولات در امان نمانده و تغییرات فراوانی را در خود ایجاد کرده‌‍است. بتن یکی از مصالحی است که در مقاوم سازی ساختمان نقشی اساسی دارد و در این بین برای ارائه دادن هرچه بهتر عملکردهای اساسی خود، با افزودنی‌هایی تقویت شده که قابلیت‌های کاربردی آن را به شدت ارتقاء داده‌اند. این مقاله گفتاری پیرامون هارد بتن و هاردنر بتن و تفاوت مابین آن‌ها است. برای درک بهتر این تفاوت‌ها بهتر است در ابتدا با هر دو ماده آشنا شویم.

 

افزودنی هارد بتن را بهتر بشناسیم

وقتی قرار باشد در یک بنا از سازه‌های سنگین مثل فونداسیون در مقاطع بتنی و پرحجم استفاده شود، بافت میلگردها نیز پرحجم‌تر و ضخامت آن‌ها بیشتر خواهد شد. همین امر سبب می‌شود تا فشار وارده از آرماتورها نسبت به سایر مقاطع به اسپیسر بیشتر شود. به همین دلیل باید از یک اسپیسر مناسب استفاده کرد تا توان تحمل فشارها و بار وارده را داشته باشد. بتن در طول تاریخ نشان داده که یکی از محکم‌ترین مصالح کاربردی بوده که نقشی مهم در مقاوم سازی ساختمان داشته است. اما این متریال نیز همانند دیگر مصالح دستخوش تغییرات قرار گرفته و به مرور زمان دچار آسیب شده است.  

در این بین افزودنی‌هایی مانند هارد بتن سبب شده‌اند که فرسودگی بتن به حداقل خود برسد. هارد بتن یا همان سخت‌کننده بتن پودری بر پایه ماده اولیه سیمان و همچنین مواد معدنی است و بعد از ترکیب شدن با بتن، او را در مقابل عوامل و فاکتورهای تخریب کننده بتن محکم خواهد کرد. البته این ماده را بیشتر بانام بتن ضد سایش می‌شناسند. بتن ضد سایش یک محصول کاربردی است که برای بوجود آوردن یک سطح صاف و صیقلی از بتن با درصد بالای مقاومت مکانیکی بکار می‌رود. این ماده سبب هرچه بیشتر مقاوم سازی ساختمان و در نتیجه مقاوم سازی بنا خواهد شد. این ماده با ایجاد پایداری در بتن، سطح یکپارچه آن را به خوبی تقویت خواهد کرد.

  • مشخصات ظاهری هارد بتن

هارد بتن یا پودر سخت‌کننده بتن در انواع مختلف و با رنگ‌های طیف خاکستری در بازار موجود است. این ماده که بیشتر برای مقاوم سازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌توان تا مدت 3 سال در بسته‌بندی خود نگه‌داشت. فراموش نکنید که باید دور از نور مستقیم خورشید نگهداری شود و دمای مناسب برای آن 10+ تا 30+ درجه سانتی‌گراد است. در طول این 3 سال اگر با شرایط ذکر شده پودر را نگهداری کنید، عملکرد و کیفیت خود را حفظ کرده و دستخوش هیچ تغییری قرار نخواهد گرفت.

برای خرید انواع پودر سخت‌کننده بتن، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

نکته جالب توجه این است که ماده سخت کننده بتن فاقد یون کلر است به همین دلیل هیچ آسیبی به محیط زیست و انسان وارد نخواهد کرد. البته این نکته قابل توجه است که هارد بتن با اینکه بی‌خطر بوده و ماده‌ای بسیار مفید و کاربردی برای مقاوم سازی ساختمان محسوب می‌شود، اگر به هردلیل با چشمان کاربر تماس داشته باشد می‌تواند بشدت خطرناک عمل کند. پس بهتر است در زمان استفاده به خوبی دقت کرده و نکات ایمنی لازم را رعایت کنید.

  • ویژگی و مزایای افزودنی هارد بتن

پودر سخت‌کننده بتن، همانند هر ماده افزودنی دیگری مزیت‌ها و ویژگی‌های خاص خود را دارد که در این قسمت به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

این ماده در راستای عملکرد اصلی خود برای مقاوم سازی ساختمان، باعث افزایش مقاومت و استحکام بتن در سطح زیرین می‌شود. این ماده از چسبندگی بسیار بالایی برخوردار بوده و با هر نوع بتنی سازگار است. ضمن اینکه در برابر عوامل مخرب به خوبی از خود مقاومت نشان داده و فشارهای وارده را به خوبی تحمل می‌کند. از جمله مزیت‌های جذاب این ماده این است که قابلیت رنگ‌پذیری بسیار خوبی از خود نشان می‌دهد. غیرقابل لغزش است و در برابر آب و همچنین سایر مایعات بشدت نفوذ ناپذیر عمل می‌کند. به هیچ آب‌و‌هوایی چه سرد و یخبندان و چه خشک و گرم عکس‌العمل نشان نداده و آسیب نمی‌بیند. نکته پایانی اینکه علاوه بر مقاوم سازی ساختمان، سرعت سخت شدن بالایی داشته و بر روی سطح بتن به راحتی محکم خواهد شد.

 

افزودنی هاردنر بتن را بهتر بشناسیم

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، بتن ماده‌ای بشدت محکم و منسجم است اما مانند هر متریال دیگری وقتی تحت سایش و یا اصطکاک قرار گیرد به مرور زمان مقاومت خود را از دست خواهد داد. در این بین ماده افزودنی هاردنر بتن یکی از موادی است که در مقاوم سازی بتن و البته مقاوم سازی ساختمان نقش بسزایی دارد. کف‌پوش‌های بتن به مرور زمان دچار فرسایش شده و عمرشان کوتاه می‌شود. ماده افزودنی هاردنر بتن این امکان را برای بتن ایجاد می‌کند که مقاومت خود را در برابر عوامل خارجی افزایش دهد. برخلاف افزودنی هارد بتن که ماده‌ای پودری است، افزودنی هاردنر بتن، به عنوان ماده‌ای محلول در آب عمل می‌کند. در ادامه مزیت‌های استفاده از ماده افزودنی هاردنر بتن را برای شما شرح خواهیم داد.

  • مزایای استفاده از هاردنر بتن

همانطور که اشاره کردیم ماده هاردنر بتن ماده‌ای محلول در آب است که سیلیکاتی بوده و وقتی به سطح بتن اضافه می‌شود دوام و کیفیت آن را افزایش می‌دهد. این ماده اگر دقیق و درست انتخاب شود و اجرای آن در راستای آیین‌نامه مشخص شده باشد، می‌تواند مقاومت بسیار بالایی در سطح بتن و همچنین در مقاوم سازی ساختمان انجام دهد. ناگفته نماند که دوام و عمر بتنی که در آن از هاردنر بتن استفاده شده به طرز چشمگیری افزایش یافته و ارتقاء می‌یابد.

توصیه اکید متخصصان و کاربران این است که برای کف‌پوش‌های بتنی حتما از هاردنر بتن استفاده شود. این ماده علاوه بر نشان‌دادن مقاومت خوب و بالا از خود نه تنها موجب بالا رفتن عمر کف‌پوش که باعث بالا رفتن عمر و مقاوم سازی ساختمان شما خواهد شد. فراموش نکنید که سطح بتن به‌طور معمول بر روی خود منافذ و خلل و فرجی دارد که همین موضوع باعث پایین آمدن و کم شدن مقاومت بتن خواهد شد. این در حالی است که آب می‌تواند انواع مواد شیمیایی موجود در بتن را در خود حل کرده و ضمن ایجاد واکنش در آهک یک ماده ژل مانند تولید کند. این ماده به راحتی در میان منافذ بتن نفوذ کرده و ضمن محکم کردن سطح بتن و بالا بردن مقاومت آن، مقاوم سازی ساختمان را نیز انجام می‌دهد.

 

هاردنر بتن و مقاوم سازی ساختمان

در تمام دوران‌ها دغدغه فعالان در حوزه ساخت‌وساز این بوده است که بتوانند مقاوم سازی ساختمان و بنا را به‌خوبی حفظ کرده و انجام دهند. البته این موضوع صرفا منوط به ساختمان و بنا نیست و تمامی ساخت‌و‌سازها با تمام کاربری‌ها را شامل می‌شود. در این بین بتن یک متریال مهم است که کاربردی بودن خود را به اثبات رسانده و با افزودنی‌هایی که برای آن استفاده می‌شود، می‌توان آن را به ماده‌ای خارق‌العاده تبدیل کرد. این مقاله سعی در ارائه تفاوت‌های دو ماده افزودنی هارد بتن و هاردنر بتن داشت اما نکته اصلی و قابل اشاره این است که این دو ماده بجز در ساختار اصلی خود که یکی پودری بوده و دیگری مایع است، هیچ تفاوتی با هم ندارند. هر دوی این ماده‌ها باعث بالا رفتن مقاومت و استحکام بتن شده و ضمن ایجاد مقاوم سازی ساختمان، طول عمر و کارایی آن را نیز افزایش می‌دهند. 

 

همرسانی :