پودر بندکشی

تاریخ انتشار : 1399/02/09

پودر بندکشی به عنوان یک و ملات یا بتن خشک آماده تعریف می‌شود که تنها با افزودن آب به آن آماده می‌شود و می‌توان از آن برای بستن درز بین کاشی و سرامیک و یا سایر مصالح ساختمانی مانند آجر و سنگ مورد استفاده قرار داد. در حال حاضر انواع مختلفی از این پودرها در بازار موجود است که کاربرد و مشخصات آنها منحصر به فرد بوده و استفاده از آنها به نیازی که درمورد آن ساز وجود دارد بستگی دارد.

پودر بندکشی از لحاظ استحکام و طول عمر برای یک سازه بسیار مفید است و از تأثیر رطوبت بر لایه‌های زیرین جلوگیری می‌کند. اگرچه نمونه‌هایی از استفاده از بند کشی در مورد فضاهای خارجی ساختمان وجود دارند، اما استفاده از آنها برای بندکشی کاشی و سرامیک در حمام و سرویس بهداشتی و همچنین آشپزخانه بسیار رایج‌تر است و حتی برای زیبائی آن نیز به کار گرفته می‌شود.

 

مزایای استفاده از پودر بندکشی

همانطور که عنوان شد، پودر بندکشی برای قرار گرفتن بین دو مصالح مانند کاشی و سرامیک به کار برده می‌شود و این فضا را به طور کامل پوشش داده و نوع عایق برای آن ایجاد می‌کند. بطور کلی مزایایی که با استفاده از پودر بندکشی نصیب ساختمان می‌شود، عبارتند از:

  • جلوگیری از نفوذ رطوبت به لایه‌های زیرین؛
  • استحکام بین مصالح ساختمانی و جلوگیری از افتادن آنها؛
  • کمک به زیبایی و رنگ پردازی توسط پودرهای رنگی؛
  • ایجاد خاصیت آنتی باکتریال برای جلوگیری از رشد قارچ‌ها در حمام و سرویس بهداشتی؛
  • ایجاد یک لایه ضد آب و ضد اسید به منظور بالا بردن مقاومت آنها در برابر رطوبت؛
  • مقاومت در برابر ترک خوردگی و جلوگیری از شکستن سطح مورد نظر.

انواع پودر بندکشی از لحاظ جنس

با توجه به مواد به کار رفته در پودرهای بندکشی، می‌توان آنها را به انواع مختلفی دسته بندی کرد که هر کدام از آنها در یک حوزه خاص از ساخت و ساز به کار گرفته می‌شود. همچنین با توجه به این تفاوت‌ها، کاربرد آنها نیز ممکن است تغییر کند:

پودر بندکشی نانو: این نوع پودر از نانو پلیمرها ساخته شده است که به همراه سیمان پرتلند در رنگ‌های مختلف عرضه می‌شود. اندازه کوچک دانه‌های این پودرها کمک می‌کند که از آنها در کاشی و سرامیک استفاده شود.

پودر بندکشی آنتی باکتریال: در بدنه این پودرها از مواد ضد باکتری و ضد قارچ استفاده شده است که مانع از رشد آنها در حمام و سرویس بهداشتی می‌شود. این پودرها از قیمت بالاتری برخوردار هستند و انعطاف پذیری بالایی نیز دارند. استفاده از این پودر بیشتر در بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد.

پودر بندکشی رنگی: در این پودرها از مواد رنگی مختلفی استفاده می‌شود که باعث تغییر رنگ آنها می‌شود. به عنوان مثال،پودر بندکشی کاشی و سرامیک آبی و پودر بندکشی کاشی و سرامیک زرد دو نمونه از این پودرها هستند که مشخصات آنها نیز آورده شده است.

پودر بندکشی ضد آب: این نوع پودر در ترکیب با آب باعث ایجاد ساختاری ضدآب و واترپروف می‌شود که بعد از سفت شدن از نفوذ رطوبت جلوگیری می‌کند. ماده اصلی این پودرها، رزین‌ها هستند که در برابر سایش نیز مقاوم هستند و قیمت آنها نسبت به نمونه‌های پیشرفته بالایی، کمتر است.

انواع پودر بندکشی از لحاظ جنس

پودر بندکشی ضد اسید: این نوع پودر از مواد پرکننده معدنی ویژه ساخته شده است که از رزین‌های پودری به عنوان تکمیل کننده آنها استفاده شده است و در برابر اسیدهای متوسط و ضعیف، مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. پودر بندکشی ضد اسید در کف آزمایشگاه‌های شیمیاییبه کار گرفته می‌شود.

پودر بندکشی رنگی اصلاح شده با لاتکس: این پودرها رفتاری همانند پودرهای معمولی دارند و ساختار آنها با استفاده از لاتکس اصلاح شده است. لاتکس یک ماده پلیمری و شیری رنگ است که باعث ایجاد خاصیت کشسانی و انعطاف پذیری در فرایند بندکشی می‌شود که در این محصول از آن استفاده شده است.

انواع پودر بندکشی رنگی و استفاده از آنها

پودرهای بندکشی از ترکیب سیمان پرتلند یا سیمان سفید با سایر مواد شیمیایی تولید می شوند و به همین دلیل به راحتی می توان مشخصات ظاهری و فیزیکی آنها را تغییر داد. یکی از پارامترهایی که در جریان استفاده از مواد رنگی تغییر می کند، رنگ پودر است که تنوع رنگی بسیار بالایی دارد. نمونه های رنگی این پودرها عبارتند از:

  • پودر بندکشی سفید که برای پر کردن درز کاشی ها و سرامیک های سفید رنگ به کار گرفته می شود؛
  • پودر بندکشی سیاه که برای درزگیری و پر کردن ترک خوردگی سازه های بتنی استفاده می شود؛
  • پودر بندکشی آبی که در مورد کاشی های بیمارستانی و سرامیک بیمارستانی کاربرد دارد؛
  • پودر بندکشی قرمز، پودر بندکشی اخرایی، پودر بندکشی خاکستری و … موارد دیگری هستند که در بازار عرضه می شوند.

 

انواع پودر بندکشی از لحاظ مصالح ساختمانی

یکی دیگر از فاکتورهایی که می‌توان انواع پودر بندکشی را بر اساس آن دسته بندی کرد، مصالح ساختمانی هستند که با توجه به وضعیت و محل استفاده از آنها، ممکن است یک نوع پودر نیز تغییر کند. شایع‌ترین مصالحی که لازم است برای آنها بندکشی صورت گیرد، آجر، کاشی و سرامیک، از سنگ هستند:

پودر بندکشی آجر: یک نوع پودر ساختمانی بر پایه سیمان و استفاده از پودر سنگ است که برای بستن فضای بین آجر، سنگ، نماهای داخلی و خارجی ساختمان به کار گرفته می‌شود. با توجه به ساختار این نوع پودر، می‌توان آن را برای بندهایی با فاصله ۶ تا ۲۰ میلیمتر مورد استفاده قرار داد. در مورد پودر بندکشی آجر نکته مهم این است که استحکام آن بالاتر از نمونه‌های دیگر باشد.

پودر بندکشی کاشی و سرامیک: متنوع‌ترین و در عین حال پیچیده‌ترین نوع پودر بندکشی همین پودر مربوط به کاشی و سرامیک است که دانه‌های آن بسیار ریز بوده و افزودنی‌های مختلفی مانند لاتکس، اپوکسی و مواد رنگی به آنها اضافه می‌شود. برخی از نمونه‌های بند کشی کاشی و سرامیک نیز منعطف هستند و طرفداران بیشتری دارند.

پودر بندکشی سنگ: زبرترین،ارزان‌ترین و در عین حال ساده‌ترین نوع پودر استفاده شده در ساختمان است که دانه‌های آن بزرگ بوده و برای فواصل بین سنگ‌های ساختمانی به کار گرفته می‌شود. این نوع پودر انعطاف چندانی ندارد ولی از لحاظ استحکام نسبت به نمونه‌های قبلی بسیار مستحکم‌تر است. ممکن است برخی از معماران به این نوع پودرها، پودر سنگ و یا سیمان سفید نیز اضافه کنند.

اگر چه هر کدام از محصولات عرضه شده در کلینیک ساختمانی به تام دارای مشخصات و توضیحات مختصر خود هستند، اما برای سفارش خرید پودر بندکشی و اطلاع از قیمت آن‌ها می‌توانید با مرکز بتن ایران در تماس باشید.

همرسانی :