افزودنی های پلیمری

تاریخ انتشار : 1399/02/09

مستربچ پلیمر کامپاند شده ای است كه در آن پودر رنگ (پیگمنت) ویا افزودنی‌های دیگر در یك رزین پایه ادغام شده‌اند. مستربج ها اغلب به صورت دانه‌(گرانول) تهیه می شوند اما گاهی به‌ صورت كپسول (پریل) نیز تهیه می شوند.

 

افزودنی های پلیمری به چند بخش تقسیم می شود:

مستربچ رطوبت گیر: (Desiccant  )

در هنگام استفاده  از گرانول های نو و بازیافتی با مشکل رطوبت در مواد اولیه  سر و کار داریم که باعث ایجاد حباب در محصول نهایی و سوراخ شدن آن و ایجاد صداهای ناهنجار در خط تولید می گردد.

یک سری از مواد پلیمری نظیرPA  ، PET ، ABS و... جاذب رطوبت بوده و رطوبت هوا را جذب می کنند که استفاده از این مواد مستلزم خرید  تجهیزات خشک کن  و گازگیری قبل از تولید می باشد برای حل این مشکل میتوان از 1 تا 2 درصد مستربچ های رطوبت گیر در هنگام  تولید استفاده کرد.

مستربچ رطوبت گیر این شرکت با فن آوری بالا  برای حذف آب در محصول طراحی گردیده  و روی خواص دیگر هیچ اثری نمی گذارد.

 

مستربچ های آنتی استاتیک

نارسانا بودن اکثر پلیمرها در برابر الکتریسیته  و توانایی  بالای آنها  در جذب الکتریسیته ساکن سبب ایجاد مشکلاتی  در فرآیند تولید می شود که عبارتند از:

1- جذب گرد و غبار و چسبیدن فیلم ها به یکدیگر

2- ایجاد جرقه  موقع  دست زدن  به محصول

3- ایجاد آتش سوزی  به علت تخلیه الکتریکی

با استفاده از درصد بهینه از مستربچ آنتی استاتیک این شرکت میتوان از مشکلات فوق جلوگیری کرد.

 

مستربچ انتی اکسیدانت

اکثر پلیمرها  در اثر تماس با اکسیژن هوا  اکسید می شوند  و نور و حرارت این اکسید شدن  را تسریع می بخشد ، مستربچ های آنتی اکسیدانت به منظور جلوگیری ازتخریب زنجیرهای پلیمری حین فرآیند و یا در زمان کاربری محصول  مورد استفاده قرار می گیرد.

مستربچ های آنتی اکسیدانت به دو دسته اولیه و ثانویه یا ترکیبی از هر دو نوع تقسیم می شوند که هرکدام دارای خواص منحصر به فرد خود می باشد.استفاده از این افزودنی درپلیمر PP به نسبت PE بیشتر است زیرا پایداری PP نسبت به دیگر مواد پلی الفینی کمتر می باشد.همچنین استفاده از این مستربچ سبب افزایش OIT   در محصول می گردد.

 

مستربچ های براق کننده

استفاده ازاین نوع مستربچ ها سبب کاهش زردی پلیمروافزایش سفید رنگی قطعه پلیمری می گردد به دلیل آنکه این افزودنی نورUV را جذب کرده و درناحیه ای مرئی ساطع می کند سبب درخشان به نظر آمدن  پلیمر می گردد.

استفاده از این ماده  افزودنی  با درصد بسیار کم سبب  براقیت زیاد  در محصول نهایی می گردد.

 

مستربچ آنتی یو وی

هدف اصلی از استفاده کردن از مستربچ های آنتی یو وی  حفاظت از فیلم های پلیمری در مقابل تخریب های طولانی مدت  ناشی از نورهای مضر خورشید می باشد.

مستربچ های آنتی یو وی شرکت آوا پلیمر با جذب نورهای مضر خورشید و جلوگیری از تشکیل رادیکال های آزاد از فیلم های پلیمری  حفاظت می کند.

 

مستربچ های آنتی بلاک

بلوکه شدن یا چسبیدن لایه ها  به یکدیگر یکی  از مشکلات معمول  در صنعت  ساخت فیلم های نازک است.

این مستربچ با ایجاد یک لایه نازک  بر روی سطح فیلم سبب کاهش ضریب اصطکاک می گردد. با افزودن  این مستربچ  فضایی  بین  دو لایه  فیلم ا یجاد می گردد  که  به اصطلاح  Blocking        گفته می شود.

از خصوصیات  مستربچ  آنتی بلاک  شرکت  آوا پلیمر جلوگیری  از چسبیدن  فیلم های  پلیمری  به یکدیگر و به حداقل رساندن  کدرشدن محصول نهایی می باشد.

 

مستربچ کمک فرآیند

مستربچ های کمک فرآیند به جهت افزایش بهره وری و خواص محصول درحین فرآیند تولید به پلیمر اضافه میشود.

این مستربچ با ایجاد لایه ای نازک و لغزنده بین سیلندر و مذاب پلیمری باعث کاهش اصطکاک و چسبندگی و پدیده پوست کوسه ای (Shark Skin  ) و از بین رفتن ناصافی درسطح محصول     می شود. همچنین با کاهش نیروی گشتاوری در اکسترودر باعث کاهش مصرف برق و افزایش راندمان تولید می شود.

 

مستربچ اسلیپ

اصطکاک زیاد سطح فیلم های پلاستیکی سبب بروز مشکلات فراوانی در فرآیند تولید و کاربری نهایی این محصولات می شود. افزودنی های لیزکننده بواسطه ناسازگاری خود با مواد پلیمری به روی سطح  مهاجرت کرده  و باعث لیز شدن سطح  پلیمر می شوند.  لیزکننده ها علاوه بر کاهش چسبندگی مواد پلیمری به یکدیگر سبب کاهش چسبندگی بین پلیمر و سطوح فلزی تجهیزات فرآیندی نیز می شوند.

همچنین استفاده ازاین افزودنی سبب راحت بیرون آمدن محصول ازقالب و تسهیل درعملیات دوخت و برش نیز می گردد.

تمام محصولاتی که توسط مرکز بتن ایران عرضه می‌گردند، مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می‌باشد.

بخش فنی مرکز بتن ایران در جهت ارائه مشاوره فنی مربوط به بتن و بتن ریزی و نحوه استفاده صحیح از مواد خود در کارگاه آماده همکاری و انجام خدمات می‌باشد.

همرسانی :