ضد یخ بتن چگونه باعث افزایش سرعت فرآیند می‌شود؟

تاریخ انتشار : 1400/05/09

بتن‌ریزی در فصل سرما

شاید شما نیز پروژه‌هایی را دیده‌باشید که بتن آن‌ها آب‌بند نشده‌است. یکی از مهم‌ترین دلایلی که بتن یک پروژه دچار این مشکل می‌شود آن است که بتن‌ریزی در فصل سرما، بدون استفاده از ضد یخ بتن انجام شده‌است. همانطور که می‌دانید، آب تشکیل‌دهنده‌ی بتن، همواره مشکلات مختلفی را برای پروژه‌ها به وجود می‌آورد. یکی از بزرگ‌ترین مشکل‌هایی که آب برای بتن دارد، یخ‌زدگی است. از آن جایی که رسیدن به نقطه‌ی انجماد آب در فصل‌های سرما به سرعت اتفاق می‌افتد، در صورت عدم استفاده از ضد یخ بتن، احتمال یخ زدن آب و کاهش مقاومت بتن بسیار افزایش خواهد یافت.

 

ضد یخ بتن چیست؟

همانطور که ذکر شد، رسیدن به نقطه‌ی انجماد آب در فصل سرما، امر شایعی بوده و استفاده از ضد یخ بتن می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند. اما ضد یخ بتن چیست؟ در حقیقت، ضد یخ بتن به عنوان ماده‌ی شیمیایی مؤثری شناخته می‌شود که به افراد کمک می‌کند تا دمای انجماد آب را کاهش دهند. ضد یخ بتن را به آبی که قرار است برای اختلاط بتن استفاده شود، اضافه می‌کنند تا در عملکرد اختلاط بتن مشکلی ایجاد نشود. از آن جایی که پایین آوردن نقطه‌ی انجماد منجر به بهبود مقاومت بتن نسبت به سرما می‌شود، در نتیجه یخ زدن بتن نیز اتفاق نخواهد افتاد. زمانی که ضد یخ بتن را به آب اضافه می‌کنید، در بسیاری از هزینه‌های عملیاتی پروژه صرفه‌جوی کرده‌اید. در حقیقت مقدار زیادی از هزینه‌هایی که در آینده برای اکثر پروژه‌ها صرف می‌شود به بخش تعمیرات و عایق‌بندی مرتبط است. زمانی که شما با استفاده از ضد یخ بتن مقاومت بتن را افزایش داده باشید، از آب‌بندی شدن آن مطمئن هستید، که این نکته نیز به طور مستقیم بر کارکرد بتن تأثیرگذار خواهد بود.

برای مشاهده‌ی ضدیخ‌های موجود در مرکز بتن ایران، از اینجا وارد شوید. 

ضد یخ بتن و فرآیند هیدراسیون

ضد یخ بتن به عنوان یکی از مهم‌ترین موادی شناخته می‌شود که باید برای افزایش کیفیت و ایمنی کار، به بتن اضافه شود. در حقیقت نحوه‌ی عملکرد ضد یخ بتن به نحوی است که به شما کمک می‌کند تا از هر نوع یخ‌زدگی جلوگیری نمایید. همانطور که می‌دانید، فرآیند هیدراسیون، یکی از مهم‌ترین فرآیند‌هایی است که نحوه‌ی اجرای آن به طور مستقیم بر کیفیت بتن شما تأثیر می‌گذارد. زمانی که در فصل سرما اقدام به بتن‌ریزی می‌کنید، سرعت اجرای فرآیند هیدراسیون بسیار کاهش می‌یابد. این نکته باعث شده تا کیفیت بتن شما با افت زیادی مواجه شود. دو راه اساسی برای جلوگیری از رخ دادن چنین مشکلی وجود دارد که در زیر آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

  • گرم کردن مصالح

در گذشته و زمانی که هنوز ضد یخ بتن اختراع نشده بود، بسیاری از افراد اقدام به گرم کردن مصالحی می‌کردند که برای بتن‌ریزی و اختلاط، مورد استفاده قرار می‌گرفتند. چنین روشی در بسیاری از مناطق پاسخگو نبوده و همچنین هزینه‌های زیادی را نیز به همراه داشت.

  • ضد یخ بتن

روش دوم، استفاده از ضد یخ بتن است که باعث می‌شود تا فرآیند هیدراسیون سرعت پیدا کند. در حقیقت زمانی که از ضد یخ بتن استفاده می‌کنید، مواد تسریع‌کننده‌ای را به فرآیند اختلاط اضافه کرده‌اید که این مواد باعث می‌شوند تا فرآیند هیدراسیون با سرعت بیشتری انجام شود. زمانی که فرآیند هیدراسیون، پیش از یخ‌زدگی تکمیل شود، بتن شما نیز مقاومت کافی را به دست خواهد آورد. ضد یخ بتن، سرعت گیرش را افزایش می‌دهد که این نکته منجر به کاهش میزان آب خواهد شد. با توجه به این نکته‌، می‌توان سه عملکرد کلی را برای ضد یخ بتن ذکر کرد؛ کاهش نقطه‌ی انجماد، کاهش میزان آب و افزایش سرعت فرآیند هیدراسیون. هر سه عامل ذکر شده تأثیر بسیار زیادی بر افزایش کیفیت و مقاومت بتن دارند.

 

انواع ضد یخ بتن

با توجه به آن که ضد یخ بتن تأثیرات منحصر به فردی بر بتن می‌گذارد، انواع مختلفی از آن وجود دارد که امروزه به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زیر به بررسی مهم‌ترین انواع ضد یخ بتن می‌پردازیم.

  • ضد یخ بتن با کلراید

ضد یخ بتن با کلراید، از جمله ضد یخ‌هایی است که تأثیر شگرفی بر مقاومت بتن در مراحل ابتدایی و انتهایی آن دارد به نحوی که تا دماهای زیر صفر درجه نیز کارایی بالایی دارد. ضد یخ بتن با کلراید می‌تواند میزان آب را بین 5 تا 10 درصد کاهش دهد و با انواع مختلفی از سیمان‌ها نیز سازگاری دارد.

  • ضد یخ بتن بدون کلراید

این مدل ضد یخ بتن بر فرآیند شیمیایی درون بتن تأثیر می‌گذارد به نحوی که گرمای فرآیند هیدراسیون را افزایش می‌دهد تا سرعت واکنش بیشتر شود.

برای مشاهده مشخصات ضدیخ بتن با کلراید موجود در مرکز بتن ایران، از اینجا وارد شوید. 

  • ضد یخ بتن پودری

این مدل ضد یخ بتن، مخلوطی از کلسیم کلراید و نمک معدنی است. از ضد یخ بتن پودری در بتن‌های غیرمسلح استفاده می‌شود که یا به آب اختلاط اضافه می‌شود و یا پس از عملیات اختلاط، به بتن اضافه می‌شود.

  • ضد یخ بتن مایع

این ضد یخ بتن از نیتریت‌های کلسیم و سدیم تشکیل شده‌است. این مدل با افزایش حجم گرمای تولیدشده، باعث افزایش سرعت فرآیند هیدراسیون می‌شود.

ضد یخ پودری بتن

سخن آخر

استفاده از ضد یخ بتن به منظور جلوگیری از یخ‌زدگی آن بسیار مهم و حیاتی است. از آن جایی که فرآیند هیدراسیون دارای تأثیرات بسیار زیادی بر کیفیت بتن است، توجه به عملکرد ضد یخ بتن بر آن ضروری است. در این مقاله با بررسی مفاهیم مرتبط با ضد یخ بتن و نحوه‌ی اثرگذاری آن بر فرآیند هیدراسیون سعی کردیم تا شما را در این زمینه راهنمایی نماییم.

همرسانی :