هر آنچه درباره‌ی روان کننده‌ی بتن باید بدانید!

تاریخ انتشار : 1400/05/09

عدد اسلامپ چیست؟

برای آن که آشنایی بهتری با روان کننده‌ی بتن داشته باشید، نیاز است تا در ابتدا به معرفی عدد اسلامپ بپردازیم. به طور کلی، عدد اسلامپ، عددی است که نشان می‌دهد که بتن شما در هنگام ساخت تا چه میزان افت خواهد کرد. در حقیقت، تأثیر روان کننده‌ی بتن بر عدد اسلامپ، بسیار زیاد است و همین موضوع باعث شده تا آزمایش اسلامپ (آزمایشی برای اندازه‌گیری این عدد) از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

 

روان کننده‌ی بتن چیست؟

اصطلاح روان کننده یکی از اصطلاحات رایج در علوم مهندسی است. هر بتنی نیاز دارد که طبق شرایط پروژه تهیه شود اما گاهی اوقات نیاز است تا برای بهبود کیفیت بتن و شرایط ساخت، از برخی افزودنی‌ها استفاده شود. روان کننده‌ی بتن به عنوان یکی از مواد مهمی شناخته می‌شود که با اضافه کردن آن به بتن می‌توانید خاصیت شکل‌پذیری بتن را افزایش دهید. از آن جایی که بهبود این خاصیت منجر به بالا رفتن عدد اسلامپ می‌شود در نتیجه، بتن، روان‌تر خواهد شد. از طرف دیگر استفاده از روان کننده‌ی بتن بر یکی از مهم‌ترین اجزاء تشکیل‌دهنده‌ی آن، یعنی آب، نیز تأثیرگذار است؛ چرا که این ماده به عنوان یکی از شیوه‌های مؤثر کاهش آب شناخته می‌شود. یکی از مشکلات بزرگی که اکثر افراد با بتن تهیه شده دارند آن است که دارای خاصیت چسبندگی زیادی است. استفاده از روان کننده‌ی بتن می‌تواند به شما کمک کند تا چسبندگی بتن به کم‌ترین میزان ممکن برسد تا میزان اصطکاک نیز به میزان قابل توجهی کاهش یابد. زمان اضافه کردن روان کننده‌ی بتن معمولا وقتی است که تصمیم قالب‌گیری و ریخته‌گری دارید که در این صورت به فرمولاسیون‌های بتنی افزوده می‌شوند.

برای مشاهده مشخصات روان‌کننده‌های موجود در مرکز بتن ایران، از اینجا وارد شده و برای تهیه آن‌ها، با ما تماس بگیرید. 

انواع روان کننده‌ی بتن

همانطور که ذکر شد، برای افزایش عدد اسلامپ و کاهش میزان آب، نیاز است تا از روان کننده‌ی بتن استفاده نمایید؛ با این وجود انواع مختلفی از روان کننده‌ها در بازار وجود دارد به همین دلیل نیز اکثر افراد در هنگام خرید آن‌ها با سردرگمی مواجه می‌شوند. با توجه به این موضوع در زیر به بررسی مهم‌ترین انواع روان کننده‌ی بتن خواهیم پرداخت با ما همراه باشید.

  • روان کننده‌ی بتن: اولین عرضه

روان کننده‌ی بتن پیشرفت‌های متفاوتی را پشت سر گذاشته است. در حقیقت نحوه‌ی تکامل این روان کننده به طور مستقیم به پیشرفت‌های صورت گرفته در حیطه‌ی مهندسی عمران و شیمی مرتبط است. اولین مدل این محصول، نوع ابتدایی روان کننده‌ی بتن است که بر پایه‌ی مونومرهای لیگنوسولفونات‌ها تشکیل شده‌است. این روان کننده براساس تعریف پایه‌ای روان کننده‌ی بتن کار می‌کند به این صورت که میزان آب مصرفی را کاهش می‌دهد، به همین دلیل نیز به آن، دیرگیر می‌گویند.

  • فوق روان ‌کننده

نوع دوم روان کننده‌ی بتن که وارد بازار شد، با عنوان فوق روان کننده شناخته می‌شود که معمولا میزان اثرگذاری بیشتری نسبت به مدل قبلی دارد. این مدل روان کننده‌ها، باعث ایجاد واکنش بسیار سریعی میان آب و سیمان می‌شوند به همین دلیل نیز ممکن است هر نوع اشتباهی منجر به کاهش کیفیت بتن شود. با توجه به آن که شیوه‌ی مصرف و استفاده از این مدل روان کننده‌ی بتن نیازمند تجربه و دانش زیادی است پیشنهاد می‌شود که در مصرف آن احتیاط لازم را داشته باشید.

  • ابر روان کننده

آخرین نسل روان کننده‌ی بتن که به بازار عرضه شد با عنوان ابر روان کننده شناخته می‌شود. این مدل برپایه‌ی پلی کربوکسلات ساخته شده‌است. با توجه به مواد پایه‌ای سازنده‌ی این مدل روان کننده‌ی بتن، سرعت پیش‌روی پروژه بسیار بیشتر می‌شود. امروزه به دلیل گسترش انواع مختلف روان کننده‌های بتن، تعیین نوع آن از اهمیت بالایی برخوردار است به همین منظور پیش از هر کاری اطلاعات خود را در ارتباط با هر کدام از مدل‌ها افزایش دهید.

 

مزایای استفاده از روان کننده‌ی بتن

حال که با مفاهیم و انواع روان کننده‌های بتن آشنا شدید، نیاز است تا اطلاعات خود را در این زمینه بهبود بخشید. در حقیقت یکی از بهترین راه‌های شناخت عمیق‌تر روان کننده‌ی بتن، آشنایی با مزایای آن است. در زیر به بررسی مهم‌ترین مزایای استفاده از روان کننده‌ی بتن می‌پردازیم.

1. کاهنده‌ی آب

همانطور که می‌دانید وجود آب مصرفی بالا در بتن، به عنوان یکی از مشکلات اساسی آن تلقی می‌شود؛ چرا که نسبت آب به سیمان را تغییر می‌دهد. استفاده از روان کننده‌ی بتن می‌توان به عنوان یکی از شیوه‌های مؤثر برای کاهش این میزان تلقی شود.

2. بهبود کیفیت بتن

بسیاری از افراد به دنبال آن هستند که بتن تولیدی باکیفیت‌تری داشته باشند. در حقیقت روش‌های متعددی برای بهبود کیفیت بتن وجود دارد اما یکی از به صرف‌ترین روش‌های انجام این کار، استفاده از روان کننده‌ی بتن است. از آن جایی که کیفیت بتن بر نحوه‌ی اجرای پروژه‌ها تأثیر مستقیمی دارد، تهیه و استفاده از روان کننده بتن کار هوشمندانه‌ای خواهد بود.

3. افزایش توان مقاومتی

به هر میزانی که توان مقاومتی بتن بیشتر باشد، به همان میزان نیز ساختمان و مصالح مستحکم‌تری خواهید داشت. استفاده از روان کننده‌ی بتن به شما این امکان را خواهد داد تا به این هدف دست‌یابید.

 

سخن آخر

توجه به تمامی موارد مرتبط با ساختن و بهبود بتن، می‌تواند موفقیت شما در اجرای پروژه‌ها را تضمین نماید. روان کننده‌ی بتن به عنوان یکی از مهم‌ترین مواردی شناخته می‌شود که می‌تواند باعث این موفقیت شود. در این مقاله با بررسی مفاهیم مرتبط با روان کننده‌ی بتن سعی کردیم تا شما را در این زمینه راهنمایی نماییم.

همرسانی :