الیاف تقویتی بتن چه کاربردی دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/05/16

زمانی که صحبت از ارتقای کیفیت اجرای پروژه‌ها می‌شود اولین چیزی که باید به آن توجه کرد، کیفیت بتن به کار گرفته شده‌ در آن است. در حقیقت برای آن که بتوانید بیشترین میزان سودآوری را داشته باشید نیاز است تا در وهله‌ی اول، نکات مرتبط با بهبود کیفیت بتن را آموزش ببینید. از آن جایی که مواد افزودنی و تقویتی زیادی برای افزایش کیفیت بتن وجود دارند، شناسایی هر کدام از آن‌ها باعث می‌شود تا بتوانید در حین مواجهه با انواع چالش‌ها، بهترین انتخاب را داشته باشید. الیاف تقویتی بتن، به عنوان یکی از مهم‌ترین موادی شناخته شده‌ای است  که باعث می‌شود تا کیفیت اجرای پروژه‌ها با افزایش زیادی مواجه شود. در حقیقت مزایای استفاده از الیاف تقویتی بتن به قدری زیاد است که باعث می‌شود تا از هزینه‌های تعمیراتی زیادی در آینده، جلوگیری شود. با توجه به اهمیت الیاف تقویتی بتن، در ادامه‌ی مقاله به بررسی آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

تاریخچه‌ی الیاف بتن

الیاف تقویتی بتن دارای کاربردها و عملکردهای ویژه‌ای هستند اما پیش از آن که بخواهیم آن‌ها را ذکر کنیم نیاز است تا به معرفی تاریخچه‌ای از الیاف بتن بپردازیم. تعداد زیادی از مهندسان به دنبال یافتن راهی برای افزایش مقاومت بتن‌ها و بهبود رفتار کششی و خمشی آن‌ها بودند. با توجه به این نکته، در سال‌های ابتدایی دهه‌ی هفتاد میلادی بود که مهندسان توانستند، از موادی تحت عنوان الیاف استفاده کنند که این مواد می‌توانستند تمامی نواقص بتن‌ها را جبران کنند. الیاف تقویتی بتن، به منظور افزایش چقرمگی، زدودن ترک‌ها و افزایش رفتار کششی بتن، به آن اضافه می‌شود.

 

الیاف تقویتی بتن

بتن الیافی به صورت ترکیبی از انواع مواد مختلف طبیعی و مصنوعی به دست می‌آید. در این مدل بتن، الیافی که از ترکیب مواد ذکرشده ساخته شده‌اند، وجود دارند که باعث ایمن شدن ساختمان نسبت به زلزله و افزایش مقاومت بتن می‌شوند. این الیاف که در نهایت منجر به تولید یک ماده‌ی کامپوزیتی می‌شوند، مقاومت بتن را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهند. الیاف تقویتی بتن دارای خاصیت شکل‌پذیری بالایی است و همین نکته باعث شده تا این مدل بتن بتواند از ضریب مقاومت کششی مناسبی بهره‌مند باشد. در حقیقت ساختار الیاف تقویتی بتن به نحوی است که ضریب مقاومت بسیاری از خواص مانند مقاومت خمشی نیز افزایش می‌یابند. همچنین استفاده از الیاف تقویتی بتن در پروژه‌ها دارای یک مزیت بزرگ دیگر نیز است؛ این مدل بتن به دلیل کامپوزیت‌هایی که دارد می‌توان انرژی‌های مختلف را جذب خود نماید و همین نکته باعث می‌شود تا در حین وارد شدن ضربه‌ای به ساختمان یا وقوع زلزله، تمامی سازه‌ی شما از مقاومت بالایی بهره‌مند باشد.

برای مشاهده مشخصات الیاف پروپیلن بتن، می‌توانید از اینجا وارد شوید.

 

اهمیت استفاده از الیاف تقویتی بتن

همانطور که ذکر شد، مزایای استفاده از الیاف تقویتی بتن بسیار زیاد است و همین نکته باعث شده تا امروزه کم‌تر پروژه‌ای وجود داشته باشد که از این مدل بتن بهره‌مند نباشد. یکی از مهم‌ترین دلایل اهمیت استفاده از الیاف تقویتی بتن آن است که می‌تواند ترک‌هایی که در حال گسترش هستند را کنترل کند. در حقیقت الیافت تقویتی بتن با تکیه بر مواد طبیعی و مصنوعی به کار گرفته شده در خود، باعث جلوگیری از هزینه‌های ترمیم بتن می‌شوند. از طرف دیگر، الیاف به طور ذاتی دارای خواص انعطاف‌پذیری بالایی هستند. این ویژگی یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از الیاف تقویتی بتن است چرا که اضافه کردن این مدل الیافت به بتن باعث ایجاد خواصی شبیه به پلاستیک در آن می‌شود که از شکست و گسیختگی بتن جلوگیری می‌کند. همچنین این نکته را باید در نظر داشته باشید که الیاف تقویتی بتن به نحوی سامان‌دهی می‌شوند که در تمامی جهت‌ها اقدام به تشکیل الیاف می‌کنند به همین دلیل نیز درصورت وقوع هرنوع شکست یا ایجاد هر منفذی، الیاف دیگر، جایگزین آن قسمت می‌شوند.

 

مزایای الیاف تقویتی بتن

از آن جایی که این مدل از بتن دارای الیاف مخصوصی است، کیفیت پروژه‌های شما نیز افزایش می‌یابد. در حقیقت مزایای استفاده از الیاف تقویتی بتن به نحوی هستند که بهبود این کیفیت را تضمین می‌کنند. یکی از مزایای مهم استفاده از الیاف تقویتی بتن، داشتن الاستیسیته‌ی زیاد است. این نکته را در نظر داشته باشید که الیافت تقویتی بتن منجر به بهبود خواص مقاومت کششی بتن می‌شوند، چرا که خودشون می‌توانند علاوه بر تحمل فشار زیاد، کشش بالایی را نیز متحمل شوند. همچنین در صورتی که انواع مختلف نیروها (مانند نیروهای مکانیکی و نیروهای ناشی از زلزله) به این نوع بتن اعمال شوند، خیال شما بابت مقاوم بودن آن راحت خواهد بود.

برای تهیه انواع الیاف بتن، با ما تماس بگیرید.

 

انواع الیافت تقویتی بتن

  • فولادی

این مدل از الیاف تقویتی بتن، به جز مواد تشکیل‌دهنده‌ی بتن، از الیاف فولادی و دوده‌ی سیلیس تشکیل شده‌است. الیاف فولادی باعث افزایش میزان سختی بتن می‌شود.

برای مشاهده مشخصات الیاف فولاد آلیاژی بتن، از اینجا وارد شوید.

 

  • شیشه‌ای

استفاده از الیاف شیشه در این مدل از الیاف تقویتی بتن باعث افزایش مقاومت بتن در برابر انواع فشارها می‌شود. همچنین یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از الیاف شیشه آن است که هزینه‌ی تهیه‌ی آن معمولا کم است.

 

  • پروپیلن

استفاده از الیاف پلیمری پروپیلن در این مدل از الیاف تقویتی بتن باعث شده تا مقاومت بتن در تمامی بخش‌ها آن زیاد شود. دلیل این نکته آن است که الیاف این مدل از بتن به صورت غیر منظم و در تمامی جهت‌ها پخش می‌شوند.

برای مشاهده مشخصات الیاف پروپیلن بتن، از اینجا می‌توانید وارد شوید.

 

کاربرد الیاف تقویتی بتن

استفاده از انواع پیش‌ساخته‌ها و همچنین سبک‌تر کردن بنا از جمله مهم‌ترین کاربردهای استفاده از الیاف تقویتی بتن هستند. اما استفاده از این مدل بتن دارای مزایای دیگر نیز است. به عنوان مثال برای تهیه‌ی انواع سقف عرشه‌ی فولادی می‌توان از الیاف تقویتی بتن استفاده کرد. همچنین برای روسازی انواع راه‌ها نیز می‌توان با استفاده از این مدل بتن، علاوه بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، مقاومت بتن و سازه را افزایش داد. ساختن محوطه‌های صنعتی یکی از مهم‌ترین کاربردهای الیاف تقویتی بتن است؛ همانطور که می‌دانید چنین فضایی نیازمند داشتن مقاومت بالایی است چرا که علاوه وجود مواد مختلف در چنین محیط، دما و شرایط محیطی خاصی نیز بر آن حاکم است.

 

سخن آخر

همانطور که ملاحظه کردید، استفاده از الیاف تقویتی بتن منجر به بهبود کیفیت بتن می‌شود. در حقیقت ساختار تشکیل‌دهنده‌ی الیاف تقویتی بتن به نحوی است که رسیدن به این هدف را آسان کرده‌است. ویژگی‌ها و مزایای استفاده از الیاف تقویتی بتن باعث شده‌اند تا امروزه این مدل بتن به عنوان یکی از پرتقاضاترین انواع بتن شناخته شود.

 

همچنین برای مشاهده تمام محصولات کمکی بتن، می‌توانید از اینجا وارد شوید و برای تهیه‌ی آن‌ها با ما تماس بگیرید.

همرسانی :