رزین اپوکسی چیست؟

تاریخ انتشار : 1400/05/16

امروزه استفاده از مواد ارزان و در دسترس که منجر به بهبود خواص مصالح می‌شوند، از اهمیت بالایی برخوردار است. در حقیقت تعداد زیادی از کارفرمایان وجود دارند که تصور می‌کنند که برای داشتن یک پروژه‌ی باکیفیت نیاز به هزینه‌های کلان دارند در حالیکه برای بسیاری از بخش‌های پروژه، امکانات باکیفیت و ارزان‌قیمت نیز وجود دارند. رزین اپوکسی، به عنوان یکی از معروف‌ترین مواد شیمیایی جهان شناخته می‌شود که کاربردهای آن در حیطه‌های مختلف صنعت بسیار زیاد است. در حقیقت داشتن خواص چسبندگی بالا باعث شده تا رزین اپوکسی به عنوان یکی از مطمئن‌ترین مواد شیمیایی و گاها طبیعی شناخته شود. با توجه به اهمیت این ماده، در ادامه‌ی مقاله به معرفی رزین اپوکسی خواهیم پرداخت.

 

رزین اپوکسی

رزین اپوکسی، مایعی است که به عنوان یک پلیمر واکنش‌پذیر شناخته می‌شود. این ماده دارای خاصیت چسبندگی بسیار بالایی است و همین نکته باعث شده تا کاربردهای زیادی در صنعت داشته باشد. از طرف دیگر، رزین اپوکسی می‌تواند میزان زیادی از گرما را تحمل کند، به همین دلیل نیز مقاومت گرمایی بالایی دارد. زمانی که رزین اپوکسی مایع گرم می‌شود، به ماده‌ی جامد بسیار چسبنده‌ای تبدیل خواهد شد. این ماده می‌تواند برای بسیاری از وسایل فلزی و غیرفلزی مورد استفاده قرار گیرد. از طرف دیگر، استفاده از رزین اپوکسی به شما کمک خواهد کرد تا در صورت وجود هر نوع درزی در مصالح خود، آن را ترمیم نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که رزین اپوکسی به عنوان راه‌حلی برای افزایش میزان دوام هر نوع وسیله‌ای شناخته می‌شود؛ چرا که مقاومت شیمیایی بالایی دارد.

 

ساختار رزین اپوکسی

همانطور که ذکر شد، رزین اپوکسی به عنوان یکی از مهم‌ترین چسب‌های صنعتی شناخته می‌شود. خواص مواد سازنده‌ی رزین اپوکسی به نحوی است که می‌تواند ویژگی چسبندگی و مقاومت بالایی را به این ماده بدهد. رزین اپوکسی معمولا دارای ساختار دو جزئی است. میزان هر کدام از این دو جزء براساس معیارهای مختلفی تعیین می‌شود که مهم‌ترین آن، نوی کاربردی است که قرار است رزین اپوکسی داشته باشد. در زیر به بررسی هر کدام از این ساختارها می‌پردازیم.

1. پایه‌ی رزین

رزین در حقیقت ماده‌ای طبیعی بود که در صمغ درختان یافت می‌شد. امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، مدل شیمیایی آن که در حین فرآیند پخت به پلیمر تبدیل می‌شود نیز ساخته شده‌است. رزین ماده‌ای است که از ترکیب موادی مانند فنول، استون، اپی‌کلروهیدرین به دست می‌آید. رزین دارای انواع مختلف زیادی است که هر کدام از آن‌ها دارای خواص ویژه‌ی خود است. رزین سیلیکون، رزین اکریلیک، رزین آلکید، رزین پلی آمید و رزین اپوکسی، از جمله مشهورترین انواع رزین هستند.

2. هاردنر

هاردنر، ماده‌ای است که باعث می‌شود تا خواص رزین، بهبود یابند. در حقیقت تفاوت اساسی رزین اپوکسی و رزین، در هاردنری است که در رزین اپوکسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سخت‌کننده و عامل پخت، از دیگر نام‌های هاردنر هستند. این ماده به دلیل تأثیر شگرفی که بر رزین اپوکسی دارد، دارای انواع مختلفی است که در زیر، دو نمونه از مهم‌ترین انواع آن را بررسی می‌کنیم.

  • پلی آمین

هاردنر پلی‌آمین، از جمله موادی است که در حین انجام انواع کارهای تزئینی، کاربرد بسیار زیادی دارد. این ماده، بی‌رنگ است و میزان رقیق بودن آن نیز زیاد است. معمولا رزین و پلی آمین را با میزان مشخصی در ظرف مخصوصی که دارای طرح مورد نظر است می‌ریزند تا طرح دلخواه را به دست آورند.

  • پلی آمید

این مدل هاردنر برخلاف پلی آمین، در کارهای تزئینی مانند ساختن جواهر و لوازم تزئینی، کاربرد ندارد چرا که علاوه بر داشتن غلظت بالا، دارای رنگ نارنجی‌مانندی است. از طرف دیگر استفاده از پلی آمید به عنوان هاردنر رزین اپوکسی باعث می‌شود تا شما بتوانید انواع مختلفی از حلال‌ها را به منظور رقیق کردن، به آن اضافه نمایید که انجام این کار با پلی آمین، ممکن نبود. این نوع هاردنر باعث می‌شود تا رزین اپوکسی شما در مواردی مانند کفپوش کاربرد داشته باشد.

می‌توانید برای مشاهده انواع محصولات کفپوش‌ها، رنگ و رنگدانه‌ها، از اینجا وارد شده و برای تهیه آن‌ها با ما تماس بگیرید.

 

انواع رزین اپوکسی

حال که با مفهوم رزین اپوکسی و مواد سازنده‌ی آن آشنا شدید نیاز است تا انواع آن را شناسایی نمایید. به دلیل کاربردهای گسترده‌ای که رزین اپوکسی دارد انواع مختلفی از آن ساخته شده‌است که در زیر به معرفی مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

1. چسب اپوکسی

یکی از مهم‌ترین انواع رزین اپوکسی که به منظور مقاوم‌سازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، چسب اپوکسی است. چسب اپوکسی در ماشین سازی، ساخت کامپوزیت‌های FRP و هواپیماسازی نیز کاربرد دارد.

2. بتونه اپوکسی

بتونه اپوکسی به عنوان یکی از کاربردی‌ترین موادی که برای درزگیری مورد استفاده قرار می‌گیرد، شناخته می‌شود. بتونه اپوکسی بر پایه‌ی رزین اپوکسی ساخته شده‌است که باعث شده تا سطح بتن ترمیم شود. در حقیقت از آن جایی که این ماده دارای مقاومت حرارتی و شیمیایی بالایی است، استفاده از آن منجر به بهبود کیفیت پروژه‌ها خواهد شد.

3. ملات اپوکسی

از این ماده در نقاط افقی استفاده می‌شود؛ چرا که ویسکوزیته‌ی بالایی دارد. به دلیل خواص ضد خوردگی موجود در ملات اپوکسی، این ماده کاربردهای گسترده‌ای در صنعت پیدا کرده‌است.

4. رزین اپوکسی تزریقی

یکی از انواع مهم رزین اپوکسی که به منظور ترمیم انواع ترک‌های بتن مورد استفاده قرار می‌گیرد رزین اپوکسی تزریقی است. برای انجام این کار باید در وهله‌ی اول، سطح ترک خورده را تمیز کرد. سپس با استفاده از پکر (دستگاه منتقل‌کننده‌ی رزین اپوکسی به محل ترک) مواد را به محل مورد نظر منتقل می‌کنند.

5. پرایمر اپوکسی

استفاده از پرایمر اپوکسی به منظور آماده کردن سطح بتن برای مقاوم‌سازی صورت می‌گیرد. این ماده که یکی از انواع مهم رزین اپوکسی است دارای نفوذپذیری و چسبندگی بسیار بالایی است

مشخصات پرایمر پایه اپوکسی را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.

 

کاربرد رزین اپوکسی

همانطور که ملاحظه کردید، انواع مختلفی از رزین اپوکسی وجود دارند که هرکدام از آن‌ها با توجه به نیازی که افراد دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. در حقیقت کاربردهای متنوع رزین اپوکسی باعث شده‌اند تا تنوع زیادی در انواع آن وجود داشته باشد. ساخت انواع قالب‌های مقاوم، ساخت انواع چسب، عایق کردن لوازم الکتریکی، تولید انواع لوازم تزئینی و جواهرات، مقاوم‌سازی سطوح، درزگیری و بسیاری دیگر، همگی از جمله کاربردهایی هستند که رزین اپوکسی دارد.

 

سخن آخر

رزین اپوکسی دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن‌ها دارای خواص متعددی می‌باشد. ویژگی‌های موجود در رزین اپوکسی باعث شده تا این ماده به یکی از مواد ارزان و بسیار کاربردی در صنعت تبدیل شود، به همین دلیل نیز در این مقاله سعی کردیم تا تمامی نکات مرتبط با آن را بررسی نماییم.

برای تهیه انواع رزین اپوکسی، با ما تماس بگیرید.

همرسانی :