همه چیز درباره‌ی طرح اختلاط بتن

تاریخ انتشار : 1400/05/30

بهبود کیفیت بتن دارای روش‌های متنوعی است. در حقیقت برای آن که بتوانید میزان کارایی بتن را افزایش دهید باید با تمامی آن شیوه‌ها آشنا شوید چرا که هر کدام از آن‌ها در مواقع خاصی به کار گرفته می‌شوند. از طرف دیگر رسیدن به چنین سطحی از دانش باعث می‌شود تا بتوانید علاوه بر بهبود کیفیت بتن، سودآوری پروژه‌ها را نیز افزایش دهید. از آن جایی که رسیدن به چنین جایگاهی نیازمند تحقیق و بررسی اصولی و مدون می‌باشد نیاز است تا پیش از هر کاری اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید. طرح اختلاط بتن یکی از مهم‌ترین فرآیندهایی است که تسلط بر آن بسیار مهم است چرا که تأثیر مستقیم و مهمی بر کیفیت بتن و اجرای پروژه‌ها دارد. از آن جایی که این مفهوم دارای نکات متعددی است در ادامه‌ی این مقاله به بررسی طرح اختلاط بتن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

طرح اختلاط بتن چیست؟

همانطور که می‌دانید، بتن از قسمت‌ها و بخش‌های متنوعی تشکیل شده‌است. هر کدام از این قسمت‌ها دارای ویژگی‌های خاصی است. با توجه به این موضوع، اعمال هر نوع تغییری در ترکیب درصد بتن می‌تواند ویژگی‌های آن را تغییر دهد. طرح اختلاط بتن نیز براساس همین موضوع است. در این طرح، نیاز است تا پیش از هر کاری اولویت‌های شما تعیین شود. مواردی مانند ویژگی‌های اساسی موردانتظار از بتن، عامل تعیین‌کننده‌ای در تعیین ترکیب درصد خواهد بود. در طرح اختلاط بتن، توجه به فاکتورهای اقتصادی در تعیین ترکیب درصد بسیار مهم است. با توجه به این موضوع می‌توان طرح اختلاط بتن را شامل پروسه‌ای دانست که در طی آن، ترکیب درصد مواد تشکیل‌دهنده‌ی بتن با توجه به ویژگی‌های موردنیاز و همچنین درنظر گرفتن عوامل اقتصادی تعیین می‌شود. با توجه به تعریفی که از طرح اختلاط بتن انجام شد می‌توان این نکته را استنباط کرد که موفقیت در اجرای این طرح باعث خواهد شد تا هم از نظر اقتصادی و هم از نظر کیفی، پروژه‌ی موفقی را داشته باشید.

 

عوامل تأثیرگذار بر طرح اختلاط بتن

همانطور که ملاحظه کردید، طرح اختلاط بتن باید به نحوی اجرا شود که بر تمامی جنبه‌های درگیر آن، اثر مثبتی داشته باشد. با توجه به این نکته، شناسایی عواملی که بر خود طرح اختلاط بتن تأثیرگذار هستند از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که با شناسایی این موارد می‌توانید قدم اول در طرح اختلاط بتن را محکم بردارید. در زیر به بررسی این عوامل می‌پردازیم.

  • مقاومت

یکی از مهم‌ترین عواملی که بر طرح اختلاط بتن تأثیرگذار است، مقاومت بتن می‌باشد. در حقیقت شناسایی میزان مقاومت مورد نیاز به شما کمک خواهد کرد تا ترکیب درصد مواد تشکیل‌دهنده را آسان‌تر تعیین نمایید. کنترل کیفیت بتن می‌تواند به شما کمک کند تا مقاومت مورد نظر را به آسانی به دست آورید. همچنین تعیین میزان انحراف از معیار باعث می‌شود تا میزان خطا در طرح اختلاط بتن را محاسبه نمایید.

  • دوام

عامل بعدی، دوام است. میزان دوام بتن به عوامل متعددی وابسته است. در حقیقت تعیین مواردی مانند نوع سنگدانه‌ی به کار گرفته شده در بتن و نوع سیمان، از معیارهای اساسی در تعیین میزان دوام بتن خواهد بود. دانستن این موارد به شما کمک خواهد کرد تا طرح اختلاط بتن را به بهترین شیوه اجرا نمایید.

  • میزان نسبت آب

همانطور که می‌دانید، آب به کار گرفته شده در بتن همواره در تعیین خواصی مانند میزان نفوذپذیری بتن مؤثر بوده‌است. با توجه به این نکته تعیین میزان نسبت آب به سایر مواد سیمانی مورد استفاده در بتن از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که به شما کمک خواهد کرد تا طرح اختلاط بتن را به شیوه‌ی مناسبی اجرا نمایید.

  • روان بودن

روان بودن بتن، همواره از جمله نکاتی بوده‌است که بر خواص فیزیکی آن تأثیرگذار بوده‌است. با توجه به این موضوع توجه به فاکتورهایی نظیر کارایی بتن و میزان روان بودن مدنظر شما، بسیار مهم است. در حقیقت از آن جایی که طرح اختلاط بتن، تمامی موارد مرتبط با بتن را دربر می‌گیرد، توجه به تمامی خواص مؤثر بر بتن بسیار مهم است.

 

روش‌های طرح اختلاط بتن

تاکنون با مفهوم طرح اختلاط بتن و عومل تأثیرگذار بر آن آشنا شده‌اید. همانطور که متوجه شدید، اهمیت طرح اختلاط بتن به قدری زیاد است که می‌تواند تمامی خواص کیفی و کمی بتن را تغییر دهد به نحوی که تمامی سرمایه‌گذاری شما را نیز تحت‌الشعاع خود قرار دهد. با توجه به اهمیت این موضوع، روش‌های متعددی برای طرح اختلاط بتن پیشنهاد داده شده‌است که سه روش آلمانی، انگلیسی و آمریکایی، از جمله روش‌های معتبر دنیا در این زمینه به حساب می‌آیند. در زیر، به بررسی این روش می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

1. روش آمریکایی

در این روش از طرح اختلاط بتن، مواد افزودنی شیمیایی نظیر کندگیرکننده و کاهنده‌ی آب و همچنین مواد افزودنی غیرشیمیایی مانند سنگدانه و سیمان هیدرولیکی با هم ترکیب می‌شوند. در روش آمریکایی نیاز است تا به ترتیب مواردی نظیر انتخاب اسلامپ، انتخاب سنگدانه‌ی بزرگ، تخمین هوای حبس‌شده و میزان نسبت آب به سیمان، محاسبه‌ی میزان سیمان و تخمین میزان سنگدانه‌های ریز و درشت را انجام دهید تا بتوانید نمونه‌ی آزمایشی خود را بسازید.

2. روش آلمانی

طرح اختلاط بتن به شیوه‌ی آلمانی دارای مراحل متفاوتی نسبت به روش آمریکایی است. در حقیقت شناخت این مراحل و ترتیب اجرای آن‌ها باعث می‌شود تا بتوانید طرح اختلاط بتن را به شیوه‌ای مناسب اجرا نمایید. در این روش نیاز است تا در ابتدا میزان نسبت اختلاط سنگدانه‌ها را به دست آورید. سپس باید میزان آب و نسبت آن به سیمان را به دست آورید. تعیین میزان سیمان و سنگدانه نیز در مراحل بعدی قرار دارند. در انتها با کنترل میزان ریزدانه‌ها می‌توانید نمونه‌ی اولیه‌ی مورد نیاز خود را طراحی نمایید.

3. روش انگلیسی

در این روش باید در ابتدا ضریب آماری و انحراف معیار را به دست آورد و سپس با استفاده از آن‌ها، حاشیه‌ی مقاومت و مقاومت متوسط هدف را به دست آورد. تعیین مقاومت فشاری بتن، مقدار سیمان، وزن مخصوص بتن تازه، وزن کل دانه‌های سنگی و محاسبه وزن ماسه و شن در مراحل بعدی قرار دارند.

 

سخن آخر

همانطور که ملاحظه کردید، طرح اختلاط بتن دارای نکات متعددی بوده که تسلط بر آن‌ها به شما کمک خواهد کرد تا ویژگی‌های بتن را به نحو مناسب و اقتصادی تعیین نمایید. در این مقاله با بررسی این موضوع سعی کردیم تا به شما کمک نماییم.

مرکز بتن ارائه دهنده برترین خدمات فنی و مهندسی در جنوب کشور می‌باشد. برای تماس با ما از اینجا وارد شوید.

همرسانی :