چسب کاشت میلگرد چه کاربردی در مقاوم سازی دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/06/13

مقاوم‌سازی بتن باید به نحوی صورت گیرد که علاوه بر بهبود کیفیت سازه‌ی بتنی، هزینه‌های زیادی را نیز برای شما به وجود نیاورد. در حقیقت بسیاری از پیمانکاران به دنبال رسیدن به این هدف هستند و همین نکته باعث شده تا روش‌های متعددی در ارتباط با مقاوم سازی بتن به وجود آیند. با تمام این اوصاف، اکثر این روش‌ها نمی‌توانند به طور کامل هر دو فاکتور هزینه و کیفیت را مورد پوشش قرار دهند. در این بین، روشی تحت عنوان کاشت میلگرد ابداع شد که توانست مقاومت بتن را با کم‌تری هزینه، تضمین نماید. یکی از مهم‌ترین ابزار و وسایلی که باید در این روش مورد استفاده قرار گیرد، چسب کاشت میلگرد است. در حقیقت میزان عملکرد این روش، به جنس و نوع چسب کاشت میلگرد وابسته است به همین دلیل برای استفاده از این روش باید با چسب کاشت میلگرد آشنا شد. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

کاشت میلگرد چیست؟

برای آن که با چسب کاشت میلگرد آشنا شوید نیاز است تا در وهله‌ی اول، شیوه‌ی کار کاشت میلگرد را بررسی نماییم. تقریبا تمامی سازه‌ها با گذر زمان دچار فرسودگی‌های مختلفی می‌شوند. عوامل متعددی مانند زیست‌محیطی، کم‌کیفیت بودن مصالح و خطاهای انسانی، همگی می‌توانند منجر به فرسودگی و خراب شدن سازه‌ی بتنی شوند. زمانی که دچار این مشکل می‌شوید، می‌توانید با تخریب محل مورد نظر و استفاده‌ی دوباره از مصالح جدید، اقدام به ترمیم نمایید اما این کار از نظر هزینه و زمان، مشکلات متعددی را به وجود خواهد آورد. برای جلوگیری از وقوع چنین مشکلی روش کاشت میلگرد ابداع شد. در حقیقت در این روش، میلگردهایی با استفاده از چسب کاشت میلگرد، در محل مورد نظر قرار می‌دهند به نحوی که این میلگردها، سازه‌ی قبلی را به سازه‌ی جدید متصل می‌نماید. این کار باعث می‌شود تا بدون تخریب کردن سازه و با کم‌ترین هزینه، اقدام به ترمیم و مقاوم‌سازی سازه‌ی بتنی خود نمایید.

 

چسب کاشت میلگرد چیست؟

کاشت میلگرد به شیوه‌های متنوعی صورت می‌گیرد. در برخی از این شیوه‌ها نیاز است تا از مهار مکانیکی برای قرار دادن میلگردها در بستر مورد نظر استفاده شود. یکی از مفیدترین و مستحکم‌ترین شیوه‌های کاشت میلگرد، استفاده از چسب کاشت میلگرد یا اپوکسی است. در این شیوه دیگر نیازی به مهار مکانیکی نخواهید داشت. در حقیقت زمانی که شما اقدام به سوراخ کردن بستر و قرار دادن میلگردها در آن می‌نمایید، برای نگهداشتن و مستحکم کردن میلگردها در آن، از یک ماده‌ی شیمیایی به نام چسب کاشت میلگرد باید استفاده نمایید. شاید تصور کنید که به دلیل آن که جنس این ماده از چسب است، در تغییرات دمایی دچار مشکلاتی می‌شود اما این تصور اشتباه است. همانطور که ذکر شد، چسب کاشت میلگرد، از اپوکسی تشکیل می‌شود. یکی از مهم‌ترین کارکردهای استفاده از اپوکسی آن است که محل قرار دادن چسب کاشت میلگرد دیگر به تغییرات دمایی وابسته نخواهد بود. در حقیقت انواع واکنش‌های شیمیایی اکسید شدن یا واکنش‌هایی نظیر انبساط و انقباض در این چسب‌ها رخ نمی‌دهد چرا که ساختار شیمیایی چسب کاشت میلگرد به نحوی است که تمامی مولکول‌های آن در زنجیره‌های جدانشدنی به هم متصل شده‌اند.

 

مواد تشکیل‌دهنده‌ی چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد به دلیل ساختار منحصر به فردی که دارد، به عنوان یکی از مهم‌ترین روش‌های کاشت میلگرد تلقی می‌شود. در حقیقت برای آن که بتوان ساختار چسب کاشت میلگرد را ذکر کرد نیاز است تا آن را به دو دسته تقسیم نمود. در دسته‌ی اول، رزین‌های پلیمری قرار می‌گیرند. در حقیقت مهم‌ترین بخش تشکیل‌دهنده‌ی چسب کاشت میلگرد، این قسمت است. رزین‌های پلیمیری نظیر پلی استر، رزین اپوکسی و وینیل استر، همگی از جمله موادی هستند که در بخش رزین‌‌های پلیمری چسب کاشت میلگرد، مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در بخش دوم اما موادی برای افزایش انعطاف چسب کاشت میلگرد استفاده شده‌اند. این دسته که همگی از مواد افزودنی تشکیل شده‌اند، جهت کاهش انقباض چسب در نوسانات دمایی و همچنین کاهش دمای تبدیل شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

انواع چسب کاشت میلگرد

چسب کاشت میلگرد به دلیل کاربردهای گسترده‌ای که دارد همواره مورد توجه بوده‌است. همین نکته باعث شده تا انواع مختلفی از آن به وجود آید. در زیر به بررسی سه مدل رایج از چسب کاشت میلگرد می‌پردازیم.

  • چسب کاشت میلگرد کارتریجی

این چسب بر پایه‌ی رزین‌ پلیمری و سخت‌کننده‌ی پلی آمین ساخته می‌شود. از آن جایی که استفاده از چسب کاشت میلگرد کارتریجی دارای سهولت فراوانی می‌باشد، هزینه‌ی آن بیشتر است.

  • چسب کاشت میله‌ی حجمی

این چسب به صورت سه جزئی یافت می‌شود که هاردنر بتن، رزین اپوکسی و پلی آمید، ساختار آن را تشکیل می‌دهند. یکی از مزایای مهم استفاده از چسب کاشت میله‌ی حجمی آن است که می‌توانید از مقاومت کششی و مقاومت خمشی بالایی بهره‌مند شوید.

  • چسب کاشت میلگرد کپسولی

این مدل چسب به صورت دو جزئی و بر پایه‌ی اپوکسی و پلی‌استر، عرضه می‌شوند. چسب کاشت میلگرد در کپسول شیشه‌ای قرار می‌گیرد که پس از شکسته شدن کپسول، می‌توان از آن استفاده کرد.

 

کاربرد چسب کاشت میلگرد

همانطور که ذکر شد، چسب کاشت میلگرد با اتکا بر رزین اپوکسی موجود در خود، از ساختار بسیار قدرتمندی بهره‌مند است. همین نکته باعث شده تا استفاده از چسب کاشت میلگرد در مقاوم سازی سازه‌ی بتنی بسیار پرکاربرد شود. زمانی که از این چسب استفاده می‌کنید، دیگر لازم نیست نگران نفوذ آب یا هوا به بستر مورد نظر باشید. در حقیقت می‌توان چسب کاشت میلگرد را به عنوان یک عایق بسیار قدرتمند در نظر گرفت. از طرف دیگر شما می‌توانید با استفاده از چسب کاشت میلگرد، اقدام به کاشت بولت در تمامی سطوح افقی و عمودی نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید که عملکرد خود این چسب به نحوی است که شما را برای سالیان دراز، از شر ترمیم بتن یا مقاوم سازی دوباره‌ی آن خلاص خواهد کرد. البته چسب کاشت میلگرد را به دلیل خواصی که دارد برای پر کردن شکاف‌های مختلف دیوار و کف نیز استفاده می‌کنند.

 

سخن آخر

چسب کاشت میلگرد به عنوان یکی از مؤثرترین شیوه‌های مقاوم سازی بتن و سازه‌ی بتنی شناخته می‌شود. از آن جایی که این مدل چسب، باعث می‌شود که با کم‌ترین هزینه به باکیفیت‌ترین سازه دست‌یابید، مسلط شدن بر نکات مرتبط با آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

در نظر داشته باشید می‌توانید برای تهیه انواع مواد و مصالح مورد نیاز، با ما تماس بگیرید. تمام محصولاتی که توسط مرکز بتن ایران عرضه می‌گردد، مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می‌باشد.

 

 

همرسانی :