مشاوره، مهندسی و اجرای کرگیری و کاشت آرماتور و بولت در بتن مسلح

تاریخ انتشار : 1400/07/24

کمتر کسی در دنیای امروز می‌تواند ادعا کند که نام بتن برایش آشنا نیست. ماده‌ای که مدت‌هاست پای ثابت ساختمان‌سازی بشمار می‌رود. مقاله امروز در مورد کاشت آرماتور و بولت در بتن است اما اجازه بدهید پیش از آن کمی در مورد بتن صحبت کنیم. ماهیت اصلی بتن ترکیبی از شن، ماسه و یا سنگ‌های خرد شده است. این سنگ‌ها دانه‌بندی‌هایی متفاوت دارند و بوسیله یک خمیر سیمانی به یکدیگر یکی شده‌اند. حال این بتن ممکن است خواص مختلفی داشته باشد و به فراخور حال از افزودنی‌های مختلفی در آن استفاده شود. مانند کندگیر کننده، روان‌کننده و غیره.

 

کرگیری و کاشت آرماتور بولت در بتن مسلح

این مقاله با توجه به عنوانی که دارد از قسمت‌های مختلفی تشکیل می‌شود. در ابتدا بهتر است در مورد کرگیری و سپس در مورد کاشت آرماتور بولت صحبت می‌کنیم.

  • کرگیری

کرگیری دقیقا معادلی با همین اوصاف در زبان انگلیسی دارد، یعنی واژه Core که معنی هسته داشته و در عمل نیز به همین معناست. به انجام عملیات هسته‌گیری از هر ماده‌ای کرگیری می‌گویند. در بتن، کرگیری به معنای ایجاد یک حفره در آن و خارج کردن قسمتی از آن به صورت استوانه‌ای است. از این روش برای نمونه‌گیری یا مغزی‌گیری در بتن تقویت شده و یا بتن معمولی استفاده می‌شود. این عملیات برای اهداف مختلفی انجام خواهد شد. اما دو هدف عمده دارد. هدف اول ایجاد حفره برای عبور لوله، سیم و یا هر شیء خارجی است و هدف دوم ایجاد حفره برای نمونه‌برداری از بتن و انجام آزمایشات مختلف بر روی آن در آزمایشگاه می‌باشد.

برای انجام این عملیات ابزارهای مختلفی مانند دریل‌هایی مخصوص طراحی و تولید شده‌اند. بکار بردن این دریل‌های مکانیکی برای اجرای کرگیری سابقه‌ای طولانی در صنعت ساختمان‌سازی دارد. بعبارتی بکار بردن این دریل‌ها به دوران باستان برمی‌گردد. اما با پیشرفت علم و تکنولوژی، این دریل‌ها نیز دستخوش تغییراتی قرار گرفتند و در حال حاضر از دریل‌های نیمه ‌اتوماتیک مکانیکی و الکتریکی برای کرگیری استفاده می‌شود.

  • هدف از کرگیری

بطور معمول وقتی در یک سازه از بتن استفاده می‌شود مرحله کرگیری باید اجرایی شود. در این مرحله یک حفره صاف و یکدست بر روی دیوارها، سقف و کف ایجاد می‌کنند. هدف از ایجاد این حفره‌ها را پیش‌تر توضیح دادیم. یا برای عبود داکت و لوله و کابل و یا برای انجام آزمایشات مخصوص بر روی خود بتن که در هر دو صورت کرگیری اجرا می‌شود.

  • عملکرد دستگاه کرگیری

برای انجام عملیات کرگیری از دستگاه‌هایی مخصوص با نام دریل استفاده می‌شود. هسته‌های این تجهیزات از الماس است، علت آن نیز سخت بودن الماس نسبت به هر متریال دیگری می‌باشد. البته بدنه دریل از فولاد است اما قسمت مرکزی و یا نوک آن از الماس تهیه شده‌است. اگر قرار بر ساخت کل مغزی از الماس باشد هزینه زیادی خواهد داشت پس فقط نوک هسته از الماس خواهد بود. دریل‌ها از لحاظ اعمال نیرو به بتن به سه دسته تقسیم خواهند شد. دریل‌های بادی، هیدرولیکی و الکتریکی که هر کدام سازوکار خود را دارند. اما دریل‌های خودکار کاملا بدون استفاده دست عمل می‌کنند. این دریل‌ها با تنظیماتی بسیار آسان به سطح چسبیده و با چرخش 360 درجه نوک دریل، حفره‌ای را ایجاد می‌کنند که از آن بتن مورد نیاز خارج شود.

  • کرگیری بتن مسلح

عملیات کرگیری چه بر روی بتن مسلح وچه بر روی بتن ساده به راحتی صورت می‌گیرد اما با کمی تفاوت که آن‌هم به دلیل ماهیت متفاوت آن‌ها با یکدیگر است. کرگیری اگر قرار باشد بر روی بتن مسلح انجام شود کمی سخت‌تر خواهدبود، زمان بیشتری را طلب می‌کند و عملکرد پیچیده‌تری نیز دارد. به دلیل مسلح بودن محدودیت‌هایی نیز به همراه خواهد داشت. اما روش کرگیری در بتن ساده بسیار آسان‌تر است، ضمن اینکه محدودیتی ندارد و تنوع عملکرد نیز در آن بسیار بالا است.

  • کاشت آرماتور و بولت در بتن مسلح

اگر بخواهیم کاملا تخصصی در این حوزه صحبت کنیم باید بگوییم یکی از پیشرفت‌های چشمگیر در صنعت ساختمان‌سازی امکان قرار دادن و کاشت بولت در بتن می‌باشد. امکان قرار دادن بولت در بتن به دلایل مختلفی انجام می‌شود. دلایلی مانند نقص در اجرا، شرایط خاص بهره‌برداری، تغییر در نقشه اجرایی، راحتی اجرا و عوامل دیگری انجام می‌شود. بطور کلی در پروژه‌های ساختمانی از بولت برای متصل کردن صفحه فلزی با ابعاد و ضخامت‌های مختلف به سطح بتن، سنگ، آجر و غیره استفاده می‌شود.

با اتصال این صفحات که به آن‌ها plate نیز گفته می‌شود می‌توان نماهای خشک و کامپوزیت، ساپورت‌های تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و غیره را فراهم کرد. فراموش نشود که انتخاب بولت مناسب با در نظر گرفتن عملکرد، ظرفیت باربری، سایز و سایر محدودیت‌ها، متفاوت است.

  • کاشت میلگرد و مقاوم‌سازی

بطور کلی بولت‌ها از نظر عملکرد دو دسته هستند، مکانیکی و شیمیایی. کاشت اگر شیمیایی باشد توسط یک چسب مخصوص انجام خواهد شد. محل مورد نظر را توسط دریل‌ سوراخ خواهند کرد و بعد از آن توسط یک دستگاه باد گردوخاک محل مورد نظر را تمیز می‌کنند. بعد از آن توسط یک دستگاه که سری خرطومی شکل دارد محل حفره از پایین به بالا با چسب پر می‌شود. بعد از آن میلگرد را بصورت دستی و با چرخش در درون حفره قرار می‌دهند.

در روش مکانیکی مانند روش شیمیایی ابتدا حفره‌ها را در بتن ایجاد می‌کنند و سپس به دلیل هم اندازه بودن قطر حفره با بولت موردنظر، بولت با چکش در درون حفره قرار خواهد گرفت. بعد از آن با یک آچار مهره بولت را چرخانده و به همین دلیل بولت به راحتی با حفره درگیر شده و در جای خود محکم خواهد شد.

  • کاشت میلگرد در بتن

کاشت میلگرد در بتن نیز اهداف خاص خود را دارد. بعنوان مثال کاشت میلگرد در ستون به منظور امتداد ستون، اجرای شمشیری راه‌پله، اتصال المان جدید سازه به ستون و اهدافی دیگر صورت می‌گیرد. کاشت میلگرد به عوامل متعددی نیز بستگی دارد. رعایت حداقل فاصله موجود بین میلگردها، موقعیت قرارگیری درست میلگردها در محدوده خاموت و همچنین حفظ کاور بتن با پوشش بتنی از جمله عوامل مهمی هستند که در هنگام کاشت آرماتور باید رعایت شوند. مراحل کاشت آرماتور در بتن به صورت مراحل زیر انجام می‌شود:

در مرحله اول قطر و عمق مورد نظر را تعیین کرده و سپس با دستگاه گرد بر و یا دریل اقدام به ایجاد حفره می‌کنند. با دستگاه‌های مخمصوص، محل مورد نظر را از هر آلودگی پاک خواهند کرد. سپس با استفاده از چسب و ملات مورد نیاز محل را پر کرده و در مرحله آخر آرماتور مورد نظر را نصب می‌کنند.

  • مواد چسباننده

امروزه یکی از مواد مورد استفاده برای اتصالات چسب‌ها هستند. درواقع چسب‌های کاشت که خصوصیات فنی، مقاومت کششی بالا و راحتی اجرا از ویژگی‌های آنها است. شاید هزینه بالای داشته باشند اما بدون هیچ محدودیتی در سطوح عمودی و افقی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای استفاده، گان‌های مخصوصی دارند که اجرای آن‌ها براحتی انجام خواهد شد و هیچ محدودیتی برای اتصالات بیس‌پلیت، بولت و دیگر اجزا نخواهند داشت.

 

سخن پایانی

بتن یکی از مصالح پایه و جزئی پایدار و جدا نشدنی از صنعت ساختمان است. اینکه با پیشرفت روزانه تکنولوژی تحولاتی اساسی در این صنعت رخ بدهد، امری طبیعی است. بتن نیز از این تغییر و تحولات دور نمانده و بدلیل عملکردی که دارد در صدر تغییرات است. این‌که بتوانیم با ایجاد تحولاتی مثبت قدرت و کارایی آن را افزایش بدهیم پیشرفتی چشمگیر بوده که سبب بالا بردن کارایی آن نیز خواهد شد. در این مقاله سعی کردیم با زبانی ساده یکی از مراحل مهم تجهیز کردن این متریال بشدت کاربردی و مهم را برای شما توضیح دهیم.

در نظر داشته باشید برای دریافت خدمات مشاوره، مهندسی و اجرای کرگیری و کاشت آرماتور و بولت در بتن مسلح می‌توانید با ما تماس بگیرید. 

همرسانی :