پودر بندکشی آنتی باکتریال

تاریخ انتشار : 1400/08/01

یکی از مصالح مورد نیاز برای ساختمان‌ها، کاشی و سرامیک است. وقتی که بر سطح زمین یا حتی دیوار چیده می‌شوند معمولا شیارهایی که محل اتصال آنها کنار یکدیگر است دچار فرورفتگی می‌شود و متاسفانه هم سطح با سرامیک یا کاشی نیستند و در نتیجه نمای جالبی ندارد و باید شیارهای موجود بین آنها با مواد مناسب پر شود. حتی خود سرامیک و کاشی نیز به مرور زمان، به علت نفوذ آب، دچار فرسایش می‌شوند. استفاده از پودر بندکشی این دو مورد را تا حد زیادی برطرف می‌کند. در این مقاله به بررسی این مواد ترمیم کننده، خواص و انواع آن می‌پردازیم.

 

پودر بندکشی چیست؟

پودر بندکشی ماده ای خشک و پودری است که برای پر کردن شیارهای بین سرامیک‌ها و کاشی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول از فیلر، پلیمرهای آلی مصنوعی و سیمان ساخته می‌شود. برای استفاده از آن، باید با آب ترکیب شود و با خمیر به دست آمده از این ترکیب سطحی آب بند و نفوذ ناپذیر ایجاد و شیارها و فضاهای خالی موجود بین آنها پر می‌شود.

البته از پودر بندکشی برای سنگ و آجر هم استفاده می‌شود اما در این موارد کاربرد کمتری دارد.

در ادامه با جزئیات بیشتری، انواع پودر بندکشی توضیح داده می‌شود. البته به طور کلی می‌توان پودرهای بندکشی را به دو نوع پودر بندکشی بر پایه اپوکسی و پودر بندکشی بر پایه‌ی سیمان تقسیم کرد. همچنین تقاضا برای پودر بندکشی بر پایه‌ی اپوکسی معمولا بیشتر است.

 

 

انواع پودر بندکشی

برای رسیدن به نتیجه ای بهتر، باید در انتخاب پودرهای بندکشی دقت زیادی داشت. این درزگیرها دارای انواع مختلفی با موارد مصرف متفاوتی هستند که در ادامه توضیح داده شده است. انتخاب و بکارگیری نوع مناسب پودر بندکشی و با توجه به محل استفاده، تاثیر زیادی در کاهش استهلاک خواهد داشت.

 

 • پودر بندکشی سیمان سفید و سنگ

این نوع پودر بندکشی، ماده‌ی حاصل از ترکیب پودر سنگ و سیمان سفید است و کاربرد آن، بندکشی سرامیک و کاشی‌های حمام و آشپزخانه است. برای تهیه این نوع از خمیر بندکشی، از نسبت مساوی سیمان پرتلند (نوعی سیمان ساخته شده از پور کلینکر) و پودر سنگ آهک استفاده می‌شود.

 

 • پودر بندکشی نانو پلیمر

مواد مختلف در سطح نانو، خواص متفاوت و پیشرفته‌تری را نسبت به حالت عادی از خود نشان می‌د‌هند. نمونه ای از مواد نانویی، نانو پلیمر است که برای ساخت این نوع خمیر بندکشی از آن استفاده می‌شود. این پودر از ذراتی با اندازه بسیار ریز در سطح نانو(10به توان 9- نسبت به حالت عادی ) ساخته شده است. این نوع از پودر بندکشی از ویژگی انعطاف پذیری بالایی برخوردار است.

 

 • پودر بندکشی ضد آب

گرچه یکی از ویژگی‌های اصلی همه‌ی پودرهای بندکشی در انواع مختلف، ضد آب بودن آن است اما بعضی از انواع پودر بندکشی توانایی زیادی در این مورد دارند و به نام پودر بندکشی ضد آب شناخته می‌شوند. معمولا از رزین‌ها برای ساختن این نوع از پودر بندکشی استفاده می‌شود. رزین‌ها علاوه بر مقاومت سطحی بالا و ضد آب بودن، به راحتی نیز دچار ساییدگی نمی‌شوند.

 

 • پودر بندکشی اسیدی

این نوع از پودر بندکشی به علت مقاومت خوب در برابر اسیدها در محیط‌های اسیدی استفاده می‌شود. این نوع مواد بندکشی بیشتر در محیط‌های شیمیایی و صنعتی که احتمال تماس با اسیدها و مواد خورنده و اکسید کننده زیاد است، مورد استفاده قرار می‌گیرد‌.

 

 • پودر بندکشی رنگی

این نوع پودر بندکشی را با افزودن رزین‌های خاص یا با استفاده از پودر سنگ رنگی به دست آمده از سنگ گرانیت یا مرمریت می‌توان ساخت.

 

 • پودر بندکشی آنتی باکتریال

بعضی از محیط‌ها باید استاندارد‌های ویژه‌ی بهداشتی را رعایت کنند، چرا که در معرض انواع آلودگی‌ها و عفونت‌ها هستند. برای مثال بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها، بسیار در معرض این آلودگی‌ها هستند و باید از پودر بندکشی ویژه ای برای کاشی‌ها و سرامیک‌های آن‌جا استفاده کرد تا مانع از گسترش میکروارگانیسم‌هایی شود که باعث بیماری هستند.

برای این محیط‌ها از پودر بندکشی آنتی باکتریال استفاده می‌شود که البته نسبت به انواع دیگر پودر بندکشی قیمت بیشتری دارد.

 

لزوم استفاده از بندکشی آنتی باکتریال

در شرایط پاندمی فعلی در سراسر جهان، حتی در محیط‌های غیر درمانی هم پیشنهاد می‌شود از پودر بندکشی آنتی باکتریال استفاده شود. ایمنی و سلامت یکی از مهم ترین نکات برای زندگی افراد است و طبیعی است اگر فردی بخواهد برای افزایش ایمنی و سلامت خودش بیشتری هزینه کند. پودر بندکشی آنتی باکتریال می‌تواند کاربرد بسیاری  در این زمینه داشته باشد.

 

کاربرد‌های پودر بندکشی

 • پر کردن بلوک CLC
 • پر کردن بندها و شیارها تا عمق پنج میلیمتر
 • پر کردن شیارهای قطعات گچی، بتنی، سفالی و سیمانی
 • انجام بندکشی سرامیک، سنگ، موزاییک، کاشی و…

 

مزیت‌های پودر بندکشی آنتی باکتریال

 • مقاومت در برابر رطوبت 
 • جلوگیری از ترک خوردگی
 • میزان چسبندگی زیاد
 • تنوع رنگی
 • آنتی باکتریال
 • مقاومت نسبت به فشارهای خارجی

 

روش استفاده از پودر بندکشی

قبل از شروع بندکشی باید مطمئن بود که سطح زیر کار حتما محکم، تمیز و بدون هر گونه رنگ، ذرات سست، غبار، چربی و روغن باشد. البته این نکته علاوه بر سطح باید درباره‌ی شیارهای اتصال کاشی‌ها نیز رعایت شود.

به نسبت هر پنج کیلوگرم از پودر بندکشی باید حدود یک و نیم لیتر آب به این ترکیب اضافه شود. فرآیند ترکیب پودر بندکشی با آب توسط مخلوط کن و میکسر برقی انجام می‌شود و آنقدر ادامه پیدا می‌کند تا ترکیب به حالت خمیری برسد. وقتی که ترکیب آب و پودر بندکشی به حالت خمیری رسید، آن را به مدت یک دقیقه استراحت دهید و دوباره ترکیب کردن را ادامه دهید و بعد از پنج دقیقه استراحت دادن به آن، با کاردک لاستیکی، بند کشی را انجام دهید.البته به این نکته توجه داشته باشید که آب و پودر بندکشی را با سرعت پایینی مخلوط کنید تا در آن حباب ایجاد نشود.

نکته‌ی مهم این است که بعد از اتمام بندکشی، سطح مورد نظر را که بندکشی روی آن انجام شده، به مدت بیست و چهار ساعت مرطوب نگه دارید و بعد از گذشت چهل و هشت ساعت نیز باید به آرامی به آن‌ها آب اضافه شود تا کاشی‌ها و ملات با استحکام بیشتری به هم متصل شوند.

 

محدودیت‌ها و شرایط مصرف پودر بندکشی آنتی باکتریال

۱.لوازم و ابزار را بعد از استفاده سریع بشویید.

۲.باید توجه ویژه ای به نگهداری و انبارداری پودر بندکشی داشت. این مواد باید در محیط‌های سرپوشیده نگهداری شود چرا که در غیر این صورت به محصول و یا ظرف آن آسیب وارد می‌شود.

برای نگهداری درست پودر بندکشی باید چند نکته را رعایت کرد.

پودر بندکشی باید دور از تابش مستقیم نور خورشید، سرما، رطوبت و نم باشد. پودر بندکشی می‌تواند حتی شش ماه تا یکسال در بسته بندی اولیه نگهداری شود. البته انواع مختلف پودر بندکشی تا حدودی وابسته به شرایط مختلفی برای نگهداری نیز می‌توانند باشند.

۳.ظرف‌ها را بعد از استفاده، خوب ببندید.

۴.به صحت و مناسب بودن کیفیت محصول حتما دقت کنید.

۵.در فرآیند انبارداری و چیدمان، بیشتر از ده کیسه‌ی پودر آب بندی را روی هم قرار ندهید.

۶.دمای محیط باید چیزی بین پنج تا سی و پنج درجه سانتی گراد باشد.

۷.گرچه به صورت کلی پودر بندکشی برای انسان و محیط زیست خطر چندانی ندارد و با توجه به این شرایط، پودر بندکشی نیز مثل مواد شیمیایی دیگر در صورت خورده شدن و یا تماس داشتن با چشم، پوست و مواد غذایی، می‌تواند خطرناک باشد. در صورت بروز این اتفاق، سریع محل مورد نظر(چشم، دست و… ) خود را تمیز کنید و در صورت بروز واکنش، اقدامات پزشکی لازم را انجام دهید. همچنین در برابر پودر بندکشی و نیز در برابر بخار حاصل از آن تا زمان خشک شدن کامل، باید این نکات را رعایت کرد.

 

 

نتیجه گیری

برای افزایش عمر مفید و همچنین ایجاد ظاهری بهتر، بر سطوحی که بر آنها کاشی و سرامیک چیده شده است، باید از پودرهای بندکشی استفاده شود. در واقع این فرآیند یک الزام است. البته باید بررسی شود که با توجه به محیطی که مورد نظر است، کدام یک از انواع پودر بندکشی مناسب‌تر است.

مثل خرید دیگر محصولات، لازم است قبل از خرید و استفاده این محصول، تحقیقات لازم انجام شود و در صورت امکان با مشاوران متخصص این زمینه مشورت صورت گیرد تا یک تصمیم درست گرفته شود. البته به نظر می‌رسد پودر بندکشی آنتی باکتریال گرچه قیمت بیشتری دارد اما در نهایت ایمنی بالاتری نیز ایجاد می‌کند.

در نظر داشته باشید برای دریافت مشاوره و انواع خدمات درباره‌ی پودر بندکشی، با ما تماس بگیرید. 

همرسانی :