نقش پودر بندکشی در ساختمان‌سازی

تاریخ انتشار : 1400/08/01

مدت‌هاست که صنعت ساختمان دستخوش تحولات عظیمی قرار شده است. با ایجاد تنوع در متریال‌های تولیدی، همچنین نقش و طرح‌های متفاوتی که ایجاد شده، مواد و مصالح مکمل و متنوعی نیز تولید کرده و به بازار عرضه شده است. این مواد مکمل کاربرد خود را دارند و در تمامی قسمت‌های یک ساختمان بصورت کامل و یکپارچه مشاهده می‌شوند. بعبارتی باید گفت همین مکمل‌ها هستند که باعث ایجاد تنوع و ظاهری چشم‌نواز در بنای شما می‌شوند. یکی از این مواد مکمل پودر بندکشی نام دارد که در این مقاله بطور کامل به تشریح و توضیح این محصول خواهیم پرداخت.

 

پودر بندکشی

یکی از مصالح مکمل ساختمانی که در طی گذر زمان دستخوش تحولات گسترده‌ای قرارگرفته مواد بندکشی است. این تغییرات باعث بالا بردن کیفیت آن شده و تحولاتی مثبت محسوب می‌شوند. در این بین پودر بندکشی یکی از مصالح لازم برای بندکشی پرسلان‌ها، آجرهای نما، کاشی و سرامیک، اسلب‌ها و باقی روکش‌های سرامیکی محسوب می‌شود. هدف از استفاده این محصول مکمل، پرکردن فاصله ایجاد شده مابین درز روکش‌ها و همچنین ایجاد یک نمای ماندگار، چشم‌نواز و البته با کیفیت است. استفاده از این محصولات در کمترین زمان ممکن انجام می‌شود، دلیل آن‌هم این است که این محصولات کیفیت خوبی دارند و تنوع رنگی بالا و چسبندگی بسیار عالی در کنار سرعت آماده‌سازی و اجرای دقیق، از آن‌ها محصولی منحصربه‌فرد ساخته‌است.

 

بهترین نوع پودر بندکشی

پودر بندکشی نیز مانند تمام مصالح دیگر از تنوع بالایی برخوردار است. در گذشته به منظور انجام بندکشی از مخلوط سیمان و پودر سنگ یک دوغاب تهیه می‌کردند که با توجه به رنگ سیمان یا سفید بود و یا خاکستری رنگ، گاهی اوقات نیز برای ایجاد ظاهری زیبا در اجرای نهایی، این دوغاب را با موادی رنگی مانند دوده، اُخرا و یا لاجورد مخلوط می‌کردند. اما اتفاق بد این بود که بندکشی از مقاومت لازم برخوردار نبود و بعد از مدتی ترک برداشته و نیاز به ترمیم داشت.

مشکل بعد این بود که چون در سطح وسیع از این ترکیبات رنگی استفاده می‌کردند و این رنگ‌ها چشمی و عملی اعمال می‌شدند، شید رنگی و اختلاف ظاهری در این ترکیبات رنگی و ظاهری آن‌ها بوجود می‌آمد. لازم بذکر است که این مواد هیچ‌گونه مقاومتی در مقابل رطوبت نداشته و با کمترین سطح تماس با مایعات شسته شده و رنگ خود را از دست می‌دادند. اما پیشرفت تکنولوژی تغییرات فراوانی در پودرهای بندکشی ایجاد کرده و تنوع بالایی در ظاهر، کاربری و کیفیت به این محصولات بخشیده است. 

 

انواع پودر بندکشی

همانطور که می‌دانید پودرهای بندکشی از تنوع بالایی برخوردار هستند. علت تنوع بالا در این محصولات این است که مواد متفاوتی برای ساخت آن‌ها استفاده شده و همچنین برای اهداف متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بدان معناست که هر پودر بندکشی باید با توجه به کیفیت و کارایی که دارد در موقعیت مناسب خود مورد استفاده قرار گیرد. این امر به خوبی اهمیت بالای این محصول را در نمای خارجی و البته سطوح داخلی، نشان می‌دهد. در این قسمت قصد داریم تا انواع مختلف این محصول را با توجه به ترکیبات و کارایی مناسب آن، به شما معرفی کنیم.

  •  پودر بندکشی پلیمری

بطور حتم شناختن ترکیبات اصلی این پودر بندکشی با توجه به نام آن کارسختی نیست. مواد پلیمری نانو همان ماده اصلی بکار رفته در این محصول است. واژه نانو در نام این محصول به معنی اندازه بسیار کوچک آن‌ها است. نکته اینجاست که مواد پلیمری وقتی با سیمان پرتلند ترکیب می‌شوند، یک محصول نهایی فوق‌العاده ارائه می‌دهند. کوچک بودن اندازه ذرات این پودر به شما این امکان را می‌دهد که فاصله بین کاشی‌ها و مصالح را پر کرده و یک ساختار بسیار نفوذ ناپذیر و مستحکم را برای شما ایجاد کند. این ویژگی برای این نوع پودر بندکشی، یک قابلیت جالب و جذاب بحساب می‌آید.  

  • پودر بندکشی رنگی

پودر بندکشی در اکثر مواقع برای بندکشی کاشی در سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما گاهی نیز پیش می‌آید که بین رنگ پودر بندکشی و کاشی مورد استفاده، هیچ همخوانی وجود نداشته باشد که این امر چندان خوشایند نیست. به همین دلیل است که بیشتر کارخانه‌های تولید پودر بندکشی سعی می‌کنند تا محصولات خود را با تنوع و طیف رنگی بالا و گسترده در معرض استفاده عموم قرار دهند. حال اگر شما بتوانید پودری تهیه کنید که علاوه بر تنوع رنگی قابلیت عایق بودن نیز داشته ‌باشد که شگفت‌انگیز است. بله‌، درست حدس زدید! این پودرهای رنگی قابلیت مقاومت در مقابل رطوبت را نیز دارند.

  • پودر بندکشی آنتی باکتریال

همانطور که می‌دانید رشد باکتری‌ها و میکرو اراگنیسم‌ها در بعضی از فضاها اجتناب ناپذیر است. بعنوان مثال در محیط‌های بهداشتی مانند بیمارستان‎‌ها و یا درمانگاه‌ها این مواد به راحتی در محیط پرورش می‌یابند. به همین دلیل اکثر افراد ترجیح می‌دهند از کاشی و سرامیک‌هایی برای محیط داخلی خود استفاده کنند که از بروز این پدیده جلوگیری بعمل آورد. حال اگر فواصل این کاشی و سرامیک‌ها با موادی غیر از مواد آنتی ‌باکتریال پر شده باشد، تمام زحمات ما برای مقابله با این مواد مضر، به هدر خواهد رفت. درست به همین دلیل است که در کنار این کاشی و سرامیک‌های آنتی باکتریال باید از پودر بندکشی آنتی باکتریال نیز استفاده شود که البته نسبت به پودرهای معمول، اندکی گرانتر است.

 

  • پودر بندکشی ضد آب

همانطور که تا اینجا متوجه شدید پودر بندکشی با اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما قطعا ایجاد یک سد بزرگ در برابر هرگونه رطوبت و نفوذ مایعات، بزرگترین و مهم‌ترین هدف در هر پروژه با هر مقیاسی و در هر موقعیت مکانی است. البته تمامی پودرهای بندکشی قابلیت عایق بودن در برابر رطوبت و آب را دارند، اما تکنولوژی پیشرفته دنیای امروز محصولی را تولید کرده که می‌تواند بطور چشمگیری در مقابل هرگونه رطوبت و نفوذ مایعات مقاومت بالایی را از خود نشان دهد. ماده غالب مورد استفاده در این پود مواد رزینی است که هم در برابر نفوذ رطوبت و هم در برابر سایش، بسیار مقاوم است.

  •    پودر بندکشی اسیدی

همانطور که از نام آن مشخص است موادی که در این پودر بندکشی مورد استفاده قرارگرفته‌اند به آن این قابلیت را می‌دهند تا در مقابل محیط‌ها و سیالات اسیدی مقاومت بالایی از خود نشان دهد. این پودرهای بندکشی بدلیل قابلیت و امکانی که ایجاد می‌کنند بطور طبیعی در محیط‌هایی که صنعتی بوده و با مواد شیمیایی بطور مستقیم در ارتباط هستند و مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

انواع پودر بندکشی برای مصالح مختلف

همچنین برای انواع پودر بندکشی برای مصالح مختلف دسته بندی‌های مختلفی داریم. بدین معنی که با توجه به جنس و متریال مورد استفاده در سطح، پودر بندکشی نیز متفاوت خواهد بود. برای مثال پودر بندکشی برای آجر که در ساخت آن از سیمان پرتلند و پودر سنگ استفاده شده ‌است. دانه‌های درشتی دارد و برای استفاده در محیط خارج مناسب است. یا پودر بندکشی کاشی و سرامیک که دانه‌های ریزی دارد و در مقابل نفوذ رطوبت مقاوم است. در آخر هم  پودر بندکشی سنگ را داریم که اندازه درشتی دارد و چون در مقابل آب‌و‌هوای بیرون قرار می‌گیرد، مقاومت و استحکام بیشتری نسبت به انواع دیگر خود، نشان می‌دهد.

 

سخن آخر

درست است که پودر بندکشی یک ماده مکمل است اما بهتر است در انتخاب آن دقت کنید. چون قرار است در محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد و قابلیت‌های متفاوتی بر حسب محیط مورد نظر از خود نشان بدهد، پس به دقت انتخاب بالایی نیز نیاز دارد. به همین علت نیز پودرهای سنگ مختلفی با قابلیت‌های متفاوت تولید و به بازار عرضه شده‌اند. بطور حتم با تمرکز در فاکتورهای مورد نظر خود، می‌توانید انتخاب بهتری نیز داشته‌باشید.

در نظر داشته باشید برای دریافت مشاوره و انواع خدمات درباره‌ی پودر بندکشی، با ما تماس بگیرید

همرسانی :