افزودنی زودگیر مایع

کد محصول :AC-A01

AC-A01

افزودنی زودگیر مایع

Fast fluid

 

شرح محصول

Fast fluid زودگیر کننده بتن با عملکرد قوی و عاری از مواد قلیایی است که برای عملیات بتن پاشی استفاده می‌شود. این محصول به صورت مایع عرضه شده و مقدار مصرف آن بر حسب زمان‌های گیرش و سخت شدن مورد نیاز متغیر است.

 

کاربرد محصول

 Fast fluid در هر جایی که مقاومت اولیه زیاد، مقاومت نهایی خوب و اجرای لایه‌های ضخیم احتیاج باشد به کار می‌رود مانند:

 • نگهداری موقت یا دائمی در تونلها
 • تثبیت صخره‌ها در معادن
 • حفاری زمین‌های ضعیف و سست
 • تثبیت سطوح شیبدار
 • همچنین برای زودگیر کنندگی دوغاب‌های سیمانی مانند: دوغاب مصرفی در حفاری با TBM و یا تزریق دوغاب سیمان و بتن کفی برای پر کردن پشت سازه‌های بتنی.

 

مزایای محصول

 Fast fluid یک زودگیر کننده ایده آل برای بتن پاشی به روش مرطوب برای تثبیت صخره‌ها است؛ زیرا خاصیت زودگیری این امکان را فراهم می‌آورد که:

 • روند کارها سریع شده و امکان اجرای لایه‌های ضخیم بتن پاششی در هر مرحله اجرایی به وجود می‌آید فرمول تولید منحصر به فرد آن امکان کسب مقاومت کوتاه مدت، دراز مدت و دوام بتن را فراهم می‌آورد.
 • Fast fluid محصولی مایع است بنابراین انتقال آن آسان و وسایل اندازه گیری و افزودن آن به بتن دقیق است.
 • گرد و غبار کمتری به وود می‌آید بنابر این محیط کار تمیزتر است.
 • چون این محصول آسیب رسان نیست، ایمنی محیط کار بیشتر می‌شود، فشار کاری و هزینه‌های حمل و نقل کاهش می‌یابد.

 

خصوصیات شیمیایی محصول

شكل

مایع غلیظ

رنگ

بژ

وزن مخصوص در ۲۰ درجه سانتیگراد

43/1 گرم در میلی لیتر

عدد اسیدی (محلول ۱ به ۱ با آب)

1/2 تا 1/3

مقدار کلراید

کمتر از 1/0 درصد

 

 

روش استفاده محصول

بستر کار بایستی تمیز و عاری از تکه‌های سست بوده و بهتر است کمی مرطوب باشد پیشنهاد می‌گردد از سیمان تازه استفاده کنید زیرا سیمان کهنه اثرات منفی در مختصات گیرش مخلوط بتنی به وجود می‌آورد.

Fast fluid به نوع سیمان حساس است، با برخی سیمان ما مختصات گیرش خیلی کند می‌شود، پیشنهاد می‌گردد از سیمان پرتلند استفاده نمایید که به طور معمول گیرش سریعتری از سیمان‌های ترکیبی و ضد سولفات دارد.

به هر حال Fast fluid به خوبی با سیمان‌های مخلوط با خاکستر بادی و سرباره عمل می‌کند. در همه موارد به طور جدی توصیه می‌گردد آزمایش‌های مقدماتی برای کنترل زمان گیرش و مقاومت ۲۴ ساعته با سیمان مصرفی در طرح انجام پذیرد.

ارزیابی زمان گیرش و مقاومت ۲۴ ساعته (بدون اضافه کردن مایع کنترل کننده هیدراسیون) بایستی به کمک ملات آزمایش و بر طبق آیین نامه اروپایی EEFNARC برای بتن پاشی، پیوست ۱ ماده 3/6 انجام گردد. نتایج جدول زیر فقط به عنوان راهنمای انجام کار استفاده شود.

گیرش اولیه

گیرش اولیه

مقاومت ۲۴ ساعته

رده بندی

۲ دقیقه

6 تا 8 دقیقه

18 تا 20 مگاپاسکال

خوب

۵ دقیقه

8 تا 12 دقیقه

12 تا 15 مگاپاسکال

قابل قبول

بیش از ۱۰ دقیقه

بیش از 15 دقیقه

کمتر از 10 مگاپاسکال

ضعیف

 

 

توجه: چنانچه زمان گیرش کوتاه باشد، مقاومت ۲۴ ساعته مطلوب است.

 

مقدار مصرف محصول

مقدار مصرف Fast fluid بستگی به شرایط دما، واکنش زایی سیمان مصرفی، ضخامت لایه مورد نیاز به زمان گیرش و توسعه مقاومت اولیه دارد، مصرف عمومی آن بین ۳ تا ۱۰ درصد وزن سیمان مصرفی می‌باشد. مصرف بیش از ۱۰ درصد باعث کاهش مقاومت نهایی می‌شود.

 Fast fluid در سر نازل افزوده می‌شود. برای اطمینان از مصرف دقیق و یکنواخت و جهت اطمینان از کیفیت بتن پاشیده شده، از راهنمایی زیر برای انتخاب پمپ مناسب استفاده نمایید.

با وسایل زیر به خوبی کار می‌کند:

 • پمپ مادونی - غیر پیستونی
 • پمپ فشاری
 • پمپ اندازه گیر

با این ابزار کار نکنید:

 • پمپ پیستونی
 • تمامی پمپ‌های دارای گوی و دریچه
 • پمپ دنده‌ای

در لوله مکنده فيلتر نصب نکنید زیرا باعث انسداد می‌شود. بهتر است ماده از قسمت پایین بشکه مکیده شود.

 

استاندارد

 • ASTM C-494 Type B, C and G BS 5075 Part 1

 

بسته بندی محصول

Fast fluid در گالن‌های ۲۵ کیلوگرمی، بشکه‌های ۲۸۵ کیلوگرمی و تانکرهای ۱۱۰۰ کیلوگرمی عرضه می‌گردد.

 

شرایط و عمر نگهداری

 Fast fluid بایستی در دمای 5+ تا 35+ درجه سانتیگراد نگهداری شود. این محصول باید در ظروف پلاستیکی، فایبر گلاس و یا استیل نگهداری شود. نباید آن را در بشکه‌های آهنی بریزید، زیرا اسیدی بودن آن سبب خوردگی ظرف و تأثیر بر کارآیی محصول می‌شود.

پس از انبار داری طولانی، Fast fluid را با ابزار مکانیکی و یا پمپ هم بزنید. از هوای فشرده برای اختلاط آن استفاده نکنید.

در صورتی که در بشکه برای مدت طولانی باز بماند، سطح مایع در ترکیب با مواد تشکیل پوسته و تولید حباب می‌نماید که باعث انسداد لوله‌ها می‌شود.

در صورت یخ زدن با بخش فنی مرکز بتن ایران تماس حاصل نمایید و قبل از استفاده، اقدام به آزمایش عملکرد محصول نمایید.

 

اختلاط

در طرح اختلاط بتن پاشی به روش مرطوب که از Fast fluid استفاده می‌شود. نسبت آب به سیمان (تمام مواد سیمانی) بایستی کمتر از 5/0 و بهتر آنکه کمتر از 45/0 باشد. اگر هدف مقاومت‌های زودرس خیلی زیاد باشد بهتر است نسبت آب به سیمان 4/0 و یا کمتر در نظر گرفته شود، هر چه نسبت آب به مواد سیمانی کمتر باشد گیرش سریعتر اتفاق می افتد، زودگیر کننده کمتری مصرف می‌شود و می‌توان لایه‌های ضخیم‌تری در سقف اجرا نمود.

 

سازگاری

 Fast fluid را می‌توان همزمان با زودگیر کننده‌های غیرقلیایی به کار برد ولی نباید آن‌ها را به صورت مخلوط شده نگهداری کرد، توجه داشته باشید این محصول هر گز نباید با سایر زودگیر ها مخلوط نمود.

 

تمیز کردن پمپ اندازه گیر

قبل از استفاده از Fast fluid بایستی لوله‌ها به طور کامل تمیز و با آب فراوان شسته شوند. عدم رعایت آن منجر به مسدود شدن سیستم می‌شود، اطمینان حاصل کنید که تمام کارکنان آزمایش کننده و کاربر از این مسئله آگاهی دارند.

 

نکات ایمنی

 Fast fluid دارای هیچ گونه ماده خطرناکی نیست. اگر چه کلیه نکات احتیاطی که در مورد مواد سیمانی رعایت می‌شود بایستی به کار گرفته شود. از تماس با پوست بدن و چشم پرهیز شود. از دستکش لاستیکی و عینک استفاده کنید. در صورت تماس احتمالی موضع را با آب بشورید. و در صورت تماس با چشم‌ها به پزشک مراجعه نمایید. برای کسب آگاهی بیشتر به بروشور ایمنی محصول مراجعه کنید.

 

تأییدیه کیفیت

تمامی محصولاتی که توسط مرکز بتن ایران تولید و عرضه می‌گردند، مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی می‌باشد.

همرسانی :