میان بولت آب‌بند پلاستیکی چیست و چه کاربردی دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/09/06

یکی از متریال‌های بسیار کاربردی و پرطرفدار در ساختمان‌سازی و ساخت انواع سازه‌ها بتن است. با گذشت زمان مانند تمام مصالح دیگر دستخوش تغییرات قرارگرفت اما هیچوقت قدیمی و کهنه نشد و هرگز کاربرد بسیار قوی آن فراموش نشد. هنوز هم یکی از بهترین مصالح به حساب می‌آید و البته در مسیر تکامل به دستاوردهای مفید و موثری نیز رسیده است. افزودنی‌هایی که موجبات استحکام بیشتر آن را فراهم می‌کنند و ابزاری که بعنوان لوازم جانبی در تکمیل کردن آن اثرات شگرفی داشته‌اند. یکی از این لوازم جانبی میان بولت‌ها هستند. ما در این مقاله در مورد میان بولت‌ها و بطور اختصاصی در مورد میان بولت آب‌بند پلاستیکی با شما صحبت خواهیم‌کرد.

 

میان بولت‌ها

میان بولت‌ها بطورکلی قطعاتی جانبی هستند که برای هدفی خاص در زمان بتن‌ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به نیاز ایجاد شده از مواد مختلفی تهیه شده‌اند و در موارد مورد نیاز استفاده می‌شوند. هدف اصلی استفاده از آن‌ها آب‌بندی دیوارهای بتنی و یا مقاطع دیگر است. البته بیشترین کاربری آن‌ها برای آب‌بندی کردن جداره‌های بتنی است. بطور کلی در سه نوع میان بولت آب‌بند چدن، میان بولت آب‌بند پلاستیکی و میان بولت آب‌بند فنری تولید شده و در بازار موجود هستند. که البته با در نظر گرفتن نیز کاربر از میان بولت مناسب استفاده خواهد شد.

بطور کلی کاربرد میان بولت‌ها به جفت کردن دو قالب که روبرو و در یک طرف بتن‌ریزی قرار گرفته‌اند، حفظ کردن فاصله ثابت مابین قالب‌ها در یک ستون و انجام عمل آب‌بندی کردن محل بولت‌ها بعد از تمام شدن بتن‌ریزی و باز شدن قالب‌ها، خلاصه می‌شود. در این مقاله تمرکز ما بر روی تحلیل و توضیح کارکرد و نحوه استفاده از میان بولت آب‌بند پلاستیکی است. در ادامه اطلاعات کاملی در مورد این میان بولت، قطعات و نحوه بکار بردن آن به شما خواهیم‌داد.

 در نظر داشته باشید برای مشاهده مشخصات میان بولت آب بند، می‌توانید از اینجا وارد شده و برای تهیه آن، با ما تماس بگیرید.

میان بولت آب‌بند پلاستیکی

همانطور که پیش‌تر گفتیم میان بولت‌ها بسته به کارکرد و هدف استفاده در سه نوع پلاستیکی، چدنی و فنری تولید شده‌اند. میان بولت آب‌بند پلاستیکی یکی از میان بولت‌های بسیار مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی محسوب می‌شود که برای عبور میان بولت از میان بتن استفاده می‌شود و هزینه آب‌بندی را تا 5 بار کاهش خواهد داد. بطور کلی از 5 قطعه اصلی تشکیل شده و بعد از مونتاژ مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناگفته نماند که هزینه استفاده از میان بولت آب‌بند پلاستیکی تا 70 درصد کمتر از سایر میان بولت‌ها می‌باشد و البته از مزایای بسیار زیادی نیز برخوردار است. یکی از دلایل پرطرفدار بودن این میان بولت این است که در آن از بولت یک تکه و معمولی استفاده شده‌است. اما در بولت‌های دیگر به دلیل طول کوتاهی که دارند باید بطور محدود استفاده شود.

میان بولت آب‌بند پلاستیکی به راحتی قابلیت افزایش طول دارد و این در حالی است که ما برای افزایش طول برای بولت‌های چدنی و فلزی با مشکلی جدی مواجه هستیم. یعنی امکان افزایش طول برای میان بولت‌های فنری و چدنی با صرف هزینه بالایی صورت خواهد گرفت. قطعات میان بولت آب‌بند پلاستیکی از ماده اولیه پلی وینیل کلراید تهیه شده و هیچ‌گونه اثر مخربی بر بتن نخواهند داشت. در همین راستا قطعاتی از میان بولت که درون بتن باقی می‌مانند همگی دارای آج بوده تا چسبندگی بیشتری بین میان بولت و بتن ایجاد شود.

 

قطعات تشکیل دهنده میان بولت آب‌بند پلاستیکی

همانطور که گفتیم میان بولت آب‌بند پلاستیکی از 5 قطعه مونتاژ شده تشکیل شده که در این قسمت به تفکیک به توضیح این قطعات خواهیم پرداخت. رابط میان بولت آب‌بند از جنس پلاستیک، مخروطی میان بلت آب‌بند از جنس پلاستیک، لوله آجدار از جنس PVC، آب‌بند کننده از جنس پلاستیک ساده یا استاپر U و آب‌بند کننده از جنس لاستیک لبه‌دار یا استاپر T، تمام پنج قطعه بکار گرفته شده در میان بولت آب‌بند پلاستیکی هستند.

  • رابط میان بولت آب‌بند از جنس پلاستیک

رابط میان بولت آب‌بندی از جنس پلاستیک درست در وسط مخروطی میان بولت و لوله آجدار قرار دارد. این قطعه بعد از اجرا در درون بتن به‌جا می‌ماند. بعد از استاپرهای لاستیکی که ساده هستن و استاپرهای لبه‌دار که در درون رابط این میان بولت و لوله آجدار PVC قرار دارند، تثبیت شده و به راحتی جاسازی می‌شوند. شکل هندسی رابط میان بولت آب‌بند پلاستیکی بگونه‌ای است که به راحتی با بتن درگیر بشود و هیچ مشکلی برای آن ایجاد نکند.

  • مخروطی میان بولت آب‌بند از جنس پلاستیک

قطعه‌ای که در انتها قرار می‌گیرد در پروسه آب‌بندی، محل عبور بولت از داخل بتن است که بوسیله میان بولت آب‌بند پلاستیکی بعد از تمام شدن عملیات بتن‌ریزی و باز شدن قالب‌ها بوسیله انبر مخصوص از هر دو سر میان بولت پلاستیکی جدا شده و خارج می‌شوند. به همین دلیل است که بعد از آن قطعات لاستیکی استاپر خیلی راحت‌تر درون سوراخی که نقش رابط میان بولت و لوله آجدار را دارد، قرار خواهد گرفت و به راحتی در آن جا زده می‌شوند.

  • آب‌بند کننده از جنس پلاستیک ساده یا استاپر U

بطور کلی نقش این قطعه آب‌بند کننده میانی است. در پروسه آب‌بندی، این قطعه محل عبور بولت در میان بولت آب‌بند پلاستیکی خواهد بود. وقتی بتن‌ریزی تمام شد و مخروطی میان بولت خارج شد، با اعمال فشار به قسمت میانی میان بولت وارد می‌شود. وظیفه این قطعه، آب‌بند کردن قسمت میانی است و جنس این استاپر از PVC خواهد بود که هم نرم بوده و هم از مقاومت بالایی برخوردار است. ناگفته نماند که مخروطی میان بولت از قسمت دو انتهای میان بولت آب‌بند پلاستیکی به قسمت میانی لوله آب‌بند منتقل می‌شود.

  • آب‌بند کننده از جنس پلاستیک ساده یا استاپر U

این قطعه در کل قطعه نهایی آب‌بندی کننده در میان بولت آب‌بند پلاستیکی است. جایگاهش در میان دو سر میان بولت است و در پروسه آب‌بندی محلی برای عبور بولت بوسیله میان بولت پلاستیکی است. بعد از اتمام فرآیند بتن‌ریزی قالب‌ها بازخواهند شد و سپس مخروطی میان بولت از دو قسمت انتهایی میان بولت با فشار خارج می‌شود. سپس این آب‌بند کننده از جنس پلاستیک ساده یا استاپر U با اعمال کمی فشار در دو قسمت انتهایی میان بولت قرار داده می‌شود. وظیفه آن نیز مسدود کردن و آب‌بندی هر دو سر حفره‌ای که به واسطه میان بولت ایجاد شده، است. این استاپر هم از جنس PVC بوده و در عین نرم بودن بدنه از مقاومت بالایی نیز برخوردار است.

  • لوله آجدار PVC

نقش این لوله قطعه واسط در میان بولت آب‌بند پلاستیکی است و وظیفه آن کاهش و یا افزایش طول میان بولت می‌باشد که در فرآیند تولید و مونتاژ میان بولت پلاستیکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح این لوله را آجدار یا اصطلاحا مضرس می‌سازند، علت آن نیز درگیر کردن هرچه بیشتر لوله با بتن مورد استفاده است. قطر خارجی این لوله آجدار پلاستیکی 25 میلی‌متر و قطر داخلی آن 22 میلی‌متر است. از این لوله برای عبور بولت با قطری معادل 16 میلی‌متر و 18 میلی‌متر استفاده می‌شود.

 

سخن پایانی

میان بولت آب‌بند پلاستیکی فقط می‌تواند نقش یک غلاف را برای عبور بولت بازی کند. اگر اینگونه باشد دیگر نیازی به استاپرهای نبوده و آن‌ها را باز می‌کنند. البته ناگفته نماند که این کار را زمانی انجام می‌دهند که نیازی به آب‌بندی نیست. اما فراموش نکنید که قطعه مخروطی حتی در مواقعی که هدف آب‌بندی بتن نیست باید از درون بتن خارج شود. میان بولت آب‌بند پلاستیکی علاوه بر آب‌بندی کردن بتن، مانعی برای خروج شیره بتن نیز به حساب می‌آید. یادآوری می‌کنیم که این میان بولت برای عبور بولت با قطر 16 و 18 طراحی شده و برای اندازه‌های بالاتر جوابگو نیست.

در نظر داشته باشید برای مشاوره و دریافت انواع خدمات مربوط به مهندسی بتن، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

همرسانی :