مزایای استفاده از ملات یا پودر کاسماتیک بتن چیست؟

تاریخ انتشار : 1400/09/20

تمام افرادی که در صنعت ساخت و ساز فعالیت می‌کنند، می‌دانند که بتن متریالی شناخته شده محسوب شده و از مصالحی است که تقریبا در تمام امور مانند کارهای ساختمانی و ساخت سازه‌های عظیم استفاده می‌شود؛ چرا که در موارد زیادی کاربرد دارد. از زمان‌های گذشته استفاده از آن مرسوم بوده و در دسته بندی مواد ساختمانی، در دسته مواد عملکردگرا قرار گرفته است، البته به طور حتم نقاط ضعفی نیز دارد که با پیشرفت تکنولوژی این نقاط ضعف تبدیل به نقاط قوت شده‌اند. بتن در ترکیب شدن با افزودنی‌ها، توانسته نقاط ضعف خود را بپوشاند و یکی از این مواد افزودنی که نقش استحکام بخش را دارند، کاسماتیک است. پودر کاسماتیک، از موادی است که اهمیت و کاربرد زیادی در مقاوم سازی ساختمان دارد. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی مقاوم سازی ساختمان با استفاده از پودر کاسماتیک می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

 

همه چیز در مورد کاسماتیک

کاسماتیک یا کازمتیک، واژه‌ای انگلیسی بوده که به زبان فارسی وارد شده و  در لغت به معنای آرایش است. کاربردهای گوناگونی نیز مشاغل مختلف برای آن در نظر گرفته شده، اما در حوزه‌ی ساخت‌و‌ساز معنای دیگری بخود گرفته است. عملکرد اصلی آن، بتونه کاری نمای ساختمان است و البته در قسمت‌هایی که زیبایی مهم است و همزمان خلل و فرج‌هایی نیز وجود دارد، از آن استفاده می‌شود. به عبارتی کاسماتیک در مرحله مقاوم سازی ساختمان و البته بر روی سطوح استفاده می‌شود. به طور کلی این ترمیم کننده دو نوع رنگ سفید و خاکستری داشته که هر دو در بازار موجود هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله "ترمیم کننده کاسماتیک چیست؟" را از این لینک مطالعه کنید.

این ماده پودری شکل است و بر پایه مواد سیمانی درست شده و از انواع گوناگون رزین‌ها و مواد افزودنی تشکیل شده است. دانه‌بندی آن بر پایه صفر تا 2 میلی‌متر بوده و به سادگی با آب ترکیب خواهد شد. کاسماتیک، در اصل یک ترمیم کننده قوی برای بتن است؛ ماده‌ای خمیری که از ترکیب پودر و آب شکل می‌گیرد و کاربرد آسانی داشته و قدرت چسبندگی بالای آن به سطوح بتنی و همچنین مصالح بر پایه مواد معدنی، بسیار زیاد است. میزان منقبض شدن آن در ماده خشک بسیار کم محاسبه شده و به راحتی بر سطوح عمودی و همچنین افقی قرار می‌گیرد. مرحله مقاوم سازی ساختمان از مراحل مهمی است که با استفاده از پودر کاسماتیک به سهولت انجام می‌شود. در ضمن این ملات یا پودر از مقاومت کششی بالایی برخوردار است و ترک نخواهد خورد. مقدار قابل استفاده از آن در هر مترمربع با لحاظ کردن ضخامت ترمیمی به قطر یک سانتی‌متر، 20 کیلوگرم خواهد بود.

برای مشاهده محصولات افزودنی به بتن از این لینک استفاده کنید.

کاسماتیک و مقاوم سازی

ماده کاسماتیک برای ترمیم کردن آسیب دیدگی‌ها استفاده می‌شود، به عبارتی برای استحکام بخشی مجدد کاربرد دارد. در مواردی که نیاز به مقاوم سازی ساختمان وجود دارد مانند شکستگی، ترک‌ خوردگی، تخلخل، خراشیده شدن و غیره، کاسماتیک حرف اول را میزند. استفاده از کاسماتیک برای مقاومت دادن به بنا بوده و با هدف تولید یک سطح صاف و بی‌نقص برای نمای نهایی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ناگفته نماند که این ماده کاربردهای دیگری مانند ترمیم ناهمواری‌ها بر روی پله، نما، قطعات پیش‌ساخته بتنی، قطعات آزبستی، مخزن‌های بتنی آب و سطوح موزاییکی نیز دارد. همچنین عملیات زیرسازی برای کاشی‌کاری و نصب پوشش روی آن‌ها به طور کامل با متریال مقاوم کننده و ترمیم کننده کاسماتیک صورت می‌گیرد.

البته در مواردی گوشه‌های بتن که باید ترمیم شوند نیز با استفاده از این ماده، به شکل و صورت مناسب خود در خواهند آمد. عملیات مقاوم سازی ساختمان با ملات یا پودر کاسماتیک، برای بتن‌ اکسپوز نیز قابل استفاده است. در این بتن‌ها باید شکل و فرم بتن به درستی حفظ شود. نحوه بکارگیری آن به این شکل است که باید به میزان 30 تا 35 درصد از وزن کل آن آب باشد تا بعد از گذشت 10 دقیقه از مخلوط به وجود آمده، مجددا ترکیب شود. ضخامت مورد نیاز برای هر مرحله 5 میلی‌متر بوده و اگر هدف شما رسیدن به ضخامت بالاتری باشد، با رعایت کردن فاصله زمانی 1 الی 2 ساعت، مجددا باید مراحل را انجام دهید. اگر مجددا ضخامت بیشتری مورد نیاز بود، بعد از اطمینان از مرحله زیرسازی کار، باید ضخامت آن را تا قطر 5 سانتی‌متر افزایش بدهید. در نهایت لازم است که بدانید ملات بدست آمده باید ظرف مدت 35 دقیقه استفاده شود و بهتر است قبل از هر بار مصرف برای مقاوم سازی ساختمان به خوبی مخلوط گردد.

 

مزایای استفاده پودر کاسماتیک بتن

پودر کاسماتیک به راحتی با آب ترکیب شده و ماده‌ای خمیری شکل، کاملا منسجم و یک دست تشکیل شده که بسیار همگن است و کار با آن به سادگی و با سرعت صورت گرفته و در نتیجه بازدهی عملیات مقاوم سازی ساختمان را افزایش می‌دهد. مواد افزودنی که در پودر کاسماتیک استفاده می‌شوند، همگی بسیار خاص و کاربردی بوده و برای بوجود آوردن چسبندگی مورد نظر، به بقیه متریال‌ها، نیازی به مواد افزودنی دیگر نخواهد بود. همچنین مقاومت کششی زیاد و الاستیسیته قوی از خود نشان داده و به همین دلیل دچار ترک خوردگی و کشیده شدن نمی‌شود. البته از دیگر ویژگی‌های کاربردی پودر کاسماتیک بتن این است که مقاومت بالایی از خود در برابر مواد شیمیایی و خورده شدن نشان می‌دهد. علاوه بر این‌ها تحت هیچ شرایطی دچار یخ زدگی و همچنین ذوب شدن نخواهد شد.

 

روش درست تهیه پودر کاسماتیک

در اولین قدم، توصیه می‌شود که قبل از اجرا کردن این مرحله حتما سطح کار را تمیز کنید تا فرایندهای مقاوم سازی ساختمان با مشکلی روبرو نشود. وقتی محیط تمیز و عاری از هرگونه چربی و گرد و غبار باشد، مقاوم سازی ساختمان نیز به خوبی اجرا خواهد شد. قدم بعدی این است که اگر سطح کار کمی مرطوب باشد، چسبندگی مطلوب‌تری خواهید داشت. البته ایجاد یک سطح زبر و ناهموار نیز برای ایجاد مقاومت نهایی کار بی‌تاثیر نیست. استفاده از پودر کاسماتیک و مقاوم سازی ساختمان و بتن با آن آسان است، اما نکته اصلی این است که باید تمامی نکات مهم و مورد نیاز قبل از انجام کار، در حین آن و بعد از اتمام کار در نظر گرفته شوند. حتی شما این امکان را خواهید داشت که برای آماده کردن هرچه بهتر بستر کار، از پرایمر برای زیرسازی استفاده کنید تا نتیجه مطلوب‌تری داشته باشد. دقت کنید که پیش از هر بار استفاده، باید ماده و ملات حاصله را بخوبی همزده و ترکیب کنید تا نتیجه کار به درستی خود را نشان دهد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

بتن طی سال‌ها، به شدت مهم و کاربردی ظاهر شده و چون ویژگی‌های خاصی از خود نشان ‌داده، تا امروز تکامل و پیشرفت چشمگیری داشته است. در کنار ویژگی‌های خوب و مثبتی که بتن دارد، در گذر زمان تغییراتی شگرف نیز داشته و عملکردهای بیشماری از خود برزو داده است. افزودنی‌های زیادی در تکمیل عملکرد آن نقش داشته و تجهیزات فراوانی در کنار آن می‌توانند استفاده شوند که همگی آن‌ها در جهت تکامل یافتن بتن هستند. مرحله مقاوم سازی ساختمان به وسیله پودر یا ملات کاسماتیک، یک مرحله مهم است که در جهت استحکام بخشیدن به بتن و محکم کردن ساختمان انجام می‌شود. در نهایت بتن با در نظر گرفتن پیشرفت‌های صورت گرفته و جهان پیش رو، همیشه به عنوان یک عضو جدا نشدنی از صنعت ساختمانی باقی خواهد ماند.

همرسانی :