بتن اکسپوز چیست و استفاده از بتن نما چه مزایایی دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/09/27

بتن از جمله موادی است که کاربردهای فراوانی دارد و کمتر کسی پیدا می‌شود که با آن کار کرده ‌باشد و نداند که طی سال‌های اخیر حتی مواد تعمیراتی بتن نیز برای مقاوم‌سازی آن به بازار عرضه شده‌اند. این ماده می‌تواند در دسته ترمیم کننده‌ها قرار بگیرد و کاربرد خود را داشته باشد و یا در دسته متریال‌های اصلی قرار گرفته و برای شما نتیجه‌ی مناسب و دلخواه را به وجود بیاورد. در هر حال کاربرد آن محدود نبوده و البته نمی‌توان پیشرفت‌های چشمگیر آن را در حوزه ساخت‌و‌ساز نادیده گرفت. این مقاله به تشریح کارایی بتن اکسپوز و مزایای آن خواهد پرداخت. با ما همراه باشید.

 برای مشاهده مشخصات انواع مواد افزودنی بتن، می­تواتید از اینجا وارد شوید.

بتن اکسپوز یا بتن نما

بتن اکسپوز یا بتن نما، همان پنل‌های پیش ساخته بتنی هستند که پس از قالب گیری، آماده و ساخته می‌شوند تا به محل مورد نظر منتقل شده و در جای خود نصب شوند. این بتن‌ها نمایی صاف و سطحی صیقلی دارند و برای استفاده در فضای بیرونی ساختمان‌ها به عنوان نما، کاملا مناسب هستند. به همین دلیل، به معماران این امکان را می‌دهند تا از آن‌ها در دکوراسیون داخلی استفاده کرده و به راحتی سطح آن‌ها را رنگ آمیزی کنند. بتن اکسپوز، برای اجرا و نشان دادن عملکرد خود به مواد تعمیراتی بتن نیاز نداشته و عملکردی کاملا مستقل از خود نشان می‌دهد.

تاکنون به سطح یکپارچه و صیقلی بدنه پل‌ها توجه کرده‌اید؟ یا نمای ساختمان‌ها و حتی اِلمان‌های عظیم شهری؟ اگر با دقت به آن‌ها نگاه کرده کنید، خواهید دید که بدنه آن‌ها یکدست و یکپارچه بوده و سطحی صیقلی و کاملا صاف دارند که این بدلیل استفاده از بتن اکسپوز در نما و بدنه خارجی آنان است. سطح بتن اکسپوز بدون نیاز به مواد تعمیراتی بتن از خود مقاومت بالایی نیز نشان می‌دهد که با گذشت زمان به خوبی این را در ظاهر بنا خواهید دید. نسبت به دیگر مصالح کاربردی در نما، هزینه کمتری داشته و حتی برای نمای داخلی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

ویژگی‌های بتن نما یا بتن اکسپوز

بتن اکسپوز یا بتن نما سطحی صاف، براق و صیقلی دارد. البته می‌توان روی سطح آن طراحی انجام داده و به شکل حصیری، ساده و یا خشتی استفاده کرد. رنگ‌های آن خاکستری کم‌ رنگ، خاکستری معمولی و خاکستری پررنگ بوده و تنوع رنگی زیادی ندارند؛ اما چون خاکستری در تمام طیف‌ها یک رنگ خنثی محسوب می‌شود، پس در ترکیب شدن با رنگ‌های دیگر محدودیتی ندارد. ناگفته نماند که میزان مصرف بتن اکسپوز در مترمربع بدون استفاده مواد تعمیراتی بتن، 40 کیلوگرم است.

مشخصات فنی

وزن مخصوص بتن اکسپوز، 1500 کیلوگرم بوده و ضخامت آن در حدود 1 سانتی‌متر تا 10 سانتی‌متر خواهد بود. مقاومت فشاری این بتن 380 میلی‌ پاسکال است و عمر مفیدی معادل 70 تا 90 سال خواهد داشت.

 

مزایای استفاده از بتن نما یا اکسپوز

بتن اکسپوز را با استفاده از مواد اولیه ساخت بتن تهیه می‌کنند، در نتیجه مقاومت بالایی خواهد داشت و طول عمر آن زیاد است. وزن بتن نما به این دلیل که از شکل ظاهری و قالب گذاری خاصی برخوردار است، به خوبی برای نمای داخلی و خارجی مورد استفاده قرار گرفته و وزن سبک آن بهترین فاکتور آن محسوب می‌شود؛ ضمن اینکه به مواد مواد تعمیراتی بتن هیچ نیازی ندارد. تغییرات آب‌و‌هوا تاثیری بر آن نداشته و به راحتی در تمام فصول سال می‌توان آن را اجرا کرد. بتن اکسپوز این قابلیت را دارد که به دلیل قالب گذاری‌های مشخص، به راحتی برای طراحان در اندازه‌های مورد نظر، قابل استفاده و اجرا است.

نکته قابل توجه اینکه زمان اجرای این بتن، با توجه به پیش ساخته بودن آن، بسیار کوتاه است و بدون به کارگرفتن هیچ کدام از مواد تعمیراتی بتن، به راحتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چیدمان این نوع بتن هیچ محدودیت زمانی نخواهد داشت. مقاومت بتن اکسپوز، در مقابل تغییرات شدید آب‌و‌هوایی و همچنین رطوبت شدید بسیار بالا بوده و به هیچ عنوان دستخوش تغییرات قرار نمی‌گیرد. این بتن با ملات‌های چسبنده و یا چسب قابلیت اجرا دارد. البته به نوعی انعطاف بالایی نیز دارد که این یک مزیت بسیار خوب محسوب می‌شود. حریق و یخ‌زدگی تاثیری بر آن نداشته و یک عایق خوب صوتی و حرارتی نیز محسوب می‌شود. در ضمن این ماده، کاملا دوستدار محیط زیست بوده و هیچ آسیبی به آن نمی‌رساند.

معایب بتن نما یا اکسپوز

این بتن معایب خاصی ندارد و نمی‌توان آن را در دسته موادهایی که نقاط ضعف دارند قرار داد. فقط ممکن است به دلیل داشتن رنگ خاکستری کمی فضا را سرد و بی‌روح نشان بدهد که البته با امکان رنگ آمیزی سطوح آن، این مشکل به خوبی برطرف خواهد شد.

 جهت مطالعه مقاله "ترمیم کننده کاسماتیک چیست؟" از این لینک استفاده کنید.

موارد استفاده بتن اکسپوز

سطح صیقلی و زیبایی که بتن اکسپوز ایجاد می‌کند، امکان استفاده از آن را در نمای داخلی و خارجی را فراهم خواهد کرد. این بتن به دلیل قابلیت استفاده بسیار خوب و بالایی که دارد نیازی به استفاده از مواد تعمیراتی بتن ندارد. بتن اکسپوز، هیچگونه تخلخل و حفره هوایی نداشته و آبی جذب نمی‌کند؛ به همین دلیل در ساخت مواردی مانند استخر و حوض نیز بسیار کاربردی است. قیمت کاملا مناسب و اقتصادی دارد و نسبت به مصالحی که در کفپوش راه‌ها و پیاده راه‌ها استفاده می‌شوند، کاملا مقاوم‌تر بوده و اقتصادی است. این نوع بتن برای محوطه‌سازی پارک‌ها و همچنین در باغ‌ها نیز به راحتی قابل استفاده است.

 برای دریافت مشاوره  و آگاهی از انواع محصولات با ما تماس بگیرید.

موارد مهم در هنگام خرید بتن اکسپوز

در هنگام خرید باید نکاتی را در نظر داشته باشید که تا بهترین مواد را انتخاب و خریداری کنید. در این قسمت به اختصار این نکات را برای شما شرح خواهیم داد.

ابعاد بتن

ابعاد استاندارد مورد استفاده در بتن اکسپوز در 2 نوع مربع و مستطیل است. شما با در نظر گرفتن چیدمان کف و سقف بنای خود و دخالت دادن سلیقه شخصی، به راحتی می‌توانید طراح و مدل مورد نظر خود را اجرا کنید.

سطح کیفی تایل‌ بتنی

نکته مهم در هنگام خرید توجه به کیفیت متریال انتخابی شماست. توجه کنید که استحکام، مقاومت، زیبایی، تراز بودن و همچنین نوع روش نصب آن هیچ مشکل و ایرادی نداشته باشد. دقت کنید که در هنگام نصب و بعد از آن نیازی به مواد تعمیراتی بتن نیز نداشته باشد.

قیمت

قیمت نیز یکی از فاکتورهای بسیار مهم در خرید مصالح ساختمانی است. فاکتورهایی که قیمت را تعیین می‌کنند شامل نوع قالب، روش‌های مختلف تولید و همچنین کیورینگ هستند که در تعیین کردن قیمت نهایی تاثیر فراوانی دارند.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله سعی کردیم تا موارد کاربرد بتن اکسپوز را شرح دهیم. این مورد که بتن اکسپوز به دلیل قابلیت بالایی که دارد به هیچ عنوان نیازی به مواد تعمیراتی بتن نخواهد داشت، یک واقعیت جالب است که آن را در دسته مصالح عالی و با کیفیت قرار می‌دهد. 

همرسانی :