استفاده از پودر بتن چه مزایایی دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/09/27

در مقاوم سازی ساختمان، یکی از افزودنی‌های بتن پرکاربرد، پودر بتن است. پودر بتن در کنار دیگر مواد تعمیراتی بتن، می‌تواند در بهبود مقاوم سازی سازی ساختمان موثر باشد. در ادامه‌ی این مقاله به بررسی مزایای استفاده از پودر بتن به ویژه در مقاوم سازی ساختمان می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

 

پودر بتن

پودر بتن همانطور که از نام آن مشخص است، پودری سفید رنگ و کاملا خشک بوده که چسبندگی بالایی نیز دارد. این پودر که دارای استحکام بخشی بالایی است، بر پایه مواد معدنی بوده و به طور معمول با چسب پلیمری مورد استفاده قرار می‌گیرد. موارد استفاده این پودر در مقاوم سازی ساختمان و به طور کلی در ساختمان سازی، به عنوان بتونه سطوح است و در سطوح گچی، بتنی و سیمانی به صورت گسترده کاربرد دارد. هدف اصلی از به کارگیری این ماده، مقاوم سازی ساختمان بوده که این کار را به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد. این محصول که با چسب پلیمری مخصوص مورد استفاده قرار گرفته در زمان استفاده به ضخامت 5 میلی‌متر خواهد رسید.

این ضخامت ایجاد شده 5 میلی‌متری از ترک خوردن محصول نهایی جلوگیری می‌کند. اما باید پیش از هر اقدامی در مورد مزیت‌های این محصول صحبت کنیم. البته هدف اصلی از به کار بردن پودر بتن، به طریقی مقاوم سازی ساختمان است اما اطلاع از مزیت‌های آن کمک خواهد کرد تا همانند دیگر محصولات ساختمانی به روشی درست و کاملا کاربردی مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه مزیت‌های اصلی و مهم آن را برای شما بازگو خواهیم کرد.

  مقاله "همه چیز درباره ترمیم ترک بتن" را از اینجا مطالعه کنید.

اصلی ترین مزایای پودر بتن

پودر بتن بسیار کاربردی بوده و استفاده از آن به ویژه در مقاوم سازی ساختمان، مزایای زیادی دارد. با استفاده از آن می‌توان سطوح دارای قوس و فرورفتگی را به سرعت و به راحتی به سطحی صاف و یکدست تبدیل کرد. ناگفته نماند که این پودر توانایی آن را دارد که در مقابل گرما و سرما از خود مقاومت بالایی نشان بدهد، پس نگران نباشید چون محصول نهایی شما در مقابل یخ زدگی و ذوب شدن کامل مقاوم است؛ این همان هدف اصلی یعنی مقاوم سازی ساختمان است که این پودر برای آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل اشعه ماوراء بنفش، بنزین و آب نیز مقاومتی بالا داشته که دیگر جای هیچ تردیدی برای استفاده از آن نمی‌ماند. همچنین از دیگر مزایای پودر بتن، قابل شست و شو بودن است که یک ویژگی خاص محسوب می‌شود.

برای دریافت مشاوره و آگاهی از انواع محصولات با ما تماس بگیرید.

کاربرد اصلی پودر بتن

کاربرد اصلی پودر بتن برای مقاوم سازی ساختمان، نیروگاه‌های برق، صنعت نفت، کشتارگاه‌ها، کاغذ سازی، سکوهای تخلیه و بارگیری، گاوداری، انباری‌ها، صنایع نخ و نساجی، جاده‌ها، پلاستیک سازی، صنعت آرایشی بهداشتی و غیره است. همچنین قبل از رنگ زدن سطوح بتنی، این سطوح را با این پودر، بتونه کاری می‌کنند تا سطحی صاف و یکدست داشته باشند. نماسازی بتن نیز یکی دیگر از کاربردی‌های این پودر است که بسیار مورد توجه قرار دارد. علاوه بر آن، قبل از پارکت کردن نیز برای صاف کردن سطح زیرین از پودر بتن استفاده می‌کنند. نکته بسیار جالب در مورد کاربرد این پودر این است که برای زیر رنگ رنگ‌های اورتان و اکریلیک نیز بسیار کاربردی است. می‌توان گفت که این پودر یک ماده همه کاره بوده که در شرایط‌های متفاوت به خوبی می‌تواند به عملکرد بالایی برسد.

 

انواع مختلف پودر بتن

پودر بتن انواع مختلفی دارد. در حالت کلی پودر بتن در 2 نوع سفید و مشکی در بازار موجود است که پیشنهاد می‌شود با توجه به آب‌و‌هوای ایران، از نوع سفید آن استفاده کنید. پودر بتن در صنعت ساختمانسازی به منظور مقاوم سازی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ هرچند کاربردی‌های دیگری نیز دارد. نوع سفید این بتن بعد از اینکه با آب مخلوط شد، به سرعت مستحکم شده و پایداری بسیار بالایی را از خود نشان می‌دهد. نوع مشکی این محصول به مدت زمان بیشتری برای مقاومت نیاز دارد اما نسبت به پودر بتن سفید، پایداری بیشتری داشته و در نتیجه برای مقاوم سازی ساختمان بهتر است. تنها تفاوتی که بین 2 نوع سفید و مشکی وجود دارد این است که نوع مشکی پودر بتن طی زمان طولانی‌تری به مقاومت خواهد رسید.

 

عملیات اجرایی پودر بتن

همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره کردیم، یکی از کاربردهای اصلی پودر بتن مقاوم سازی ساختمان است که به دفعات مختلف از آن استفاده می‌شود و اثربخشی بالایی نیز دارد. همانطور که می‌دانید برای استفاده از پودر بتن در مقاوم سازی ساختمان، در گام نخست پودر بتن باید تبدیل به ملات شود. برای اینکار پودر و آب را با هم مخلوط کرده تا تبدیل به ملات شده و برای استفاده آماده گردد. در حدود 10 درصد وزن پودر باید از آب استفاده کنید. آب باید به میزانی با پودر مخلوط شود که یک خمیر قابل اجرا با ماله چوبی را به شما ارائه بدهد. مرحله مقاوم سازی ساختمان یک مرحله مهم است که باید با دقت صورت بگیرد. بعد از اجرا وقتی روی سطح ملات به اندازه‌ای سفت و محکم شد که ردپای فرد خیلی نامحسوس بر روی آن نقش گرفت، با استفاده از دستگاه ماله پروانه‌ای، مرحله نهایی پرداخت سطح انجام خواهد شد. البته دقت کنید که سطح حاصله بیش از حد لغزنده و صاف نباشد. اگر تصمیم دارید که در این عملیات از ماله دستی فلزی استفاده کنید، بهتر آن است که قبل از سفت شدن کامل سطح، اینکار را به پایان برسانید.

در نظر داشته باشید برای دریافت مشاوره و خدمات فنی و مهندسی در مرکز بتن ایران، می‌توانید با ما تماس بگیرید.

 

نکات ضروری حین اجرا

فراموش نکنید که برای اجرای عملیات‌های ساختمانی، از جمله مقاوم سازی ساختمان، نباید در زیر نور مستقیم آفتاب و یا وزش باد گرم اقدام کنید. تابش مستقیم آفتاب و یا وزش باد گرم از خشک شدن ملات جلوگیری کرده و مانع از ایجاد چسبندگی ملات زیرین خواهد شد. این حالت نامناسب درست در زمان ماله کشی خود را نشان خواهد داد. بهتر است در زمان اجرا، کمترین اتلاف وقت وجود داشته باشد. برای دریافت نتیجه بهتر، سطح بتن اجرا شده را تا چند روز مرطوب نگه داشته و آب‌پاشی کنید یا با استفاده از گونی‌های مرطوب سطح را به مدت چند روز بپوشانید.

هیچ مواد اضافی و سنگدانه‌ای به مخلوط بتن اضافه نشود. از آنجایی که مرحله مقاوم سازی ساختمان بسیار حساس است، پیشنهاد می‌کنیم برای بالا بردن ویژگی‌های بتن اجرا شده خود، به جای مخلوط کردن آب از رزین تقویت کننده چند منظوره استفاده کنید.

 

 

سخن پایانی

بتن در دسته موادی قرار دارد که به خوبی می‌تواند خود را با تغییرات موجود با استفاده از افزدنی‌های مختلف، تطبیق دهد. پودر بتن، از جمله افزودنی‌های بتن است که با ویژگی‌های خاصی که دارد، کاربردهای زیادی در صنعت ساختمان سازی به ویژه در مقاوم سازی ساختمان دارد. در این مقاله سعی بود مروری بر مزایای پودر بتن داشته باشیم. از همراهی شما متشکریم .

همرسانی :