واتر پروف مایع بتن چیست و چه مزایایی دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/10/05

مقاوم سازی ساختمان، فرآیندی بسیار مهم است و نباید با سهل انگاری از کنار این موضوع عبور کرد. روش‌ها و ماده‌های متنوعی برای مقاوم سازی ساختمان وجود دارد که هر کدام به جای خود موثر و کارآمد هستند و باید از آن‌ها در جای مناسب استفاده کرد. واترپروف بتن یکی از همین مواد بوده که در جهت مقاوم سازی بتن استفاده می‌شود. در این مقاله به معرفی واترپروف بتن، انواع آن‌ها، مزایای و کاربردهای آن مقاوم سازی ساختمان پرداخته شده‌است. با ما همراه باشید.

 

جهت مطالعه مقاله "همه چیز درباره­ی طرح اختلاط بتن" از این لینک اقدام کنید.

 

تعریف

واترپروف بتن، نوعی ماده است که باعث ایجاد آبگریزی سطح بتن می‌شود. در این صنعت، واترپروف بتن با نام‌های دیگری مثل روان کننده و آب کننده‌ی بتن نیز شناخته شده است. واترپروف بتن در دو حالت مایع و پودری تولید شده و هر کدام از این انواع، ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی را دارا هستند. از این ماده برای مقاوم سازی ساختمان و در کل، سطوح بتنی و سازه‌ها استفاده می‌شود. واترپروف بتن حاوی موادی است که پر کننده‌ی خلل و فرج بتن محسوب می‌شوند و البته نوعی مواد دفع کننده‌ی آب نیز هستند. واترپروف پودری بتن، مثالی از محصولات موثر بر پایه‌ی اسیدهای چرب است. از انواع دیگر واترپروف، می‌توان به واترپروف مایع بتن اشاره کرد. این محصول فرموله شده از اسیدهای چرب غیرآلی و روان کننده‌ها است. استفاده از این محصول به منظور نفوذ ناپذیر ساختن انواع بتن و آب بند کردن ملات و در نهایت مقاوم سازی ساختمان و سازه‌ها انجام می‌شود.  سرعت پخش این محصول در آب زیاد بوده و باعث می‌شود ذرات سیمان به یکدیگر نچسبند.

 

 

ویژگی‌های واتر پروف مایع

آب بند درونی

واترپروف به شکل یک لایه‌ی سطحی نبوده و فرآیند آب بندی در کل حجم بتن انجام می‌شود.

عدم وجود کلراید

واترپروف بتن از این جهت، برای استفاده در بتن‌های مسلح، دریایی و سازگار با سیمان‌های ضد سولفات و سنگدانه‌های دریایی مناسب است.

زیاد شدن میزان مقاومت

واترپروف مایع، به نوعی روان کننده‌ی بتن است. این ویژگی باعث ایجاد مقاومت‌هایی در سطح فشاری بالاتر اما با همان میزان کیفیت است.

کم شدن میزان نفوذپذیری

کم بودن مقدار آب استفاده شده در مخلوط مورد نظر، باعث کاهش تخلخل بتن و افزایش میزان دانسیته آن می‌شود و در نتیجه‌ی این، کیفیت و مقاومت بتن به میزان زیادی بهبود پیدا کرده و در نهایت به مقاوم سازی ساختمان منجر می‌شود.

 

 

مزایای واترپروف مایع بتن

استفاده از این محصول در مقاوم سازی ساختمان، باعث جلوگیری از ورود آب به درون بتن می‌شود. واترپروف مایع بتن می‌تواند برای انواع بتن مسلح و غیرمسلح مورد استفاده قرار گیرد. گرچه مهم‌ترین و اصلی مزیت استفاده از واترپروف بتن، مقاوم سازی ساختمان است اما استفاده از آن مزایای دیگری نیز دارد؛ از جمله اینکه:

واترپروف مایع بتن در مقاوم سازی ساختمان، دانسیته را افزایش می‌دهد

استفاده از این مایع، میزان آب مصرفی در ترکیب مورد نظر را کاهش می‌دهد.

واترپروف مایع بتن، از ایجاد جلبک روی سطح بتن جلوگیری می‌کند.

این ماده از حمله‌ی سولفاتی و قلیایی شدن بتن جلوگیری می‌کند.

واترپروف مایع بتن می‌تواند مقاومت خوبی نسبت به نمک‌های یخ زا نیز ایجاد کند.

 

 

ویژگی‌های واترپروف پودری

گزینه‌ی استفاده از واتر پروف پودری بهترین انتخاب برای ساخت بتنی مقاوم و در نهایت مقاوم سازی ساختمان است. در مکان‌هایی که بتن در محیط‌های نامناسب، مورد تاثیر منفی یون‌های آسیب زا قرار گیرد، اهمیت زیاد استفاده از این نوع ماده که در جهت مقاوم سازی ساختمان به کار می‌رود، مشخص می‌شود. واترپروف پودری بتن، از قابلیت آبگریزی زیادی برخوردار بوده و قسمت‌های خالی بتن را پر و از ورود یون‌های آسیب زا، جلوگیری می‌کند. به دلیل ویژگی‌های بیان شده، استفاده کردن از این ماده باعث ساخت بتن مرغوب‌تری می‌شود. بتن مرغوب‌تر و با کیفیت‌تر، می‌تواند از بروز آسیب‌های واکنش‌های شیمیایی جلوگیری کند و باعث افزایش دوام بتن شود. و تمام این اقدامات در جهت مقاوم سازی ساختمان انجام می‌شود.

 

مزایای واترپروف پودری بتن

واترپروف پودری بتن علاوه بر مزیت اصلی خود که بهبود کیفیت بتن و مقاوم سازی ساختمان و سازه‌ها است، مزایای دیگری نیز دارد که در ادامه به آنها اشاره شده ‌است. استفاده از واترپروف پودری از حمله سولفات‌ها و قلیایی شدن بتن جلوگیری می‌کند. این ماده باعث حفظ شدن ویژگی‌های آب بندی بتن در طی زمان می‌شود. این محصول از نفوذ محلول‌های شیمیایی به درون بتن جلوگیری می‌کند. واترپروف پودری بتن از نفوذ یون کلر نیز به درون بتن جلوگیری می‌کند. این ماده قدرت پخش زیادی دارد و به راحتی با بتن ترکیب می‌شود. این محصول در مقاومت فشاری بتن تاثیری ندارد. واترپروف پودری بتن باعث انسداد کامل خلل و فرج و در نهایت مقاوم سازی ساختمان و سازه‌ها می‌شود.

 

عملکرد واترپروف بتن

شناخت عملکرد هر فرآیند، از این جهت فایده دارد که باعث می‌شود آگاهی و تسلط نسبت به آن موضوع افزایش پیدا کند. عملکرد واترپروف به عنوان تسهیل کننده‌ی فرآیند مقاوم سازی ساختمان، به شکلی است که با ترکیب حاصل از هیدراسیون واکنش می‌دهد و با جاری شدن درون حفره‌ها و منافذ، باعث نفوذ ناپذیری نسبت به رطوبت می‌شود. استفاده از این محصول سبب می‌شود آب موجود در ترکیب به شکل موثرتری عمل کند و فرآیند هیدراسیون با میزان کمتری از آب انجام شود. همین مسئله باعث شده تا میزان آب مصرفی در حدود ده درصد کم شود.

محصولات مرکز بتن را از اینجا مشاهده کنید و با استفاده از این لینک سفاش دهید.

 

روش ترکیب واترپروف پودری بتن

واترپروف پودری بتن به دو روش می‌تواند ترکیب شود. در روش اول واترپروف پودری بتن، باید با آب ترکیب و در نهایت به ماده‌ی اصلی مورد نظر اضافه شود. در روش دوم، باید آن را با سیمان و ماسه به صورت کامل مخلوط کرد. این ترکیب کردن باید به صورتی باشد که به طور یکسان و یکنواخت در تمام بخش‌های بتن پخش شود. البته در جهت حفظ سیال بودن بتن می‌توان علاوه بر واترپروف پودری، از فوق روان

کننده‌های موثر نیز استفاده کرد. انجام دادن این کار، مقاومت زیادی در بتن ایجاد می‌کند و در نهایت باعث مقاوم سازی ساختمان و سازه‌ها خواهد شد.

مقاله "افزودنی های کاهنده آب ( کاهش دهنده آب ) در بتن" را  از اینجا مطالعه کنید.

سخن آخر

واترپروف بتن کاربردهای مختلفی برای مقاوم سازی ساختمان دارد؛ از جمله:

جلوگیری از تاثیر منفی عوامل مخرب در بتن

ایجاد مقاومت نسبت به آب و آب گریز بودن

جلوگیری از حمله‌های سولفات و قلیایی شدن

استفاده برای مقاوم سازی ساختمان و سازه‌های بتنی مجاور دریا 

مقاومت زیاد در مقابل گرد و غبار

اجرای بتن آب بند برای تصفیه خانه‌ها، پل‌ها، کانال‌ها و سدها

انجام بتن ریزی فونداسیون اسکله‌های دریایی

نبود تأثیر منفی در مقاومت فشاری بتن

در جهت ساخت بتن نفوذ ناپذیر

آب بندی کردن سازه‌های مجزا و پیش ساخته‌ی بتنی

 

همرسانی :