معرفی انواع گروت

تاریخ انتشار : 1400/12/15

گروت معمولاً مخلوطی از سیمان، ماسه و آب یا مواد شیمیایی است که برای ترمیم ترک‌های بتنی، پرکردن درزها و شکافهای کاشی برای آببندی و برای تثبیت خاک، در سازههای زیر آب مانند کانال‌ها، تونلها و ... استفاده میشود همچنین برای استحکام بخشیدن بیشتر به پی سازه‌های باربر استفاده می‌شود. این نوع مصالح ترکیبی، به‌گونه‌ای طراحی شده است که توان جذب نیروهای وارد به خود را در زیر کار داشته باشد. البته ناگفته نماند که نوع و مقدار گروت مورداستفاده در هر موقعیتی به میزان کیفیت. کمیت آن با مواد موجود دیگر ارتباط مستقیمی دارد. خاصیت روان و سیال بودن گروت، باعث میشود تزریق آن به قسمت‌های مختلف بتن و پرکردن تخلخلهای آن تسهیل شود.

انواع گروت

·گروت G1:

 این نوع، عموماً برای سازه‌های فولادی، برج‌ها، کشتی‌ها، پمپ‌های کوچک و کلیه ماشین‌آلات بدون ارتعاش است. البته کاربرد دقیق نوع گروت در هر مکانی طبق نقشه مربوطه خواهد بود.

·گروت G2:

 به‌طورکلی از این نوع مصالح، در سازه‌های بتنی پیش‌ساخته، کمپرسورها و سایر تجهیزات سنگین در معرض ارتعاش و برای صفحات ستون‌دار سازه‌های سنگین، سازههای بتنی پیش‌ساخته، کمپرسورها و سایر تجهیزات سنگین در معرض ارتعاش و برای صفحات ستون‌دار سازههای سنگین استفاده می‌شود. همچنین از این نوع ترکیب بیشتر به‌عنوان یک گروت سیمانی با استحکام بالا غیر قابل تراکم اختصاصی خواهد بود.

می‌توانید مشخصات گروت جی دو را مشاهده کرده و برای تهیه آن با ما تماس بگیرید.

·گروت بدون سنباده:

 این نوع مصالح ساحتمانی برای کاشی‌های دیواری که عرض اتصال آن کمتر از 1/8 اینچ است، استفاده می‌شود.

·گروت ریز سنباده:

از این نوع برای کاشی‌های کف که عرض اتصالات 1/8 تا 3/8 اینچ است، استفاده می‌شود.

·سنگ معدن:

این همان گروت ریز سنباده برای کاشی و سرامیک است با این تفاوت که از ماسه‌های درشت‌تری استفاده میشود. درواقع از نوع معدن برای درزهایی با عرض 3/8 اینچ تا 1/2 اینچ مانند مواردی که با کاشی‌های سالتیلو است، استفاده می‌شود.

·گروت اپوکسی:

 این نوع گروت شامل یک رزین اپوکسی و سخت است. این مصالح از نوع اپوکسی کاشی و سرامیک در برابر لکه‌ها و مواد شیمیایی بسیار مقاوم است و پیوند فوق‌العاده مستحکمی دارد و برای کانترها و سایر مناطق مستعد لکه ایده‌آل است.

پس از مشاهده‌ی مشخصات انواع اپوکسی، برای خریداری آن با ما تماس بگیرید.

ویژگیهای گروت عبارت‌اند از:

 1. غیر خورنده
 2. غیر قابل اشتعال
 3.  غیرسمی
 4. دارای خاصیت منقبض شوندگی
 5. آماده‌سازی بستر
 6. فیکسچر قابل تنظیم
 7. جریان بسیار خوب
 8. چسبندگی عالی به بتن
 9. بدون خاصیت پخش‌شوندگی
 10. نقاط قوت بالا
 11. استفاده آسان (پودر آماده مخلوط کردن)
 12. مخلوط کردن آسان است کافی است فقط آب اضافه کنید.
 13. انبساط اولیه با تولید گاز
 14. مقاوم در برابر ضربه و لرزش

همچنین می‌توانید برای اطلاعات بیشتر، مقاله‌ی " انواع گروت و کاربرد هرکدام " را مطالعه کنید.

 

مزایای گروت عبارت‌اند از:

 1. این تقریباً در هر شرایط زمینی قابل انجام است.
 2. لرزش ایجاد نمی‌کند و برای جلوگیری از آسیب ساختاری قابل‌کنترل است.
 3. سازه‌های داخل زمین را می‌توان اندازه‌گیری کرد.
 4. برای فضای محدود بسیار مفید است.
 5. برای جک دال استفاده می‌شود که فونداسیون تغییر شکل یافته را بلند یا تراز می‌کند.
 6. می‌توان آن را در مجاورت دیوارهای موجود نصب کرد.
 7. می‌توان از آن برای کنترل نشت، جریان آب زیرزمینی و فرایند مواد زاید خطرناک و انواع آن استفاده کرد.
 8. ترکیب چسبهای بسیار ریز و بسیار مقاوم همراه با سیلیسهای بسیار ریز، ملات‌ها را در پایان فرایند سخت شدن، ذاتاً در برابر آب غیرقابل‌نفوذ می‌کند.
 9. PH بسیار قلیایی (> 12) از میله‌های تقویت‌کننده در برابر شروع خوردگی محافظت می‌کند.
 10.  به ملات‌های سخت شده ویژگی‌های ضد کربناته بسیار بالایی می‌دهد.

می‌توانید برای دریافت خدمات فنی و مهندسی و مشاوره‌ی رایگان، با ما تماس بگیرید.

انواع مواد مورداستفاده برای ساخت گروت

1.تزریق سیمان:

 تزریق سیمان عبارت است از تزریق تحت‌فشار سیمان یا گروت برای پرکردن حفره‌ها یا شکستگی‌های موجود در خاک، واحد سنگ یا سازه بتنی، شکستگی‌ها و فضاهای خالی در سازه‌های بتنی.

2.تزریق شیمیایی:

در تزریق شیمیایی خاک‌های دانه‌ای را با پرکردن حفره‌ها با این مصالح با ویسکوزیته کم و بدون ذرات به توده‌های ماسه سنگ تبدیل می‌کند. این نوع مصالح از نوع شیمیایی تحت‌فشار از طریق تزریق پورتها انجام می‌شود. همچنین در خاک نفوذ کرده، سفت میشود و توده‌ای شبیه ماسه سنگ ایجاد می‌کند.

3.تزریق بنتونیت:

 بنتونیت گروت یک بنتونیت سدیمی با فرمول خاص است که می‌توان از آن برای رهاکردن سوراخ حفر شده، چاه آب، آب‌بندی پوشش چاه نظارتی یا به‌عنوان گروت زمین گرمایی استفاده کرد.

4.تزریق رزین:

 گروت سنتی از مخلوطی بر پایه سیمان ساخته می‌شود و ضد آب نیست. در واقع وقتی خیس میشود، آب را جذب می‌کند. علاوه بر آب، لکه‌ها را به‌راحتی جذب می‌کند. هر فردی که آن را تمیز کرده است، این را تأیید می‌کند. از سوی دیگر، این مصالح از نوع اپوکسی از رزین‌های اپوکسی ترکیب شده با پودر پرکننده ساخته می‌شود.

5.تزریق قیری:

 تزریق قیر گرم نوع خاصی از تزریق است که در آن از قیر ذوب شده به‌عنوان ماده تزریق استفاده می‌شود. هنگامی که قیر داغ در محیط اشباع شده از آب تزریق میشود، به‌سرعت در سطح مشترک سرد شده و از حالت سیال خود به حالت بسیار چسبناک، چسبنده و الاستو پلاستیک تبدیل می‌شود.

گروتینگ

گروتینگ فرایند تزریق مواد به داخل حفره‌ها یا ترک‌های بتن، سازه بنایی، خاک، توده سنگ برای افزایش ظرفیت باربری سازه است، اطلاق می‌شود و ماده‌ای که برای این منظور استفاده می‌شود را تزریق می‌گویند. همچنین این فرایند، در حوزه مهندسی عمران به تزریق مواد قابل پمپاژ به خاک یا سازند سنگ برای تغییر خصوصیات فیزیکی آن اشاره دارد. این مصالح همچنین ممکن است در تشکیل پایه‌های شمع، لنگرهای زمینی، زیرسازی، در ساخت جاده، سدسازی و سایر کاربردها استفاده شود.

فرایند تزریق گروت

 1. رنگ موردنظر را انتخاب کنید.
 2. آن را اعمال کنید.
 3. شناور گروت را در زاویه 90 درجه نگه دارید.
 4. کاشی را با یک اسفنج مرطوب پاک کنید.
 5. برای ازبین‌بردن مه از یک‌پارچه مرطوب استفاده کنید.
 6. سیلر را اعمال کنید.
 7. درزگیری در امتداد قرنیزها و دیوارها.

سؤالات متداول

·چرا گروت G2 دارای رنگ‌های متفاوتی است؟

رنگ این نوع مصالح ساختمانی می‌تواند به دلیل سرعت یا کندی خشک‌شدن آن متفاوت باشد. اگر نصاب کاشی در مخلوط کردن این مصالح ساختمانی و ساختمان‌سازی و یا در حین پاک‌سازی فرایند تزریق؛ آب زیادی مصرف کند، ممکن است به طور ناخواسته رنگ‌دانه رنگی را از این مصالح ساختمانی خارج کند که باعث می‌شود برخی از نواحی رنگی متفاوت‌تر از نواحی دیگر شوند.

·چگونه کاشی را بدون جداکردن نوع قدیمی آن، دوباره گروت می‌کنند؟!

بهتر است مواد باکیفیتی را انتخاب کنید. البته این نوع مصالح، بیشتر از سیمان تشکیل شده است بنابراین در طول زمان تمایل به تغییر رنگ و خراب‌شدن دارد. برای گروتینگ، مراحل زیر را انجام دهید:

 1.  ایجاد فضا برای نوع جدید
 2. تمیزکردن محل کار
 3. اعمال نوع جدید
 4. اعمال درزگیر

·آیا میتوان از گروت برای مدت طولانی‌ای نگه‌داری کرد؟

این مصالح از نوع بی‌کیفیت و به‌طورکلی به شکل پودری بعد از یک سال منقضی میشوند درحالی‌که گروتهای اپوکسی مهروموم شده را میتوان تا زمانی که در معرض دمای انجماد قرار نگیرند، به طور نامحدود نگه‌داری کرد. اگر پودر گروت شما دارای توده یا تودههای کوچک و سفت است، پودر احتمالاً در معرض آب یا رطوبت قرار گرفته است و نباید از آن استفاده کنید.

·چگونه می‌توانم رنگ گروت خود را بدون عوض‌کردن آن تغییر دهم؟

برای عوض‌کردن رنگ گروت، مراحل زیر را انجام دهید:

1. گروت را بررسی کنید تا از مناسب بودن آن برای رنگ‌آمیزی مطمئن شوید.

2. کاشی و گروت را شستشو داده، تمیز کنید و بگذارید کاملاً خشک شود.

3. از نوارچسب کاشی استفاده کنید.

4. گروت را رنگ کنید.

5. رنگ اضافی را پاک کنید.

6. اجازه دهید خشک شود.

·چگونه میتوانم خطوط ناهموار گروت را برطرف کنم؟

برطرف‌کردن خطوط ناهموار این نوع مصالح ساختمانی ساده است. میتوانید با استفاده از یک برس اسکراب و سرکه یا یک‌تکه کاغذ سنباده این خطوط ناهموار و کج را برطرف کنید. همچنین خطوط آن را بشویید تا به‌اندازه دلخواه شما یکنواخت شوند.

·آیا گروت قدیمی باید برداشته شود؟

ممکن است نیازی به برداشتن نوع قدیمی آن نباشد و امکان استفاده از نوع جدید آن بر روی مواد قدیمی بدون برداشتن آن در برخی نقاط وجود داشته باشد. بااین‌حال، اگر قسمتی از آن به دلیل خرد شدن یا کثیف شدن؛ زیاد خراب شده است، بهتر است قبل از استفاده از مواد جدید، آن را از محل خود جدا کنید.

·آیا امکان اضافه‌کردن گروت روی نوع دیگر آن وجود دارد؟

اگر عمق کافی برای انجام این کار وجود داشته باشد، امکان افزودن آن روی نوع دیگر آن وجود دارد. عمق 1/8 اینچ ممکن است بسته به نوع گروت مورداستفاده، کافی باشد یا نباشد. این نوع مصالح اصلاح شده با لاتکس ممکن است کارساز باشد اما باید گروت موجود را به‌درستی تمیز کنید تا از چسبندگی مناسب نوع جدید آن اطمینان حاصل کنید.

·آیا باید همه گروت های قدیمی را قبل از تزریق مجدد پاک کنم؟

لازم نیست تمام گروت یا حتی بیشتر آن را پاک کنید. این مواد در درجه اول فقط سیمان است. برداشتن مقدار زیادی از نوع ضروری نیست. فقط آن را به‌اندازه کافی از سطح پایین بیاورید تا نوع جدید بچسبد.

 

·چگونه گروت توده‌ای را تعمیر کنم؟

با خیس کردن تودههای بزرگ با آب تمیز شروع کنید سپس گروت اضافی را با یک وسیله چوبی خراش دهید. از فلز استفاده نکنید چون میتواند به مواد قبلی که میخواهید باقی بگذارید و همچنین به کاشی آسیب برساند. هنگامی که تودهها را جدا کردید از یک بخش کوچک شروع کنید. آن را دوباره خیس کنید و آن را با یک پد شستشو بشویید.

·چگونه گروت بد رنگ شده را تمیز کنم؟

گروت را با یک ضدعفونی‌کننده ملایم آغشته کنید تا به طور طبیعی از شر لکههای آن خلاص شوید همچنین میتوانید از سرکه سفید و یا آب‌لیمو برای تمیزکردن آن بدون استفاده از مواد شیمیایی استفاده کنید. به‌سادگی سرکه را از بطری داخل درب بریزید و آنها روی خطوط کثیف گروت بریزید. اجازه دهید آب‌لیمو یا سرکه به مدت 10 تا 15 دقیقه بماند.

·چگونه کپک سیاه را از گروت خارج کنم؟

یک خمیر غلیظ از جوش شیرین را در ناحیه آغشته از کپک بمالید. روی خمیر جوش شیرین پراکسید هیدروژن به‌آرامی و بادقت بپاشید تا به برداشته شدن کمک بیشتری کند. خمیر گازدار را با استفاده از یک برس سفت تمیز کرده، سپس خمیر را بشویید و با آب قالب بزنید. در صورت نیاز، این کار را تکرار کنید.

·مواد سیاه‌روی گروت چیست؟

اگر خطوط بین کاشی‌های شما تیره یا سیاه شده است، فقط به این معنی است که آن کثیف شده است. این بدان معنا نیست که شما خانه یا زمین را تمیز نگه نداشتهاید بلکه به این معناست که روشی که تمیز می‌کنید برای کاشی‌ها مناسب نیست. شایع‌ترین علت این امر این است که افراد کف خانه خود را با استفاده از آب و مواد شوینده زیاد میشویند.

·چند نکته برای انتخاب رنگ گروت

اگر لبه‌های کاشی شما ارگانیک و ناهموار است، بهتر است رنگ این ماده و مصالح ساختمانی را نزدیک‌تر به کاشی انتخاب کنید تا عیوب را پنهان کنید. اگر دو کاشی مختلف در فضای شما وجود دارد، حتماً رنگی را انتخاب کنید که با هر دوی آن‌ها سازگار باشد. اگر کاشی شما دارای چندین رنگ است، انتخاب یکی از سایه‌های کاشی همیشه یک گزینه عالی است.

ناگفتنی‌های شنیدنی در مورد گروت ...!

این نوع ماده ساختمانی معمولاً مخلوطی از سیمان، ماسه و آب یا مواد شیمیایی است که برای ترمیم ترک‌های بتنی، استحکام بخشیدن بیشتر به پی سازه‌های باربر، پرکردن درزها و شکافهای کاشی استفاده میشود. همچنین می‌تواند پر پیچ و خم‌ترین حفرهها را که معمولاً غیرقابل‌دسترس هستند، بهگونهای که حتی اگر شکافی در دورترین نقطه و با یک شکاف هوای بسیار باریک وجود داشته باشد، کاملاً پر کند.

نکته جالب‌توجه این است که به فرایند تزریق مواد به داخل حفره‌ها یا ترک‌های بتن، سازه بنایی، خاک، توده سنگ برای افزایش ظرفیت باربری سازه را گروتینگ میگویند. در واقع این ماده ساختمانی معروف، به شش نوع اپوکسی، معدن، بدون سنباده، ریز سنباده، G1 و G2 تقسیمبندی شده و دارای خاصیت استفاده آسان، غیر خورنده، غیر قابل اشتعال، غیرسمی، مقاوم در برابر ضربه و لرزش، مقاوم در برابر چربیها و روغن‏ها، دوام عالی در برابر حملات شیمیایی، عدم خاصیت پخش‌شوندگی و چسبندگی عالی است. اگر خطوط آن ناهموار بودند، میتوان با استفاده از یک برس یا سنباده آن را تعمیر کرد. رنگ این مصالح ساختمانی می‌تواند به دلیل سرعت یا کندی خشک‌شدن، متفاوت باشد. همچنین درصورتی‌که این مصالح ساختمانی بد رنگ شده باشد، با یک ضدعفونی‌کننده ملایم، سرکه و یا آب‌لیمو میتوانید آنها تمیز کنید.

همرسانی :