پوشش اپوکسی چیست و چه مزیت‌هایی دارد؟

تاریخ انتشار : 1400/05/23

از پوشش‌های اپوکسی به دلیل خواص نفوذناپذیری‌، آنتی باکتریال و ضد خورندگی‌ای که دارند، در موارد مختلفی از جمله در بیمارستان‌ها و مکان‌های دیگر، استفاده می‌شوند. در این مقاله می‌خواهیم بعد از معرفی مختصر پوشش اپوکسی، موارد استفاده و کاربردهای آن را بیان کرده و در آخر به مزایای استفاده از پوشش اپوکسی بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

پوشش اپوکسی چیست؟

پوشش اپوکسی، ترکیبی پوششی است که دو جز تشکیل دهنده‌ی آن، رزین اپوکسی و سخت کننده‌ی پلی آمین (که به عنوان کاتالیزور نیز شناخته می‌شود) می‌باشد. زمانی که این دو جز ترکیب می‌شوند، رزین و سخت کننده، درگیر یک واکنش شیمیایی شده که با اثر بهبود دهندگی، باعث اتصال متقابل عناصر می‌شود. زمانی که مخلوط به طور کامل به عمل آمد، محصول به دست آمده، یک پوشش پلاستیکی سخت و مقاوم بوده که خواص مکانیکی مطلوبی دارد.

پوشش‌های اپوکسی به دلیل خواص مکانیکی مطلوب برجسته مانند سختی و دوام، مقاومت در برابر ضربه و مقاومت شیمیایی مشهور هستند. این ویژگی‌ها باعث شده تا پوشش‌های اپوکسی، به عنوان یک ماده‌ی پوششی حفاظت کننده‌ی ایده‌آل برای اجزای سازنده‌ در تجهیزات صنعتی، مورد نیاز باشند.

به عنوان مثال از پوشش اپوکسی معمولاً برای افزایش طول کف بتنی در تأسیسات صنعتی، انبارها، مراکز تدارکاتی و مکان‌های دیگر که تحت ترافیک وسایل نقلیه سبک و ترافیک متوسط تا سنگین قرار دارند، استفاده می‌شود. مقاومت آن در برابر حمله از مواد شیمیایی، مانند مواردی که در روغن‌ها، پاک کننده‌ها و سفید کننده‌ها وجود دارد، باعث شده پوشش‌های اپوکسی به عنوان یک محافظ محبوب در صنعت شناخته شود.

 

موارد استفاده و کاربرد‌های پوشش اپوکسی

پوشش اپوکسی با توجه به نوع آن در موارد مختلفی استفاده می‌شود؛ بهتر آن است قبل پرداختن به کاربردهای پوشش اپوکسی، انواع آن را معرفی کنیم.

همانطور که پیش‌تر گفته شد، پوشش اپوکسی به صورت جامد وجود دارد و یکی از کاربردهای آن که جلوتر به آن پرداخته خواهد شد، پوشش دهی سطوح در معرض آب شرب می‌باشد. با توجه به شیمیایی بودن پوشش اپوکسی، پوششی که برای سطوح آب شرب استفاده می‌شود، متفاوت از پوشش‌های دیگر بوده و مقاومت بالاتری داشته باشد. از این رو پوشش‌های اپوکسی به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند: پوشش اپوکسی مناسب جهت آب شرب جامد و پوشش اپوکسی 100 جامد

 

پوشش اپوکسی مناسب جهت آب شرب جامد

این پوشش اپوکسی، بر پایه رزین اپوکسی و هاردنر پلی آمین بوده و ۱۰۰./ جامد می‌باشد. این پوشش با داشتن چسبندگی بسیار بالا به سطح فلزات و همچنین سیستم‌هایی نظیر اپوکسی و پلی یورتان، مقاومت بسیار بالا در مقابل آب، مواد شیمیایی، روغن‌های اسیدها، قلياما، حلال‌های نفتی و آروماتیک، برای پوشش دهی سطوح در معرض آب شرب بسیار مناسب است. این پوشش با شرایط با شرایط مختلف آب و هوایی سازگاری دارد و حساسیت آن به شرایط محیطی بسیار کم بوده و به آسانی با ضخامت بالا قابل اعمال است. این ویژگی‌ها کاربرد این پوشش را بسیار گسترده کرده است.

 • مخازن فلزی و بتنی آب آشامیدنی
 • سطوح داخلی لوله‌های فلزی و بتنی انتقال آب آشامیدنی
 • کانال‌ها و کلیه سطوح در تماس با آب آشامیدنی

می‌توانید برای مشاهده محصول پوشش اپوکسی مناسب جهت آب شرب جامد از اینجا وارد شده و برای تهیه آن با ما تماس بگیرید.

 

پوشش اپوکسی 100 جامد

این پوشش اپوکسی نیز، بر پایه رزین اپوکسی و سخت کننده پلی آمین فرموله شده، چسبندگی بسیار خوبی به سطوح بتنی، فلزی، سنگ و ... دارد. این پوشش به دلیل خواص مکانیکی و شیمیایی ایده آل، برای تمامی سطوحی که در معرض شوینده‌های شیمیایی، مواد ضدعفونی کننده و مواد شیمیایی (بازها و اسیدهای معدنی) اکثر حلال‌ها، گازوئیل، بنزین، آب، روغن‌ها و نمک‌ها قرار دارند مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به دارا بودن مقاومت فشاری و سایشی بسیار بالا و دارا بودن خواص آنتی باکتریال در صنایع مختلف از جمله بیمارستان‌ها، کارخانجات دارویی، صنایع بسته بندی، صنایع بهداشتی و کشتارگاه ما مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پوشش کاملاً آنتی داست می‌باشد. همچنین از این پوشش می‌توان برای آب بندی محافظت سطوح فلزی و بتنی در برابر مواد شیمیایی، حلال‌های نفتی و اسیدهای ضعیف استفاده نمود.

از پوشش‌های اپوکسی برای کفپوش‌های تجاری و صنعتی نیز استفاده می‌شود. پوشش‌های اپوکسی به طور معمول بر روی کف‌های بتونی اعمال می‌شوند تا سطحی با عملکرد بالا، صاف و بادوام ارائه دهند که بتواند سالها دوام داشته و در برابر بارهای سنگین مقاومت کنند. بسیاری از سایت‌های صنعتی، انبارها و ساختمان‌های تجاری برای حفظ شرایط تمیز و ایمن برای  موجودی کالاها، کارگران و تجهیزات، از کفپوش‌های اپوکسی استفاده می‌کنند.

 

به طور کلی می‌توان گفت پوشش اپوکسی در موارد زیر کاربرد دارد:

 • کفپوش‌های صنعتی، بیمارستانی و بهداشتی و مخابراتی
 • کفپوش‌های دکوراتیو و کفپوش اپوکسی گرانیت
 • پوشش‌های مخازن
 • و ....

می‌توانید برای مشاهده محصول پوشش اپوکسی 100 جامد از اینجا وارد شده و برای تهیه آن با ما تماس بگیرید.

 

مزایای استفاده از پوشش اپوکسی

استفاده از پوشش اپوکسی در موارد مختلف و کاربردهایی که دارد، مزایای زیادی داشته که در ادامه به بررسی چندین مورد آن می‌پردازیم.

 

 • نمای پوشش اپوکسی

پوشش‌های اپوکسی، به دلیل اجزای تشکیل دهنده‌ی آن، پس از اجرا، ظاهری شفاف و براق داشته که با توجه به مکان‌هایی که از پوشش اپوکسی استفاده می‌شود، این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا که با داشتن ظاهر و نمایی شفاف و براق، نظافت و نگهداری از آن راحتتر می‌باشد.

 • سطح صیقلی پوشش اپوکسی

پوشش‌های اپوکسی، علاوه بر شفاف بودن، سطوح صیقلی‌ داشته که باعث کاهش احتمال چسبندگی مواد مختلف به خود می‌شوند و همچنین باعث سهولت جابه جایی اجسام و بارها بر روی آن‌ها می‌شود.

 • مقاومت و دوام بالای پوشش اپوکسی

همانطور که پیشتر مطرح شد، پوشش‌های اپوکسی، به دلیل نوع مواد به کار رفته در آنها و نوع ترکیب شدنشان، از مقاومت و دوام بالایی برخوردارند. مقاومت پوشش‌های اپوکسی، نه تنها در برابر فشارهای فیزیکی، که در برابر انواع مواد شیمیایی مانند نفت و بنزین نیز مقاومت بالایی دارند. همین موضوع، یکی از دلایل استفاده‌ی گسترده‌ی پوشش اپوکسی در صنایع مختلف می‌باشد.

 • طول عمر بالای پوشش اپوکسی

در مقایسه با انواع پوشش‌های دیگر، پوشش اپوکسی، سخت‌ترین آن‌ها است. با توجه به مقاومت و دوام بالای پوشش‌های اپوکسی، در مواردی که از این پوشش‌ها استفاده می‌شود، شاهد طول عمر و ماندگاری بالای این محصولات خواهیم بود.

 • مقرون به صرفه بودن پوشش اپوکسی

یکی دیگر از مزایای پوشش‌ اپوکسی، مقرون به صرفه بودن آن‌ است. هزینه هر متر مربع پوشش اپوکسی، به طور قابل توجهی کمتر از انواع دیگر است. ارزش واقعی آن زمانی مشخص است که با توجه به ماندگاری و طول عمر پوشش اپوکسی، برای سال‌های طولانی نیازی به جایگزین کردن نداشته و همچنین هزینه‌ی نگهداری از آن پایین است.

 

 

سخن آخر

پوشش اپوکسی، از مناسب‌ترین انتخاب‌ها برای موارد مختلف بوده و با انتخاب آن، از جهات بسیاری، آسوده خاطر خواهید بود. در این مقاله سعی بر آن بود تا نکات مرتبط با پوشش اپوکسی و مزایای آن برای آشنایی بیشتر با این محصول، آورده شود. از همراهی شما متشکریم.

همرسانی :