گروت G3 و انواع آن

تاریخ انتشار : 1400/12/08

گروت، ماده‌ای است که ترکیب ماسه، سیمان، آب و بعضی افزودنی‌ها به وجود می‌آید. کاربرد این ماده، چیزی مانند ملات است و برای پر کردن ترک‌های بزرگ، قسمت‌های خالی و شیارهای موجود مورد استفاده قرار می‌گیرد. اصلی‌ترین مزیت استفاده از گروت‌ها این است که بخشی که در آن ریخته شوند، به علت خاصیت غیر انقباضی بودن این ماده، کاملا پر و بی نقص خواهد شد. از این ماده برای موارد مختلفی مانند، زیر صفحه ستون‌ها، برینگ پل‌ها، حایل‌ها، آنکربلت‌ها و نصب ریل ماشین آلات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

می‌توانید پس از آشنایی مشخصات گروت G3، برای تهیه آن با ما تماس بگیرید.

 

ترکیب شیمیایی گروت

با به‌کارگیری این ماده، پیوستگی قابل توجهی بین این ماده و ملات ایجاد می‌شود. این پیوستگی و انسجام حاصل از ترکیب ماده‌ی مورد نظر، باعث ایجاد مقاومت زیادی خواهد شد. ترکیب شیمیایی و ساختار مولکولی این ماده به شکلی می‌با‌شد که بعد از استفاده از آن، قابلیت دریافت نیروهای وارد شده به سطح خود را داشته باشد. نیروی وارد شده به این ترکیب، به سطح زیر کار انتقال می‌یابد.

 

تعیین سطح کیفیت

برای اینکه این ماده در بالاترین سطح کیفی خود باشد، باید بین مصالح سنگی، مواد چسبنده و مواد افزودنی، یکدستی وجود داشته باشد. گروت با کیفیت به صورتی است که باید پیوستگی سنگدانه و آب در آن حفظ شود و این دو نباید دچار جداشدگی از یکدیگر شوند. این ماده در صورت با کیفیت بودن، نباید ته نشین شود. همچنین باید بتواند در زمان نسبتا کمی به سطح مطلوبی از مقاومت برسد. این مصالح ساختمانی با کیفیت با کیفیت باید قابلیت نگهداری سیمان و آب ملات بتنی را داشته باشد. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌ها که گروت باید داشته باشد، سیال بودن و قوام یافته بودن است. با توجه به این دو ویژگی، این ترکیب ساحتمانی امکان این را پیدا می‌کند تا در حالت عادی، جاری شود. جمع شدگی این ترکیب می‌تواند از کیفیت این ماده بکاهد.

 

کاربردهای گروت

گروت، کاربردهای متفاوتی دارد. برخی از کاربردهای این ماده  مانند پایه‌های ماشین‌ها، کابل‌های اتصال، ریل‌ها، پرکردن فضای خالی، زیر شاسی و بیس پلیت‌ها، پر کردن شیارها و فضاهای خالی بتن، نصب آرماتورها، نصب کردن تجهیزات صنعتی، ثابت سازی ماشین آلات دینامیک، استفاده در تجهیزاتی که در مواجه با محلول‌های شیمیایی و ریزش اسید، رگلاژ سطوح بتنی است. این کاربردهای زیاد و قابل توجه، باعث می‌شود که اهمیت و لزوم استفاده از  آن افزایش پیدا کند.

 

مزایای استفاده از گروت

این ماده نیاز به پرایمر ندارد و از این جهت امتیاز ویژه‌ای دارد. همچنین روانی این ماده نیز عالی است. وجود مقاومت زیاد در برابر مواد شیمیایی و همینطور ایجاد مقاومت سریع نیز از مزایای دیگر آن است. کارایی این نوع مصالح ساختمانی و همچنین مقاومت فشاری آن بسیار زیاد می‌باشد. چسبندگی این ماده به فولاد و بتن بسیار زیاد است. درواقع قابلیت اجرا بر روی سطوحی را نیز دارد که در مواجهه با رطوبت هستند. این مزایا، استفاده از این ماده را بسیار پراهمیت می‌کند.

 

آماده‌سازی سطح

استفاده از این نوع مصالح ساختمانی نیز مثل سایر اجراهای اپوکسی، تاثیر مستقیم در دوام محصول دارد. برای استفاده از گروت باید اطمینان حاصل کنید که سطوح بتنی باید استوار، تمیز، سفت و همینطور باید فاقد رنگ، روغن و پوسته باشد‌. البته در سطوح فلزی باید آماده سازی ویژه‌تری انجام شود. برای مثال سطح مورد نظر باید بدون جرم گرفتگی و بدون زنگ زدگی باشد.

 

ساخت مخلوط گروت در کارگاه

می‌توان در دو حالت مخلوط گروت را آماده کرد. یکی از حالت‌ها ساخت این مخلوط در کارگاه است. اگر مخلوط مورد نظر در کارگاه ساختمانی ساخته و مورد استفاده قرار بگیرد، دانه بندی مطلوب و با کیفیتی در آن ایجاد نخواهد شد. ساخت این ماده در این حالت اصلا به‌صرفه نیست. برای ساختن گروت درصد با کیفیت و قابل استفاده در چنین شرایطی، از نظر تکنیکی چندان ممکن به نظر نمی‌رسد. البته قابلیت ارائه تضمین برای این ماده در چنین شرایطی وجود ندارد.

 

استفاده از مخلوط آماده‌ی گروت

با توجه به معایب گفته شده در روش قبل، استفاده از مخلوط آماده‌ برای گروت ریزی بسیار مناسب‌تر است. این نوع گروت‌های مخلوط که از نوع آماده محسوب می‌شوند، در شرایطی قابل اطمینان، کنترل شده و کاملا استاندارد در کارخانه تولید می‌شود. در این حالت، تولیدکننده راهنمای مناسبی را جهت استفاده‌ی درست از این ماده ارائه می‌کند که با دقت به آن می‌توان عمل آوری بهتری از این ماده داشت.

 

انبارداری گروت

برای حفظ کیفیت گروت و استفاده از عمر مفید یک ساله‌ی این محصول باید آن را دور از تابش نور خورشید قرار داد و البته دمای محیط انبار نیز نباید زیاد باشد. اگر انبار مورد نظر در مناطقی با میانگین دمای زیاد قرار داشته باشد، استفاده از دستگاه‌های تهویه هوا الزامی است. انبارداری بخش مهمی از این فرایند است. چرا که در صورت عدم نگهداری درست بسیاری از محصولات از جمله گروت، زیانی ایجاد می‌شود که از هزینه‌ی انبارداری درست نیز بیشتر خواهد بود.

 

نکات ایمنی استفاده از گروت

در زمان استفاده از مواد شیمیایی باید نکاتی را در جهت حفظ ایمنی رعایت کرد. برای استفاده از گروت نیز طبیعتاً باید، نکات ویژه‌ای را در نظر گرفت. زمان‌هایی که از گروت استفاده می‌شود، باید از تماس آن با پوست، دهان و چشم‌ها جلوگیری شود. اگر این ماده با پوست یا چشم‌های شما برخورد کرد، سریعا محل مورد نظر باید شست و شو داده شود و اگر به صورت اتفاقی بخشی ازاین ماده، توسط فردی بلعیده شده بود، حتما اقدامات پزشکی لازم را باید انجام گیرد. در ظرف‌های نگهداری این ماده، پس از هر بار استفاده باید محکم بسته شود.

 

ترکیب گروت

برای ترکیب گروت با استفاده از همزن و با تنظیم آن بر دور کند، می‌توان ترکیب مناسبی ایجاد کرد. در فرایند ترکیب بتن، نباید مقدار معین رزین تغییر داده شود. ابتدا باید فعال کننده به رزین پایه اضافه شده و سپس هم زده شود. قبل از افزودن سنگ دانه، باید به مدت یک دقیقه، آن را هم بزنید. بعد از این کار به آرامی پودرها را به مخلوط مورد نظر اضافه کرد و به میزان کافی هم بزنید تا باعث ورود هوا به داخل ملات نشود.

 

 

فرایند اجرا و استفاده از گروت

قبل از استفاده از این ماده، باید اطمینان حاصل کرد که محل بتن‌ریزی مَسدود شده نیست و راهی برای خارج شدن هوا وجود دارد. و بعد از ترکیب، ماده‌ی مورد نظر در محل ریخته شود. باید ملات از طرفی ریخته شود که حداقل فاصله را داشته باشد. برای طی کردن مسافت‌های زیادتر، باید ملات از ارتفاع بیشتری ریخته شود تا فشار لازم برای حرکت ملات ایجاد شود. البته باید متوجه این نکته بود که قبل از باز کردن و جدا کردن قالب، گیرش ملات کامل شده باشد.

 

 

انواع گروت:

·گروت سیمانی

این نوع از گروت مخصوص دمای بالای ده تا چهل درجه سانتی‌گراد است و اگر شرایط مطابق با دمای مورد نظر نباشد، گیرش کند می‌شود. مقاومت اولیه و همچنین نهایی گروت سیمانی منبسط شونده زیاد است. البته میزان این موضوع به دمای محیط اطراف نیز بستگی دارد. این ماده در شکل پودر خشک، بسته­بندی شده و به بازار ارائه می‌شود.

نوع مورد نظر در هنگام ترکیب شدن با آب، در دو مرحله منبسط می‌شود. انبساط اولیه‌ی این ماده در نتیجه‌ی تصعید گازها است و زمانی که پودر با آب ترکیب شود و حدود پانزده تا چهل دقیقه طول بکشد، مرحله‌ی اولیه‌ی انبساط انجام می‌شود. در مرحله‌ی دوم انبساط گروت، در نتیجه‌ی واکنش شیمیایی حاصل از گیرش ملات، در حدود دو روز بعد از ترکیب شدن ملات مورد نظر، ایجاد می‌شود. برای به‌دست آوردن بهترین نتیجه باید ملات را بعد از ترکیب شدن با آب، به سرعت استفاده کرد.

 

·گروت پلیمری

این مواد از نوع پلیمری نیز یکی دیگر از انواع مختلف این ماده است. جزء مایع پلیمری از ترکیب سیمان دارای مقاومت بالایی است و دانه بندی ویژه آن با ماسه سیلیسی، خاصیت روان­کنندگی ایجاد می‌کند. در طی فرآیند گروت ریزی مایع پلیمری، فقط کافی است که دو بخش با یکدیگر ترکیب شوند. گروت مورد نظر دارای خاصیت آب بند کنندگی قابل قبولی است. البته نوع پلیمری از این ماده دارای مقاومت خمشی و کششی بالایی نیز است.

 

 

·گروت اپوکسی (G3)

نوع اپوکسی این ماده می‌تواند به زیرکارهای فولادی و معدنی چسبیده شود. نوع اپوکسی این ماده دارای خاصیت شکل پذیری می‌باشد و شامل سه بخش می‌شود. سه بخش این نوع از گروت، سخت کننده، دارای رزین اپوکسی و دانه بندی سیلیسی است. برای استفاده از این نوع اپوکسی، سه بخش آن باید با یکدیگر ترکیب شود. این ماده اپوکسی باعث می‌شود که این سازه‌ی مورد نظر، سریع‌تر سخت شود و البته به دمای محیط اطراف نیز بستگی دارد. همچنین این ماده می‌تواند در برابر ارتعاشات شدید و همچنین در برابر مواد شیمیایی مقاومت زیادی داشته‌باشد. این نوع ماده اپوکسی می‌تواند سخت شدنی را که همراه با جمع شدگی نیست، ایجاد کند. این ماده مقاومت مکانیکی زیادی دارد. این ماده اپوکسی برای استفاده در جهت ایجاد پیوندی مقاوم در شرایط خاص مناسب است.

برای آشنایی بیشتر با انواع گروت، مقاله‌ی " انواع گروت و کاربرد هرکدام " را مطالعه کنید.

مزایای گروت اپوکسی

نوع اپوکسی این ماده نسبت به نوع سیمانی خود مزایایی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌شود. از مزایای مهمی که نوع اپوکسی دارد، می‌توان به سریع سفت و محکم شدن اشاره کرد. این نوع محصول در زیرسازی معدنی و فولادی کاربرد زیادی از جهت چسبندگی دارد. همچنین این محصول مقاومت زیادی در مقابل اثر منفی مواجهه با مواد شیمیایی نیز دارد. همچنین در مقابل ارتعاشات مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد. این ماده، خاصیت جریان پذیری و خود تراز شوندگی زیادی دارد. درواقع می‌تواند امکان سخت­شدنی بدون جمع­شدگی را فراهم کند که مزیت قابل توجهی است. این ماده همچنین میزان روانی زیاد و زمان کارپذیری مطلوبی دارد. این ماده مقاومت مکانیکی و همچنین مقاومت‌های فشاری و خمشی زیادی دارد.

از کاربردهای گروت اپوکسی، در مقاوم سازی ساختمان است. برای آشنایی با این موضوع، می‌توانید مقالات زیر را مطالعه کنید:

 

کاربردها و موارد استفاده از گروت اپوکسی

گروت اپوکسی در پروژه‌هایی مثل سدسازی، راهسازی، پل سازی و ساختمان سازی قابل استفاده است. علاوه بر این، برای موارد زیادی از پروژه‌های ساختمانی که تحمل بارهای دینامیکی و استاتیکی در آن بسیار مهم است، کاربرد دارد وجهت ثابت­سازی ماشین آلات استفاده می‌شود. این ماده همچنین در مواردی مثل پر کردن گمانه‌های نیلینگ، پروژهای بتن ریزی با سطح کیفی بالا، پر کردن زیر بیس پلیت و شاسی دستگاه‌ها، مناسب برای پر کردن فضای بین سطوح فلزی و بتنی، برای کاشت آرماتور و ثابت نگهداری ماشین‌های سنگین مثل جرثقیل، استفاده برای زیر صفحه‌ی ستون‌ها، کف سازی برای چیدن و نصب سرامیک و کاشی و همین­طور امکان انتخاب رنگ دلخواه با استفاده از فیلر کاربرد دارد.

 

 

انواع گروت اپوکسی

انواع متنوعی از این ماده تولید می‌شود که از انواع آن می‌توان به نوع اپوکسی مقاوم، ارتفاع و خود تراز شونده اشاره کرد. وجود فیلر معدنی در این محصول باعث ایجاد استحکام زیادترمی‌شود. طبق بررسی‌های انجام شده، گروت اپوکسی بالاترین میزان مقاومت فشاری را دارا است. برای استفاده کردن ماده‌ی مورد نظر، باید به خوبی آن را ترکیب کرد. انعطاف پذیری این ماده بسیار زیاد است و از این جهت امکان شکل گیری بالایی دارد. برای اینکه نتیجه‌ی کار صاف و بدون لکه باشد، بهتر است از این نوع استفاده شود.

 

گروت اپوکسی سه جزئی و دو جزئی:

 

·گروت اپوکسی دو جزئی

این نوع اپوکسی، یک چسب و پرکننده‌ی بسیار قوی برای اتصال بخش‌های مختلف سازه به یکدیگر است. ضربه و ارتعاش دو مشکلی‌ست که برای جلوگیری از آن‌ها، به مقاومت قابل توجهی نیاز است. به نوعی می‌توان مهم‌ترین ویژگی گروت تولید­شده با بنیان رزین اپوکسی را مقاومت آن در مقابل بارهای دینامیکی دانست.

 

·گروت اپوکسی سه جزئی

دانه­بندی این نوع ماده درشت است و ویسکوزیته‌ی پایینی نیز دارد.نوع سه جزئی اپوکسی، بر پایه‌ی رزین اپوکسی به همراه مصالح معدنی با وزن مطلوب و دانه بندی مناسب است که برای فرایند گروت­ریزی در طیف متنوعی از پروژه‌های ساختمانی که طبیعتاً همراه با بارهای استاتیکی و دینامیکی است، کاربرد دارد.

پس از آشنایی با مشخصات گروت اپوکسی با مقاومت بالا و بدون جمع شدگی، می‌توانید برای تهیه آن با با ما تماس بگیرید.

اولویت استفاده از گروت اپوکسی 3 جزئی نسبت به 2 جزئی

نوع سه جزئی این ماده دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است. از ویژگی‌های این ماده، عمر مفید طولانی و مقاومت بسیار زیاد است. در فرایند استفاده از این ماده در پروژه‌ها، می‌توان با فیلر، رنگ آن را تغییر داد. مزیت دیگر نوع سه جزئی این ماده نسبت به نوع دو جزئی خودش، این است که این نوع هیچ‌وقت ترک نمی‌خورد و در برابر ضربات مقاوم است.

نوع سه جزئی از این ماده، کاربردهای زیادی از جمله گروت ریزی در پمپ‌ها، ژنراتورها، سیستم‌های انبارهای بلند و ریل جرثقیل‌ها دارد. بنابراین منطقی و بهتر است تا از بین انواع مختلف این ماده، نوع اپوکسی آن انتخاب شود و البته از بین نوع اپوکسی، نوع سه جزئی آن برای استفاده در پروژه‌ها اولویت دارد.

همرسانی :